Egy számomra nagy tiszteletnek és szeretetnek örvendő Mester, sporttárs, példakép, Ilyés Gyula 6. Danos judo mester felkért, hogy írjak pár sort a Judo Kata jelenlegi, hazai
helyzetéről.
Először is, ki vagyok én, hogy erre rálássak, ebben állást foglaljak? Bozsoki Imre Judo 5. dan, Aikido 4. Dan, a Magyar judo Szövetség Kata bizottságának jelenlegi elnöke. Az öt egyesület egyikének alapítója, vezetője, akik jelenleg aktív Kata versenyzéssel foglalkoznak.
A Kata, formagyakorlatot jelent jelen esetben, ami meghatározott sorrendben és szigorú koreográfiai elemek közé szorított technikák sora. A Danvizsga rendszer ezekből a Kata gyakorlatokból épül fel, közel azonos módon a világ összes részén. Az első két (adott helyen három) Dannak az anyaga az úgynevezett Randori no Katák, a Nage no Kata (dobások formagyakorlata, valamint a Katame no Kata (a földharc technikák formagyakorlata) Később önvédelmi és hagyományörző Katák következnek.
A Magyar vizsgarendszer jelenlegi anyaga 6. Danig hat Kata. Ebből a hat Katából ötben rendeznek jelenleg nemzetközi szinten versenyt, a fentebb már említett Nage no és Katame no Kata, Kime no Kata (a határozottság katája Önvédelmi gyakorlat), Kodokan Goshin Jutsu Kata (modern önvédelmi Kata), Ju no Kata ( a lágyság Katája), ami jövőre kiegészül még a hazai vizsgákon is alig ismert Koshiki no Katával, valamint az Itsutsu no Katával.
Ez az öt klub sem hangzik túl jól de tudni kell, hozza, hogy ebből három klub rendelkezik több párossal, míg egy páros van 2 külön csapatból egy harmadik klubbéli edzővel., aki egyben jelenlegi egyetlen aktív nemzetközi Kata bíró.
Ez a maroknyi csapat próbál áttörni azon a hatalmas ellenálláson, amit a versenyzéssel foglalkozó, esetleg abból élő edzők, a berögződött szokások, érzések és még sok minden más képez. Természetesen ezen kívül is van pár klub, akik foglalkoznak a Kata gyakorlásával, de nem vesznek részt az aktív versenyzésben.

Voltak példaképeink, akik mutatták az irányt. Sok hazai jó mestertől tanulhattunk az évek során, de igazán nagy áttörést a szemléletben nem sikerült elérniük nekik sem. De a Kata szeretetét, tiszteletét és a fontosságát sikerült elültetniük a lelkünkben. Ez azóta csak erősödött bennünk és lelkesen adjuk tovább a következő generációnak.
De sajnos azt kell mondjam, hogy hiába az elődeink lelkesedése, hiába a mi elkötelezettségünk, valamiért nem sikerül megfertőzni nagy létszámban a hazai judos társadalmat. Komoly harcokat kell vívnunk, hogy egy egy lépést előre léphessünk.
Nem mondhatjuk azt, hogy nekünk nincs szükségünk pénzre. Természetesen eddig is megteremtettük a rá valót, de ez is egy költséges dolog. Úgy, mint a Shiai, a Kata is sok anyagi ráfordítást igényel. Mivel idehaza évente csak egy Kata verseny van, amit természetesen értelmetlen is lenne a jelenlegi helyzetben szervezni, így külföld felé kell kacsintgatnunk. Az utazások, a szállás, étkeztetés és persze a nevezés, komoly terhet ró az adott családra. Természetesen kap a Kata szakág egy minimális összeget az utóbbi években, de az gyakorlatilag a világversenyekre EB, VB-re sem elég. Igyekszünk ezeket a pénzeket a lehető legoptimálisabban felhasználni, de töredékét nem adja ki az egész éves költségvetésnek. A következő lépcsőfok az egyesületi szint. Sajnos ezek nem a gazdag egyesületekből állnak jelenleg, így nagyon nehéz támogatni a lelkes párosokat. Ennek következtében a költségek nagy része az egyéneket, adott esetben a szülőket terhelik.
A másik probléma a már fentebb említett ellenállás. Ami úgy gondolom, hogy legfőképpen az edzők hibája (bocsássatok meg) akik gyakorlatilag nem tájékoztatják a sportolókat, hogy van egy ilyen lehetőség is, ha nem akarnak a küzdelmi versenyekben részt venni komolyabb szinten. Vagy, ha már nem tud az adott versenyző részt venni, mert olyan sérülése van, ami nem teszi alkalmassá a további küzdelmekre, lehet, hogy a Kata világa még megfelelő a számára.
No de álljunk is meg itt egy pillanatra. Jómagam is ezzel a magyarázattal, lehetőségekkel kezdtem a sort. Mit várnék én a többi edzőtől.
A Judo nem csak küzdelem és nem csak Kata. A kettő együtt jelenti magát a fejlődést és a teljességet.
Először is lássuk a Kodokan Intézet Elnökének szavait a 2023-es világbajnokság alkalmával adott interjúból:
“Nagyon boldog vagyok, hogy itt lehetek Abu Dhabiban ezen a kata világbajnokságon. Annál jobban örülök, hogy részvételi rekordot döntöttünk meg. Látom, hogy évről évre, a szint emelkedik. Meg kell érteni, hogy a kata célja a judo alapelveinek megértése. A helyes formák gyakorlásával megtanuljuk sportágunk alapjait. Ez magában foglalja a partnertől való távolság fogalmának elsajátítását, a mozgás minden lehetséges formáját, az egyensúlyból való kibillentést és a végrehajtási technikákat, de még ennél is gazdagabb és tágabb. Kata lehetővé teszi a versenyhez való kapcsolódást is (shiai), ahol szabadon kell gyakorlatba ültetni az elveket. A Nage-no-kata és a katame-no-kata az úgynevezett randori-no-kata része. Ennek megvan az oka. Ha ennek a két katának a szakértőjévé válik, megtanulja a judo alapelveit. A juno-kata, még ha úgy tűnik is, hogy lassított felvételben játszódik, a judo lényegének középpontjában áll. Például lehetetlen seoi-nage-t végrehajtani a juno-kata-ban, ha nincs megfelelően pozícionálva…”
Haruki Uemura a Kodokan Intézet Elnöke
És a 2024-es Kata Világbajnokságon pedig ezt mondta:
„Ha tágabb értelemben dzsúdóssá akarsz válni, katát kell tanulnod. Ez Jigoro Kano Shihan öröksége.”

