Bemutatkozik Dr. Demény Ádám, a Magyar Judo Szövetség (MJSZ) általános alelnöke

Dr. Demény Ádám a Magyar Judo Szövetség (MJSZ) általános alelnöke. Jelentős szerepe van a szövetség irányításában, különösen a kommunikáció, marketing és pénzügyek területén. Az ő vezetése alatt a szövetség céljai közé tartozik a sportág hazai népszerűsítése, a versenyszintű és utánpótlás judo fejlesztése. Ezenkívül a MJSZ a judo edzői képesítések visszaállítását is fontosnak tartja, valamint a nemzetközi szerepvállalás növelését az olyan szervezeteken keresztül, mint a Nemzetközi Judo Szövetség (IJF)

Ádám! Hogy kerültél kapcsolatba a judoval? Hány éves voltál akkor?

7 éves koromban az általános iskolában indultak helyi cselgáncs edzések, amely egyike volt az akkori Újpesti Dózsa sportegyesület iskolákban kihelyezett tagozata. Családilag, valamint rokoni és baráti körben sem volt korábban judós minta, de a szüleim és a tanáraim véleménye szerint is jót tenne nekem, ha sportolással tudnám levezeti az iskolában összegyűlt felesleges energiáimat. Igazuk volt.

Miért pont a judot választottad?

Úgy gondolom ebben a korban még nagyfokú szülői támogatásra van szükség. Akkor még nem létezett a mai erős social media hatás, kevésbé voltak rám hatással az akkori futballsztárok és egyéb sportcsillagok, így hallgattam a szülői nyomásra. Először tanfolyami szinten ismerkedtem meg a cselgáncs alapjaival, majd egy felmenő rendszerű kiválasztás során kerültem be az Újpesti Dózsa megyeri úti csarnokában tartott edzésekre, ahonnan egyenes út vezetett kb. 9-10 évesen a versenyzői csoportba, ezt akkor még Úttörő III-as korosztálynak hívták. (Mai megfelelője a Diák C korcsoportnak.).

Tehetséges, jó versenyző voltál, a Honvéd meghatározó tagja. Mennyi ideig versenyeztél?

Először az Újpesti Dózsa, később új nevén az UTE versenyzői között nevelkedtem, utánpótlás korosztályban magyar bajnoki döntőbe is jutottam, ahol ezüstérmet szereztem, de voltam magyar bajnoki bronzérmes és többször pontszerző helyen is végeztem. Több területi és országos versenyen is állhattam a dobogó legfelső és lejjebb lévő fokain is, amelyre mindig nagyon büszkén emlékezem vissza. Később gimnazistaként kerültem át a Budapesti Honvéd SE-be, amely igazolt versenyzője voltam az aktív sportpályafutásom végéig, de ma is pártoló tagja vagyok az egyesületemnek, ahol a vezetők és a versenyzők is mindig szívesen fogadnak.

Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb?

Utánpótlási korosztályban elért magyar bajnoki érmek mellett, lehetőségen volt serdülő, ifi és junior korosztályban is sokat versenyezni, amely során többször külföldi versenyeken is indultam. 1991-ben Franciaországban nyertem az első nemzetközi versenyemet, ahova addig eljutni sem volt lehetőségünk, de versenyeztem Németországban, Hollandiában, Ausztriában, Szlovákiában is, ahonnan érmekkel és élményekkel gazdagabban térhettem haza.

Egyetemistaként többször is indultam az egyetemi és főiskolás országos bajnokságokon is, ahol ezüst és bronzéremmel is gazdagítottam a gyűjteményemet. Felnőtt versenyzőként ORV-t is sikerült egyszer nyernem.

Az aktív versenyzői pályafutásom befejeztével hosszú ideig hiányérzetem volt, de a Belügyminisztérium állományában lehetőséget kaptam, hogy a BM Országos Bajnokságon is indulhassak, ezzel a versenyzés élményét újra sikerült felidéznem. Több ilyen bajnokságon is indultam, és válaszolva a kezdeti kérdésre, talán legbüszkébb arra vagyok, hogy belügyi országos bajnoknak tudhatom magam.

A judo szeretete öröklődik. Fiad is judozik a Honvédban. Keményen edz, egyre jobb eredményeket ér el. Belőle hogy lett judos? Szokta kérni a tanácsodat, véleményedet? Hogy éled meg a versenyeit?

Amikor még nem volt gyermekem akkor két dolog volt biztos, hogy nagyon szeretnék legalább egy fiút és hogy ő mindenképpen judós legyen. Az élet mindkét kívánságomat teljesítette! Azért azt be kell vallani, hogy iszonyat szülői energia van abban, hogy egy fiúval megszerettessük a sportot, de még több, hogy ott is tudjuk tartani. Sejtettem, hogy nem lesz könnyű, de 9-10 éves koráig a kitartásunk meghozta az eredményét. Ma már nem azért kell könyörögnünk, hogy menjen edzésre a gyerek, hanem hogy haza kell menni edzés után mert még teendők vannak az iskolai felkészülés és a napi feladatok körül. Fiam kimondottan tehetséges sportoló, jó alkattal, megfelelő erővel és technikával rendelkezik, és minden versenyről eddig éremmel térünk haza. Én ezt kívántam és boldog vagyok, hogy így alakult. Minden versenyén ott vagyunk, hál’istennek ezt nem érzi tehernek, videózzuk a meccseit és otthon mindent közösen kiértékelünk. Szerintem ebből is sokat tanul, de az igazi érdem a Honvédos felkészítő edzőké, akik látnak benne lehetőséget és potenciált. Szerintem én jobban izgulok a versenyein, mint Ő saját maga, de ez így van jól. Előny számukra, hogy már most jelentős számú nemzetközi versenyeken van lehetőségük indulni ezen korosztálynak (Szlovákia, Ausztria, Csehország stb.), és már két külföldöm szerzett aranyérem is gazdagítja a fiam kollekcióját.

