Bemutatkozik Tóth István fizioterapeuta

Tóth Pistát még az általános iskolából ismerem. Bár az élet különböző területein próbáltuk ki magunkat, úgy alakult, nemrégiben újra találkoztunk. Beszélgettünk és elmesélte mivel is foglalkozik. Ráadásul judós berkekben is sokszor hallottam a nevét, sokan dicsérő szavakkal illették munkásságát.  Amikor aztán elhatároztam, hogy újra életre keltem a Katana Magazint, az elsők közt kerestem meg, mivel nagyon hasznos amit tud, amivel foglalkozik.  

Pisti! Hogy lesz valakiből fizioterapeuta? Nálad hogyan kezdődött ez?

Gyermekkoromig lehet visszavezetni. Futballoztam és egész jól is ment. Ezzel kapcsolatban volt egy álmom is: szerettem volna játékosként kifutni egy teltházas stadionba. Sajnos ez nem jött össze már csak azért sem, mert 16-17 évesen inkább a szórakozást választottam a sport helyett. Később ugyan volt még egy gyenge próbálkozás, amikor egy ismerős hatására és segítségével aláírtam egy éves szerződést a németeknél, de kb. másfél hónap elteltével hazajöttem. A vágy viszont továbbra is megmaradt. A stadionos álom.

Úgy 25 éves lehettem, amikor felötlött bennem, hogy ezt az álmot valóra lehet váltani. Igaz, hogy nem focistaként, hanem valami más címen. Az elhatározást tett követte és jelentkeztem a Semmelweis egyetemre, a gyógytornász szakra. Sikeresen megszereztem a képesítést és elkezdtem sportolókkal foglalkozni. Közben megszereztem a gyógy -, és a sportmasszőri végzettséget is. Már tudtam, hogy a megfelelő útra léptem.  Hamarosan már a női kézilabdásoknál voltam, mint masszőr. Innen szinte egyenes út vezetett az olimpiai kézisekhez, akiknek éppen fizioterapeuta hiányuk volt.

Pontosan mivel foglalkozol?

 A kifejezés valójában egy gyűjtőfogalom, ami alá több minden is tartozik. Gyakran összekeverik a fizikoterapeutával, ami egyfajta mechanikus dolog. A fizioterapauta ezzel szemben manuálisan érintkezik az emberekkel. Magyarul kézzel gyúrjuk, masszírozzuk őket. Alternatív központú kezelés keretében próbálunk az emberek problémáin egészséges tanácsadással, mozgáskultúra javítással, gyógytornával, nyújtással, stb. segíteni. Azaz mindennel, ami nem orvosi dolog. A keleti orvoslás irányába mentünk el.

Hol kezdődik és hol ér véget (ha lehet így fogalmazni) a te feladatod fizioterapeautaként?

Ha nagyon sarkosan akarnék fogalmazni, már egészen kisgyermek korban el tudjuk kezdeni a megelőző munkát. Megelőző jelleggel olyan gyakorlatsorokat lehet végeztetni a gyerekekkel, melyek által könnyebben elkerülhetőek a mozgásból adódó sérülések. Természetesen pl. a judóban gyakori sérüléseket kivédeni nem lehet, de azt el lehet érni, hogy mondjuk a szalagok stabilak legyenek. 

A Magyar olimpiai csapattal is dolgozol. Hogyan kerültél kapcsolatba velük és mely sportág képviselőit kezeled, kezelted?

A sydney-i megtartott olimpián a kézisekkel voltam, külsösként. Aztán 2001-től a judósokkal voltam egészen a 2016-os olimpiáig. Elvittek magukkal az EB-re és a VB-re is, mint saját manuálterapautájukat. Amúgy a judoval egész különleges a kapcsolatom. Nagyon jó kapcsolatot ápolok velük.

Sok embert (nemcsak sportolót) kezeltél már. Melyik esetre vagy a legbüszkébb?

