Coach, szupervizor, mediátor, tréner, MBCT terapeuta, és még sok minden más. Egy valódi esszencia mindaz, amit ő tud. Eszköztára szinte végtelen. Remek mesterek, igazi guruk képezték őt is mesterré, nagymesterré szakmájában. Dolgozik az üzleti életben, és szociális területen, és a sportban is. Világhírű sportolókat segített mentális síkon, hogy még jobbak legyenek, még jobb eredményeket érjenek el. Egyetemen óraadó, a sport- coach képzés “ anyukája “. Beszélgető partnerem: Ilyés-Dubecz Dorottya
Kedves Dorka! Kérlek, mesélj nekünk kicsit a sportolói múltadról.
Valójában nincs sportolói múltam, mert bár kajakoztam, kosaraztam, de csak amatőr szinten, említésre méltó eredményem nincs. „Csak” szeretem a mozgást!

Hogy kerültél kapcsolatba a küzdősportokkal, harcművészetekkel?
Ezt konkrétan tudom, idén húsz éve, amikor férjemet, Ilyés Gyulát megismertem.
Van kedvenc stílusod?
A „valódi” küzdelmet szeretem, de nagy tisztelettel nézem pl. a kata versenyzőket és a szépséges mozgásukat.
Személyesen neked melyik a kedvenc sportod?
Bármelyik, amit őszintén művelnek.
A sportolók, edzők általában milyen problémákkal keresnek meg?
A sportolók változatos problémákkal keresnek pl. sérülés utáni visszatérés, pánik-problémák, civil pálya elkezdése és a sportkarrier lezárása, aktuális versenyszituációk – siker, kudarc – kezelése, feldolgozása. Edzők – ritkábban, de volt rá példa, hogy annyira elkötelezett volt a sportolója felé, hogy úgy érezte, hogy saját edzői munkája sikeresebb lesz mentális támogatással. A kérdésben nem említed, de nem ritka, hogy szülő kér gyermeke számára segítséget. Az is előfordult, hogy a sportoló fiatal abba akarta hagyni a versenyzést, amelyet a szülei nem tudtak elfogadni, és egymás szempontjainak kölcsönös megismerése, elfogadása volt a fókuszban.
Csak felnőttekkel foglalkozol, vagy az ifjúságnak is segítesz?
Nincs korosztályi megkötés, természetesen a kiskorúakkal csak szüleik egyetértésével dolgozom. Továbbá, ami elengedhetetlen, hogy kiderüljön mi a cél. A valódi.
Mi az a coaching? Mi a különbség a pszichológus és a coach között?
A coach nem végezhet terápiát, a kiinduló hipotézis az, hogy egészséges szakmai személyiséggel dolgozunk. (A coachee nem szenved mentális megbetegedésben.) A coach az „itt-és-most”-ban dolgozik, a múlttal annyit foglalkozik, ami a jelen problémájának megoldásában segít, ahhoz, hogy a jövőben a coachee eredményes lehessen.
Hogy lesz valakiből coach? A te esetedben ez hogyan történt? Mi vezetett erre az útra?
A pályám elején egészen kicsi gyermekekkel kezdtem el dolgozni, nekik igyekeztem segíteni. Viszont a gyermekeknek voltak/vannak szüleik, akikkel óhatatlan találkoztam, és akadtak köztük olyanok, akik elég bizalmatlanul álltak ehhez a dologhoz. Nagy kérdés volt számomra tehát, hogy a megfelelő együttműködéshez miként a legcélszerűbb megszólítani őket. Hogyan lehet a szülőkkel, a felnőttekkel olyan kapcsolatba kerülni, hogy segítségként éljék meg a beszélgetéseket egy szakemberrel. Ez egyébként egy nagyon érdekes út. Úgy segíteni valakinek, hogy tisztában legyen azzal, hogy én a munkámmal a céljai eléréséért támogatom a háttérből. Innentől elkezdtem keresni azokat a szakmákat, amik pontosan ezekkel a „háttér” segítséggel foglalkoznak. Őszintén bízom benne, hogy meg is találtam őket.
Amikor a 2000-res évek elején elkezdtem coach-ként dolgozni, még nagyon el kellett magyaráznom, mit is jelent ez valójában. Magának a „coach” szónak ugyanis több jelentése is van az angol nyelvben: jelent buszt és postakocsit is az edzőn, mentoron kívül, így elég érdekes volt átültetni a hazai szóhasználatba. Mára ez már ismert fogalom, és egyre elismertebb foglalkozás. Ma már elsősorban vezetőket képzek, készségfejlesztő tréningeket tartok. Véleményem szerint –és lehet, ezért sokan vitába szállnának velem- vezetőnek, jó vezetőnek lenni külön szakma. És mint minden szakmának, ennek is meg vannak azok a részei, területei, melyeket nem lehet megtanulni. Valakiben vagy benne vannak ezek a részek, vagy nincsenek, vagy tehetséges, vagy nem. Ha nincsenek, akkor lehet akármilyen jó a coach… Az én feladatom a tehetséges, természetes vezetők építése, szakmai támogatása a céljaik kivitelezésének „letisztogatása”, felderíteni milyen „hozott” eszköztára van, és ezeket hogyan lehet megfelelően ötvözni az általam biztosított háttértámogatással. Ez fogott meg eben az egészben. Módszertanilag nagyon szabad, és sokféle eszközt tudok használni, természetesen a szakma szabályainak megfelelően, melyek a vezetői célkitűzést elérését támogatják.

