Bonsai újra gondolva

A bonsai hagyományosan a türelem és a természet tiszteletének szimbóluma. De mi történik, ha a természetet rézhuzallal ötvözzük? Nagy Nóra, a Bonsai Dekoráció megálmodója pontosan ezt teszi, és saját kezével formál maradandó művészi alkotásokat.

Nóri! Hogy jött az életedbe a kézművesség?

Valójában már gyerekkorom óta velem van. Egyszerűen nagyon szeretem. Nagyon sok technikát kipróbáltam és használok is, amit az évek alatt sikerült elsajátítanom. A szüleim nagyon sokat segítettek a különböző festékek, lakkok és anyagok megismerésében.

Miért pont a Bonsai? Mióta foglalkozol vele?

Mindig is vonzott a miniatűr fák világa. Az a fajta művészet, amivel alakítják és formázzák az élő bonsai fákat, szerintem gyönyörű és tiszteletre méltó. Én is megpróbálkoztam saját neveléssel, de sajnos nem sok sikerrel. Ezért kerestem egy olyan technikát, amivel lehetne egy saját bonsai fám. Már több, mint 4 éve, hogy elkészítettem az első fém fácskámat és az eltelt évek bizonyítják, hogy a rézhuzal nagyon jó anyagnak bizonyult abban, hogyan lehet az alkotásom időtálló és jellegzetesen szép.

Mit lehet tudni a Bonsai történetéről?

A bonsai, azaz a „miniatűr fák művészete“, Japánra jellemző, magas színvonalon művelt kertészeti műfaj. Maga a szó (japánul a bon tálcát, vagy alacsony edénykét jelent, a sai pedig növényt) jelenti egyrészt azt a technikát, amivel művészi hatású fákat, bokrokat, növényeket nevelnek kerámia edénykékben, de magukat a törpefácskákat is jelöli. Ezt alapul véve alakítottam ki a saját stílusomat. A fák anyaga rézhuzal. Több száz szálat fogok össze és tekerek meg olyan formájúra, amilyenre csak szeretném. Célom, hogy az eredeti bonsai fák jellegzetes vonásait és részleteit hűen visszaadjam. Ihletet merítek a tájképekből, élő bonsai fák képeiből, de nagyon sokszor a saját ötleteim alapján készülnek az alkotásaim. Teljesen magával ragadott az egész készítési folyamat, nagyon sokféleképpen ki lehet egészíteni a fákat. Később elkezdtem kisebb diorámákat, sziklára készült komplett kicsi tájakat készíteni. A pici pagodák, szentélyek, házikók mind saját készítésűek. Innentől fogva már csak a kreativitáson múlik az, hogy mit hogyan tudok elkészíteni. A végeredmény pedig minden esetben nagyon mutatós.

Édesapád nagyszerű judos volt. Innen a kötődés?

Igen, valószínűleg ez is közrejátszott abban, hogy pont a bonsai fák és a japán kultúra kezdett el érdekelni. Apának vannak otthon japán kultúrával kapcsolatos képei, festményei és saját kovácsolt kardja. Még most is mutat olyan képeket vagy ötleteket, amit én is eltudnék készíteni és jó kiindulási alapnak a következő alkotásomhoz.

Milyen a kapcsolatod a küzdősportokkal, a harcművészetekkel?

Gyerekkoromban én is judoztam pár évig. Végül sajnos megszűnt az oktatás, így másik sportot kellett választanom, de sokat köszönhetek annak a pár évnek, amit a judoban tölthettem. Azóta is követem a judos sporteseményeket, a szüleimmel néha elmegyek a bajnokságokra. A sportgimnáziumba ahol végeztem, volt alkalmam több olyan sportolóval megismerkedni, akik akkor és azóta is nagyon jó eredményeket érnek el.

Úgy tudom, egyedi megrendelésekre is dolgozol. Miket lehet tőled kérni?

Igen, készítek egyedi megrendeléseket is. A sima, egyszerűbb drót fáktól kezdve, a bonyolultabb japán szentélyekig, kisebb diorámákat, bonsai mester figurákat és sziklára készült dekorációkat készítek. A tervezéstől kezdve, az utolsó igazításig a maximumot hozom ki magamból. Az inspiráció gyakran érkezik fotókból, saját vázlatokból, de előfordul már, hogy filmek vagy játékok emlékezetes jeleneteit kérték tőlem.

Aprólékosak, rendkívül igényesek a munkáid. Hogy tervezed meg őket?

Elsőnek felmérem, hogy nagyjából mi lenne az elképzelés. Ezek után keresek képeket, rajzolok vázlatokat, hogy minden olyan legyen, ahogy azt eltervezzük. Az évek alatt ez egy olyan folyamat lett, ami elengedhetetlen a tökéletes végeredményért. Ebben a technikában nem lehet sietni, minden folyamat több óra hosszú is lehet. Először kialakítom a fa alapját, a törzseket és az ágakat. Utána a lombozat külön, szálanként kerül fel a fa alapjára. Végül rögzítem a kaspóba és kavicsot vagy mohát ragasztok a kaspóba.

Egy átlagos méretű fán mennyit dolgozol?

Általában egy teljes elkészítési folyamat 3-5 nap. Ha a fa mérete nagyobb vagy a dekoráció bonyolultabb, több részletből áll, akkor ez még kitolódhat pár nappal. A kaspókat én öntöm betonból, de fa alapokra, kerámia kaspókba és ha igény van rá, akkor bonsai kaspóba is bele tudom rakni a fákat.

Hogy lehet rendelni tőled?

A megrendeléseket a Facebook oldalamon keresztül tudjuk egyeztetni, Bonsai Dekoráció néven megtalálható. Illetve a bonsaidekoracio@gmail.com email címen keresztül is fel lehet venni velem a kapcsolatot.

Nagyon fiatal vagy, és roppant tehetséges. Milyen célok mellett éled az életed?

Úgy érzem, hogy a saját vállalkozásomat vezetni a legnagyobb kihívás, de egyben ez a folyamatos fejlődést is jelenti. Az, hogy olyan egyedi ötleteket valósíthatok meg, amiket még senki más nem készített el, nekem ez a legfontosabb. Nagyon sok elért cél van már mögöttem, mindegyikre jó érzés visszaemlékezni. Szeretnék majd egyszer egy saját kiállítást és tervben az is, hogy tematikus fesztiválokon részt vehessek a drót bonsai fáimmal.

Nóri! Munkái nemcsak a japán kultúra iránti tiszteletet és a kézművesség iránti szeretetet tükrözik, hanem azt is, hogy kreativitással és türelemmel bármit meg lehet valósítani. Alkotásaid nem csupán dekorációk, hanem valódi műalkotások, amelyek évek múltán is magukkal ragadják a szemlélőt. Gratulálunk hozzájuk és további sok sikert!

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 22 A második sztorim természetesen Apuval kapcsolatos és nagyon jól leírja kettőnk kapcsolatát. 14 éves lehettem, amikor részt vehettem […]

Megtekintés: 78 Második rész Szabó Franciska nemcsak a tatamin bizonyított. Európa-bajnoki aranyérem, világszínvonalú eredmények, emberpróbáló döntések és mély magánéleti küzdelmek […]

Megtekintés: 14 A 2023/2024-es tanévben nyújtott kimagasló tanulmányi- és sportteljesítményéért a Magyarország jó tanulója, jó sportolója címet kapta Őri Panna […]

Megtekintés: 12 A sportág történetében először lett vegyes csapatversenyben világbajnok Georgia válogatottja, korábban minden alkalommal Japáné lett ez a cím. […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 207 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 113 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 82113
Scroll to Top