Nem gondolom, hogy ennél több, hitelesebb, vagy meggyőzőbb nyilatkozat, iránymutatás kellene a Kata fontosságát illetően.
A Nemzetközi judo szövetség célja, hogy évente hat versenyt szervezzenek, amin a világ Katásai részt vehetnek és felmérhetik szintjeiket. Vannak nemzeti bajnokságok is, ahol kicsit alacsonyabb színvonalon álló párosok is bátran megmérettethetik magukat
Pár éve újra beindult a már régebben is népszerű Kodokan Kata szeminárium, amit az Európa bajnoksággal egybekötve tartottak a Kodokan intézet mesterei, a Kodokan intézet igazgatójának felügyeletével. Ezeken a rendezvényeken oktatják, javítják a megjelentek technikáit, majd a végén egy vizsgával lehet számot adni a megszerzett tudásról. Bronz, ezüst, vagy Arany minősítésű Kodokan diplomát lehet szerezni az adott Katából.
A jövő évi szeminárium összetétele és az eddig megszerzett diplomák kecsegtetnek azzal, hogy olyan személyek kerüljenek ki a vizsgák után, akiknek már a jelenleg érvényben lévő vizsgarendszerben szereplő összes Katából rendelkezhetnek majdan a Kodokan diplomával.
Ez azért is fontos, mert hosszú évek óta működik hazánkban a regionális Kata instruktori rendszer, Ezek az instruktorok igyekeznek a Dan vizsgákra készülő judokákat felkészíteni az adott formagyakorlatból. Ezekből az instruktorokból válogatja ki a Dan kollégium a vizsgabizottságot az éves Dan vizsgákra. Úgy gondoljuk, hogy az instruktorok és egyben vizsgáztatók hitelességét és hozzáértését tudja, a fenti Kodokan Kata vizsgák megléte támogatni, hitelessé tenni. Ez természetesen önmagában nem biztosítja az adott ember hozzáértését feltétlenül, de nagyban elősegíti a fejlődést. És természetesen ezeknek a diplomáknak a hiánya még nem jelenti azt, hogy nem ért hozzá az illető.
Azt gondolom, hogy név szerint is megemlíthető az a néhány klub, akik jelenleg aktív versenyzéssel foglalkoznak. Főnix Judo klub- Szépvölgyi Judo klub alkot egy párost (Debrecen- Budapest), Kis Dunamenti Judo Klub (Kalocsa), Pápai judo Akadémia (Pápa), HRSE Nagare Dojo (Szentes) Valamint az egyetlen jelenleg is aktív nemzetközi Kata bírónk az összes Kata bírói vizsgával felvértezve Dr. Pados Róbert.

Ezek a csapatok folytatnak aktív versenyzést, rendszeresen indulva Nemzeti bajnokságokon a környező országokban, úgynevezett EJU Tour Kata versenyeken, valamint EB-n, VB-n
A legutóbbi VB-n való szereplésről egy külön cikkben számolunk be.
Összegzésként szeretném elmondani, hogy a nehézségek ellenére is egy maroknyi csapat igyekszik népszerűsíteni a Katát, a Kata versenyzést, valamint igyekszünk a Dan vizsgákra való felkészülést nagyban elősegíteni.
Bozsoki Imre írása