Ehhez azért nem keveset kellett tanulnod…
Ez igaz. A végzettségeim is elég szerteágazóak. A gyógypedagógus képzettségemet követte a szupervízor diplomám, amit még 2000-ben, a legelső évfolyamban végeztem el. Ez tulajdonképpen egy szakmai személyiségfejlesztő támogató módszertan, amely segít kívülről rálátni a személy problémáira, kérdéseire. Utána elvégeztem a klasszikus és az orientált coach képzéseket, majd belekóstoltam a provokatív coaching-ba is, és megtanultam mediálni. És végül a képi kifejezéspszichológiai szaktanácsadó végzettség. Na, ez az egész esszenciája. Ez egy olyan speciális módszertan, amely nonverbális módon tudja megközelíteni a problémákat. Szupervízor – coachként dr. Bagdy Emőke tanított, és coach mesteremnek Dr. Sárvári Györgyöt tekintem, aki maga is harcművész.. És végül, de nem utolsó sorban elvégeztem a az MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy) tanfolyamot, amely a mindfulness – tudatos jelenlét – módszereit ötvözi a modern nyugati pszichológia kognitív viselkedésterápiás szemléletével. A módszer segítségével nagyobb rálátást nyerünk a gondolati és érzelmi mintáinkra, a lelki problémáinkat okozó pozitív / negatív gondolatmenetekre, szokásainkra.
Te adott esetben hogy dolgozol? Hogy tudja elképzelni a munkád az olvasó? Mit jelent az, hogy coaching eszköztár?
Kívülről úgy látszik, hogy ez nem munka, hiszen csak ülünk és beszélgetünk… Nagyon szeretem, hogy coach-ként módszertanilag nagy szabadságom van. Különböző végzettségeimnek köszönhetően könnyedén váltogatom az eszközeimet, alkalmazkodva az aktuális feladathoz, a coachee céljaihoz. 24 éve vagyok szupervizor, több, mint húsz éve coach, és mediátor is már több, mint 10 éve, e mellett képi kifejezéspszichológiai szaktanácsadó, és MBCT terapeuta. Mint verbális, mint non-verbális csatornán tudunk dolgozni, mikor melyik tűnik a legjobbnak. Ez a coaching eszköztáram.
Mint mediátor, vitás, problémás eseteket vállalsz? Mennyire nehéz ez a munka?
Szeretem, ha olyan kérdésekkel fordulnak hozzám, ahol ki kell munkálni a megoldást, ami mindenki számára megnyugtatóan lezárhatóvá teszi a problémát.
Coachként ki volt a Mestered? Mit tanultál tőle?
Több mesterem is volt, de ahogy említettem, a legnagyobb hatással dr. Sárvári György, és az osztrák Horst Rückle voltak rám.
Mióta foglalkozol sportolókkal? Azt megelőzően az üzleti életben tevékenykedtél. Mit tanulhat egymástól az élsport, és az üzlet? Gondolom, van átfedés bőven.
Több, mint tíz éve dolgozom sportolókkal, 2017-ben hoztunk létre és akkreditáltunk egy sport-coach képzést, amely jó néhány kurzust megélt. Nagyon sok hasonlóság van az üzleti élet és az élsport között, sok analógia, akár a tervezés, döntés, vagy a célkitűzés, eredményorientáltság területét vizsgáljuk.
Szabadidődben mit csinálsz szívesen? Szeretsz színházba, koncertre járni, olvasni?
Nagyon szeretek olvasni, „mindenevő” vagyok, a színház nagy kedvencem, minden előadás egyedi és megismételhetetlen, és a koncerteket is nagyon szeretem.
A munkád során mire vagy a legbüszkébb?
A kilenseim sikere az én sikerem.
Van olyan ebben a szakmában, hogy ideális ügyfél?
Nem tudom. Van, akinek ideális az, akivel én például nem tudok dolgozni.
Mi jelenti a legnagyobb kihívást?
Az, ha a coachee nem saját akaratából jön, hanem „küldik”, és el tudunk jutni addig a pontig, hogy megtalálja a saját céljait és elköteleződjék a saját fejlődése mellett.
Család?
Három fiam van, közülük ketten már megnősültek, és saját otthonukban élnek. Legfiatalabb fiam középiskolás.
Az olvasók milyen írásokra számíthatnak Tőled a jövőben?
Szívesen írok az eseteimről, mások okulására.