Már az elejétől sem kizárólag sportolókkal foglalkoztam. Nagyon sok „civil” páciensem is volt. Kiemelni nem tudok egy esetet sem.  Mindegyik kezelésre büszke vagyok, amely sikerrel zárult. Bár mondjuk a 2012-es olimpián, amikor a judós Joó Abigélnek beakadt a térdében a porc, én pedig egy gumikalapáccsal „javítottam meg”, hogy folytatni tudja a versenyt. Na mondjuk az nem volt mindennapi eset.

Egy nagyon szép és komolyan berendezett studióban beszélgetünk. Mit lehet tudni róla?

Ma az emberek zöme még mindig vakon hisz a nyugati orvoslásnak. Sajnos egyre többször diagnosztizálnak félre, ráadásul a legtöbb esetben nem is a probléma feltárása a cél, csak a felületi kezelés.

Az tudni lehet, hogy az emberi szervezet rendelkezik öngyógyító tulajdonsággal. Ezzel a stúdióval pont ezt szeretnénk elősegíteni. Sajnos még sokan idegenkednek tőle. Nálunk lehetőség van megtapasztalni, hogy igenis a keleti gyógymódok sokszor több eredményt adnak, mint a nyugati orvoslás.

Milyen panaszokkal lehet hozzád fordulni?

Bármilyen mozgásszervi panaszokkal meg lehet keresni minket. Elsősorban manuálterápiás kezelést tudunk adni, amely egy olyan fizioterápiás módszer, amely kézi technikákat alkalmaz az izmok, ízületek és szövetek kezelésére a fájdalom csökkentése, a mozgásterjedelem javítása és a funkcionális képességek helyreállítása érdekében. Van egy krioszaunánk, ami egy olyan modern wellness-eszköz, amelyet hidegterápiás célokra használnak. A krioszauna hasznos lehet például a gyulladás csökkentésében, a fájdalomcsillapításban, az izomregenerációban és a bőr állapotának javításában is. De a fogyni vágyók is bátran megkereshetnek, mivel szalonunkban InfraShape Horizontal géppel tartjuk az edzéseket, amely a legújabb generációs alakformáló eszköz egy fekvőkerékpár kapszulában. Van ezeken felül egy 3D-s talp lézerszkenner, amivel kiszűrhető pl. a lúdtalp, vagy egyéb más elváltozások a lábon.

Önálló rovatod lesz a megújuló Katana Magazinban. Milyen témákról olvashatnak majd az olvasók?

Van egy komplett, kidolgozott programom, amit szeretnék megismertetni az emberekkel. Ennek lényege röviden, hogy már egészen kisgyermek kortól elkezdve oda lehet (és oda is kellene) figyelni arra, hogy majd 40 évesen ne legyen szükségünk pl. csípőprotézisre. Tartalmazza, hogy mire, mikre kell odafigyelni a gyerekeknél, már akár a születés után is. Tanácsokkal tudunk szolgálni a bölcsis, ovis és iskoláskorú gyermekek számára is, de természetesen a felnőttek részére is. Teljesen végig kísérhető az emberi fejlődés ebből a szempontból. Mindezt megfelelően szemléltetni is tudjuk azok részére, akik nem rendelkeznek anatómiai ismerettel. Fontos hozzátennem, hogy ez csak és kizárólag mozgásszervi vonal! Szóval ezt a programot szeretném az oldal olvasóival megismertetni.Ez igazán ígéretes! Remélem, többeknek tudunk ezzel segíteni! Köszönöm a beszélgetést.

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 19 A második sztorim természetesen Apuval kapcsolatos és nagyon jól leírja kettőnk kapcsolatát. 14 éves lehettem, amikor részt vehettem […]

Megtekintés: 77 Második rész Szabó Franciska nemcsak a tatamin bizonyított. Európa-bajnoki aranyérem, világszínvonalú eredmények, emberpróbáló döntések és mély magánéleti küzdelmek […]

Megtekintés: 14 A 2023/2024-es tanévben nyújtott kimagasló tanulmányi- és sportteljesítményéért a Magyarország jó tanulója, jó sportolója címet kapta Őri Panna […]

Megtekintés: 12 A sportág történetében először lett vegyes csapatversenyben világbajnok Georgia válogatottja, korábban minden alkalommal Japáné lett ez a cím. […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 207 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 113 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 81910
Scroll to Top