Mióta töltöd be ezt a pozíciót?

2 éve választottak meg a MJSZ marketing és kommunikációs alelnökévé, az elnök munkáját támogatom itthon és a nemzetközi konferenciákon is. Vezetői és irányítási tapasztalatom sokszor hasznos lehet egy kiemelt sportágat irányító szövetségnél.

Most az Olimpia után, milyen célokat fogalmaztatok meg a jövőre nézve?

Minden olimpiai sportágnál az olimpia befejeztével egy új 4 éves időszak kezdődik, ahol lehetőség van finomítani vagy újra gondolni a sportági stratégiát. Érem nélküli olimpiai szereplésünk kicsit fájó, mivel közel voltunk az áhított éremhez. De a pontszerző hely és a csapatban lévő erős potenciál azért bizakodásra adhat okot. Koncentrálunk a jövő évi világbajnokságra, ahol rendező házigazdaként mindig kiemelt feladatot kell majd ellátnunk. De már fontos kitekintenünk a következő 3-4 évre, amely a mostani utánpótlás kiválasztását, menedzselését, versenyeztetését jelenti számunkra. Meg kell találnunk a jövő tehetségeit és bajnokait.

Hazánkban a judo talán a legnépszerűbb küzdősport. Hány klubban tanítják Magyarországon?

Jelenleg a Magyar Judo Szövetség Integrált Informatikai Rendszere szerint 229 db aktív klub van az országban, szavazati joggal rendelkező tagszervezetek száma (ahol minimum 10 fő versenyző van) 128 db.

Hány igazolt versenyző van?

3831 igazolt versenyzővel rendelkezünk, valamint további 2365 regisztrált tagunk is van. Úgy is mondhatjuk, hogy ebből kell „főznünk”. Szerintem a versenyzők számának növelése az egyik kiemelt prioritásunk, mert nagyobb merítésből erősebb lehet a tehetségek kiválasztása, amely a nemzetközi mezőnyben való jobb szereplést is hozhatja a nagy számok törvénye szerint. Bár igaz lehet az is, hogy ha szerencsénk van, akkor kisebb lehetőségből is ki lehet emelni óriási tehetségeket.

Szemmel láthatóan jó erőben vagy. Mennyit edzel? Szoktál még judozni is?

Sportot nem szabad abbahagyni soha, ez az ars poeticam. Heti 3 mozgás a kötelező minimum: tenisz, funkcionális edzések, konditermi edzések és alkalmi futások mellett sajnos a judo csak ritka ünnepi alkalom. Évente kitörő vágyat érzek, hogy veterán versenyeken induljak, de 48 évesen sokszor jelez az ember teste kisebb-nagyobb sérülésekkel, hogy komoly felkészülés és edzésmunka nélkül nem szabad versenyezni. Mára már ezt is megtanultam.

Felelősségteljes munkád van, nyilván sok időt vesz el, az alelnöki feladatok, miközben férjként, apaként is kimaxolod a napokat. Hogy csinálod? Van “ titok”?

Titok vagy nem titok, de maximalista vagyok és hatékonyságra törekszem az élet minden területén. Versenyzőként megtanultuk, hogy nincsenek lehetetlenek és soha nem adjunk fel semmit. A tiszta és világos helyzeteket szeretem, és ilyen kollégákkal, barátokkal veszem körbe magam. A kormányzat egy kiemelt és fontos háttérterületét vezetem, több mint 1200 beosztott kollégával nap, mint nap új kihívásokat és feladatokat teljesítek, amelyhez az erőt és a kitartást a sportmúltból hozott erényekre alapozom.

Milyen saját egyéni céljaid vannak a jövőre nézve?

A versenyszellem és a siker motivál egyéni céljaim elérésében, munka, család, hobbi és egyéb kötelezettségeimben ezeket most hosszú lenne kiemelni, de ha egyet említhetek, akkor a fiam magyar bajnoki szereplése izgat most a legjobban, bízom benne, hogy neki is sikerül magyar bajnoki döntőbe kerülnie, és ha már ott van, megelőz majd engem!

Önálló rovat lesz a judo a megújuló Katana Magazinban. Milyen témákról olvashatnak majd az olvasók?

A judo világa, a hazai és nemzetközi korosztályos versenyeredmények, az edzőtábori lehetőségek és beszámolók biztosan érdeklik majd az olvasókat.

 Köszönöm az interjú lehetőségét és sok sikert kívánok a magazin megjelentetéséhez.




Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 28 (Tipikus pénzügyi csapdák, melyekbe sportolók és klubok is belefuthatnak) A sport világában a siker gyakran nemcsak a pályán, […]

Megtekintés: 38 A japán harcművészet történetében kevés olyan időszak van, amely annyira sorsdöntő lett volna, mint a 19. század végi […]

Megtekintés: 59 Erő, egyensúly, nőiség – hogyan táplálkozz tudatosan, ha harcos vagy A harcművészetek világa első ránézésre férfias terepnek tűnhet […]

Megtekintés: 8 Az 55 kilogrammos kötöttfogásúak mezőnyében a bronzért küzdhetett Kazinczy Bálint, végül az ötödik helyen zárt az U17-es birkózó […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 192 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 103 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 74354
Scroll to Top