Capoeira. Ma már egyre többen ismerik a Brazil harcművészet nevét, de nem volt ez mindig így. Nem is túl régen jelent meg hazánkban ez a valóban egyedi küzdőrendszer, melyben zenei kísérettel folyik a harc … vagy a tánc? Mert sokan inkább egyfajta harci táncnak tartották vagy talán tartják ma is a Capoeirát. Niklós Andrást, becenevén „Formiga-t” többek közt erről is kérdeztük.
Kedves András! Mi vonzott a Capoeirához, és hogyan történt az első találkozásod ezzel a különleges harcművészettel?

Kicsivel több, mint 5 évvel ezelőtt, az akkori nevelt lányomnak kerestünk sportot, mert megunta a táncot. Láttunk egy szórólapot és úgy döntöttünk elvisszük a gyereket rá. Az akkori párommal végig néztük az edzéseket és úgy döntöttünk, hogy a harmadik edzésre mi is beállunk, mert teljesen magával ragadott ez a mozgáskultúra
Volt valami emlékezetes élmény vagy személy, aki bevezetett ebbe a világba?
Az első edzés is emlékezetes volt, mert nagyon jó tanárhoz kerültem. Végtelenül kedves és türelmes volt Zé Galinha. Később találkoztam a Mestre VT-vel és a többi tanítvánnyal akik más-más termekből jöttek. Fontos tudni, hogy a Capoeira-val nem csak sportot kap az ember, hanem családot is. Mindenki közvetlen és segítőkész. Összetartja az embereket a sport és a kultúra szeretete.
Mi volt az a momentum, úgy döntöttél, hogy a Capoeira nemcsak egy hobbid lesz, hanem életed részévé válik?
Ezt nem mondanám döntésnek, egyszerűen csak megtörtént. A Capoeira előtt én egy nagyon stresszes, nagyon izgulós ember voltam. A brazil mesterek megtanították elengedni a stressz az életemből és az improvizációs képességen is javított a capoeira hiszen “abból főzünk ami van”.

Sokan csak egyfajta „táncnak” tartják a Capoeirát. Te miként vélekedsz erről?
Fontos megjegyezni, hogy a Capoeira nem tánc. Van egy ingázó mozdulat a “Ginga” amire sokan a táncra asszociálnak. Capoeira világával együtt jár a Samba és Maculele ami tánc, de ezek nem Capoeira.
Mit jelent a beceneved: Formiga?
Ez az én appelido-m azaz a becenevem ami Hangyát jelent portugálul
Amúgy hogyan van a becenév választás a Capoeirában? Magatok találjátok ki, vagy rád ragasszák?
Az appelido-t az első övével együtt kapja a capoerista amit a Batizado-n (keresztelőn) kap meg. A nevet a mesterektől kapja akik látják, ismerik a capoeristát, így a rá jelemző vagy pont hogy a szöges ellentéte lesz a portugál neve.
Hogyan látod sport hazai életét, fejlődését?
Sajnos nagyon kevesen ismerik ezt a sportot. Általában azért kerülik el az emberek, mert a köztudatban tévesen táncként van benne és nem szeretnének táncolni. Az akrobatikai elemek is elijesztik a nézőket mondván, hogy ő biztos nem tud ilyet. Hozzátenném, hogy senki nem így született, ezek mind tanult dolgok és nem is kötelező használni.

Ha jönne a tündér és egy valamit kívánhatnál a capoeira-val kapcsolatban, mi lenne az?
Lehet kicsit elfogult vagyok, de ha kívánhatnék, akkor Capoeira órákat az iskolákba, hogy mindenki megismerhesse ezt a mozgásvilágot.
Saját rovatod lesz a Katana Magazin oldalán. Milyen témákat tervezel? Miről olvashatnak majd az olvasók? Mindenképpen szeretném bemutatni az olvasóknak a mélyen gyökeredző történelmét és kultúráját. Elég sokrétű ez a harcművészet vagy sport, aminek nem csak Mi és a testünk a része, hanem a zene is nagyon fontos eleme. A hangszereket is bemutatnám, illetve a brazil konyha, az ételek és italok is fontosak az ember teljes átszellemüléséhez. Nem utolsó sorban ott vannak a rendezvények, workshoppok, amik többnyire nyitva állnak a látogatók előtt.