Kopasz Attila a Hapkido egyik kiemelkedő alakja Magyarországon. Ő a Tradicionális Hapkido Szövetség elnöke, és a Hwarang-Do Sportegyesület vezetője. Több évtizedes tapasztalattal rendelkezik ebben a koreai eredetű harcművészetben, amely a védekezésen alapul, az ellenfél erejének visszairányításával. Kopasz Attila 5. danos mester, és aktívan részt vesz a sport népszerűsítésében Magyarországon. Milyen út bezetett az elnöki székhez? Megkérdeztük tőle.
Kedves Mester! Mikor és hogyan találkoztál első alkalommal a harcművészetekkel?
Adámy István Kyokushin Karate könyve nagy hatással volt rám 1980-as évek végén. Akkor utca béli gyerekeknek azt hazudtam, hogy karatézni járok és tanítottam őket. 🙂 13-14 éves lehettem mikor Kung fu edzésre jártam pár hetet Szatymazon, a Művelődési Házban.

Mi volt az első stílus, amit megismertél és ki volt az első mestered?
Kung-Fu edzés alatt pár hét voltcsupán. Paragi Tibor volt az edző. Komolyabban 1991 -ben ismerkedtem meg a Kick Box-al Edzőm Kecskés Tibor Volt. 1993-tól Taekwondo-zom Mesterem Balázs Éva.
Hogyan találkoztál a Hapkido-val és ki volt az első mestered ebben a stílusban?
Először Taekwondo edző kollégákkal VHS kazettán néztünk Hapkido Videot. Akkor megtetszett. Külföldi mesterekkel leveleztem internetezőbe jártam naponta, mert nem volt számítógépem. Nagyon sok Hapkido videot és oldalt tanulmányoztam. 2005-ben már video kazettáról tanultam Hapkido technikákat. 2006 -ban Angol Mestereket hívtam Magyarországra. Samuel Plumb 7.Dan volt az első Mesterem. Egy hét edzés végén sárga övre vizsgáztam. Ekkor már Taekwondo-ban 2. Dan-nal rendelkeztem.

Mi fogott meg ebben a harcművészeti rendszerben?
A technikáinak rendkívül széles köre. A Hapkido valóban minden támadási helyzetre megoldást kínál. Tökéletesen egyesíti a kemény és lágy erőt. Elég hamar ráéreztem, hogy ebben tudom kifejezni magam.
Mikor volt és miként emlékszel vissza az első dan vizsgádra?
2008-ban volt Szegeden. Tomas Schafer 4.Danos Osztrák Mesternél vizsgáztam. Én voltam az első Dan vizsgázója, életében. És ugyebár „Új seprű jól seper”, így valóban egy kemény és meghatározó vizsga volt. A vizsga a Hapkido pusztakezes technikáiból és több ellenfél kezelése váratlan szituációkból állt. Rengeteg rúgástechnika volt és deszka törés is. Több ismerősöm és tanítványom el is jött megnézni a vizsgám. Őszintén nagyon örültem, hogy sikeresen teljesítettem. Büszke is vagyok rá!
Milyen érzés volt, amikor első alkalommal volt lehetőséged Koreába utazni és ott edzeni?
Legelőször 2017-ben voltam Dél-Koreában. Mesterek szemináriumán vettem részt és ha már ott voltam éltem a lehetőséggel és levizsgáztam az 5. Dan fokozatra. Rövid Mester tesztel Mester vizsgát is tettem, ahol Mester oklevelet kaptam. Ez ahhoz kell, hogy valaki színes övre és fekete övre is vizsgáztathasson. Nagyon felemelő érzés volt ott lenni. Ez által spirituálisan és technikailag még motiváltabb lettem. Még jobban el akartam mélyíteni tudásom. Az emberek tájak, épületek, szellemiség teljesen eltérő a miénktől. Spirituálisan és technikailag is teljes feltöltődés volt számomra. Az utazás után még jobban el akartam mélyíteni tudásom.

Elégedett vagy az eddig elért eredményeiddel?
Alapjában véve az lehetnék, mert Hapkido Mester akartam lenni. Ez sikerült. Koreába akartam utazni. Ez sikerült. Sport szövetséget akartam létrehozni, amely Koreában bejegyzett. Ez sikerült. Fekete öveseket neveltem ki. Több versenyen vettem részt. Európa bajnokokat neveltem ki. Rengeteg nemzetközi szemináriumon voltam. Én magam 30-nál több szemináriumot vezettem. De rengeteg a dolgom. Továbbra is Keményebben edzek és dolgozok, hogy ez a sportág ismertebb legyen Magyarországon! Feladatom, hogy lerakjam itthon a sportág alapjait. Meglegyen minden kapcsolat rendszer. Ne legyen semmilyen kérdés megválaszolatlan az utókor számára. Ők már egy kiépített rendszerbe tudnak felnőni!
Hánya foglalkozhatnak hazánkban Hapkido-val?
10-12 klubban körül belül 200-an. Szerintem a mai viszonylatban elég szép létszámnak számít.
Megbeszélésünk szerint elsősorban a Hapkido-ról és fogsz saját rovatot vezetni a megújuló Katana Magazinban. Miről olvashatnak még az oldal látogatói?
A Hapkido mellet még Koreáról. Koreai mesterekről. A Harcművészet szellemiségéről. Küzdősportról. Önvédelemről.
