Dr. Ancsin László bikózóként kezdte, aztán beleszeretett a Sumo-ba. Ó a Magyar Sumo Szakszövetség elnöke és a Birkózó Szövetség főtitkára.

Nagyon köszönöm, hogy elfogadtad a felkérést. Kérlek, mesélj kicsit a sportmúltadról!
Három év szertorna alapozást követően küldött le birkózni dr. Hegedűs Csaba, akivel ugyanabban a zuglói panelházban laktam. Összességében húsz évet birkóztam versenyszerűen, nem számítva azt, amikor jóval 40 felett még igényt tartottak rám a csapatbajnokságokon. Utánpótlásban válogatott voltam, többek között világbajnokságon, Európa-bajnokságon, Ifjúsági Barátság versenyeken vettem részt, ahonnan pontszerzőként tértem mindig haza. Úgy érzem jó birkózó voltam. Ami nekem szerencsétlenség, a hazámnak szerencse, hogy ebben az időben olyan ellenfelek miatt nem lehettem első ember, mint például Farkas Péter olimpiai bajnok, Komáromi Tibor háromszoros világbajnok, olimpiai ezüstérmes, vagy Major Sándor Eb-vb ezüstérmes.
Mióta töltöd be az elnöki pozíciót a Birkózó Szövetségnél?
A privát karrieremre koncentráltam a versenysport után, így tíz évig nem foglalkoztam a sporttal. Jegyzőként dolgoztam különböző önkormányzatoknál közel 20 éven át. Egyetemeken voltam a munkám mellett óraadó tanár. Majd visszahívott a sport, a birkózás. Dr. Hegedűs Csaba elnöksége alatt megválasztottak elnökségi tagnak a Magyar Birkózók Szövetségénél, és három cikluson keresztül részt vehettem a döntéshozatalban. Később ugyanitt főtitkár lettem Németh Szilárd elnöksége alatt. Mindeközben még 2012-ben alelnöke, majd 2013-tól elnöke lettem a Magyar Sumo Szakszövetségnek. Célom eleinte a bizonytalan anyagi helyzetben lévő szövetség megerősítése volt, majd amikor erőfeszítéseimet siker koronázta, sportdiplomáciában is erősítettem a magyar sumo helyzetét azzal, hogy az európai szövetség alelnöke lettem.

Hogy kerültél kapcsolatba a sumoval?
1998-ban még birkóztam a VASAS SC-ben. Oda jártak le edzeni a válogatott versenyzők az Európa-bajnok Rovnyai János vezetésével. Mivel a birkózásban már nem terveztem versenyezni, de a kihívásokra szükségem volt, így kipróbáltam magam ebben a szép japán sportban is. Legjobb eredményem egy bronzérem volt az Európa-bajnokságról. Tíz évvel a versenyzői pályafutásom lezárását követően keresett meg Bárdosi Sándor olimpiai ezüstérmes birkózó, akivel sokat birkóztunk együtt korábban klubedzésen, hogy segítsek a sumo sportágnak, mert rossz irányba mentek el a dolgok. Szerencsére konszenzus volt a személyemmel kapcsolatosan, így kerültem a sumo sport, a szövetség elnöki székébe.
Erőnléti edzőként is dolgozol. Kiknek az edzéseit vezeted?
Magamról még annyit mondanék, hogy a küzdő sportok menedzselésén kívül még egy másik szövetségnél is vannak feladataim. A Magyar Fitnesz és Testépítő Szakszövetségnél bíró vagyok, versenyeken pontozok. Ezen felül a Mazotti Fitness SE erőnléti edzője vagyok. Itt főként lányokkal foglalkozom. Általános erősítést tartok a kisebbeknek. A nagyobbaknak, válogatottaknak pedig haladó erősítést. Junioroktól felfele pedig konditermi edzést végeztetek a válogatott fitnesz versenyzőkkel. Ha tehetem magam is sportolok, főként súlyzós erősítést végzek, sokszor beállok a versenyzők mellé, és velük végzem a gyakorlatokat. Birkózni már nem állok be, hiszen utolsó birkózó versenyemen gerincsérvem lett, így nem kockáztatok már.
Légyszives mutasd be a sumot, magyarországi helyzetét, legjobb eredményeit
Magát a sumo sportágat dr. Hegedűs Csaba indította el a japánok megkeresését követően azzal, hogy megbízta Rovnyai Jánost a sportág alapjainak lerakására. Ő ezzel élt is, és neki köszönheti elsősorban a sumo sport, hogy a mai napig az európai sumo élmezőnyében van. Mindez 1995-ben történt. 1997-től már szövetségi szinten működik a sportág. János lakóhelyén, Leányfalun épített agyagpályán rendezett nemzetközi versenyeket éveken keresztül nagy sikerrel. Ezeken a versenyeken nem csak Európa legjobb sumo birkózói jelentek meg, de több ezer néző volt kíváncsi a Duna melletti szabadtéri küzdelmekre. Ebben az évbe újra megpróbálunk valami hasonlót szervezni, bár ez sportcsarnokban lesz, és kimondottan nemzetközi csapatbajnokságként fog működni.

Mennyire stabil az utánpótlás? Hány igazolt versenyző van?
Sportágunkban a gyerek, ifjúsági és junior versenyzők utánpótlása megoldott, rendre szép eredményekkel térnek haza a kontinens viadalokról. A felnőtteknél már nehezebb a helyzet. Náluk egy idő után a családalapítás, és a munka világa távolít el sok jó versenyzőt a sportágtól. Nem tartozik a sumo az olimpiai versenyszámok közé, így fizetést sem kapnak még a legjobbak sem. A szövetséget támogatja az állam, de az arra elegendő, hogy részben támogatjuk a versenyzőket anyagilag. A világversenyek teljes összegét nem tudjuk minden válogatott sportolónknál finanszírozni, így mindenki aki utazik, saját családi kasszából is bele kell, hogy rakjon.

Hány klubban folynak sumo edzések?
Körülbelül 40 sportszervezet tagunk van, ebből 12-14 aktív. A versenyzői létszám minden korosztályt összeszámítva 300 fő körül van. Ebből nőnek ki az eredményes versenyzőink. Mind a férfiaknál (Libor Dezső nehézsúly), mind a nőknél (Elekes Enikő 65 kg) van már felnőtt világbajnokunk. Minden nehézség mellett az állami finanszírozó, és a Nemzeti Versenysport Szövetség is elismeri a munkánkat, és a lehetőségeikhez mérten támogatják sportágunkat.
Milyen célokat fogalmaztatok meg a sportág jövője szempontjából?
Célunk a bázisunk megtartása, szélesítése. Alapvetően a sumo a birkózó sportolókra alapoz, így alakult ki történetileg Magyarországon, de nagyon szeretnénk nyitni más sportágak felé is. Üdítő példák vannak arra, amikor cselgáncsos, vagy rögbis próbálja ki a sumot, és komoly sikereket ér el ebben a sportban is.
A sumo, mint önálló rovat fogja magát képviselni a megújuló Katana Magazinban. Milyen a sportágat érintő információkra számíthatnak az olvasók?
Mi lesz az első téma amiről olvasni lehet majd?
Örömmel vettem a felkérésedet Gyuszi barátom, hogy a Katana Magazinban legyen a sumo sportnak önálló rovata. A következő alkalommal beszámolok a világbajnokságról, és a Tar Mihály nemzetközi csapatbajnokságról is. Célom a jövőben beszámolni az életünkről, versenyeinkről, eredményeinkről, bemutatni a tradíciókat, és az elmúlt közel 30 év kiemelkedő versenyzőiről számot adni.
