Dr. Fűrész Anita bőrgyógyász-kozmetológus, aki a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen szerezte diplomáját 2001-ben, majd a Honvédkórházban végezte szakképzését, és 2007-ben tett szakvizsgát bőrgyógyászatból. Több mint tíz éve foglalkozik esztétikai bőrgyógyászattal, amelyet az American Academy of Aesthetic Dermatology képzésein is tovább fejlesztett. Páciensei leggyakrabban ekcéma, akné, rozácea, vagy esztétikai beavatkozások miatt keresik fel, mint például botox-kezelések. És hogyan kerül ez a téma a Katana Magazin oldalára?
Jelen cikksorozat a sportolók körében sajnos gyakran előforduló bőrbetegségekkel foglalkozik. A küzdősport természetéből adódóan, a szoros kontakt következtében igen gyakran fordulnak elő fertőző bőrbetegségek, igy először ezekről esik szó.
Az ótvar (Impetigo)
Az ótvar egy rendkivül gyakori bőrfertőzés, melyet típusosan a Staphylococcus aureus, vagy a Streptococcus pyogenes nevű baktériumok okoznak. Ezekkel a kórokozókkal nemcsak a környezetünkből fertőződhetünk meg, de saját bőrünkön, orrunkban is előfordulhat, és elszaporodva tüneteket okozhat.
Általában egy viszkető, vörös folttal kezdődik, mely kisebesedik, vagy akár fel is hólyagosodik, és többnyire jellegzetes mézsárga pörk borítja. Bár a bőrtünetekhez a nyirokcsomó fájdalmas duzzanata is társulhat, a páciensek közérzete általában jó. A fertőzött egyénen is rendkívül gyorsan szóródhatnak szét a tünetek, illetőleg a sebekkel érintkezve, akár tárgyak által közvetítve és igen fertőző a környezetére nézve is. Csoportos edzéseken ezért nem ritka, hogy egyidejűleg több személy is érintett lehet a fertőzésben.
Bár egy rendkivül gyakori bőrfertőzésről van szó, mindenképpen javasolt a kezelés mielőbbi megkezdése egyrészt a fertőzés terjedésének, másrészt a szövődmények elkerülésének érdekében.
Mit tehetünk, ha nem jutunk el azonnal bőrgyógyászhoz?
Nagyon fontos a saját és edzőtársaink érdekében, hogy amig a tünetek nem gyógyulnak, semmiképpen ne látogassuk az edzéseket!
A sebeket legalább napi háromszor kell kezelni, melyet megkezdhetünk a patikákban vény nélkül elérhető fertőtlenítő szerekkel. Nagyon fontos a pörkök feláztatása, és eltávolítása, hiszen a fertőtlenítő csak igy tud a sebalaphoz eljutni. Ha ezt nem tesszük meg, akkor a pörk alatt továbbra is hemzsegni fognak a baktériumok. Ezután típusos esetben a bőrgyógyász receptköteles helyi antibiotikus krémet javasol. Ezt háziorvos is kiírhatja, tehát forduljunk hozzá bizalommal! Kiterjedt bőrtünetek, vagy hólyagos léziók esetén a szövődmények elkerülése érdekében belső antibiotikumos kezelés válik szükségessé.
Mik lehetnek a szövődmények?
Hangsúlyozni kell, hogy a szövődmények ritkák. Megkülönböztethetünk helyi és szisztémás szövődményeket. A fertőzés helyén, amennyiben a fertőzés mélyebbre terjed, hegesedés fordulhat elő. Ez a legtöbb esetben a kezelés gyors megkezdésével elkerülhető. A bőr típustól függően a gyógyulás után sötétebb pigmentáció jelentkezhet.
Súlyosabb esetekben a fertőzés környékén kiterjedt gyulladás alakulhat ki, és a kórokozó, illetve annak toxinjai a vérbe is bekerülhetnek érintve a vesét, szívet, ízületeket, sőt sokkos állapotot is okozhatnak. Itt most ezekről nem esik szó részletesen, hiszen mindezek ritka szövődmények, de hangsúlyozzák a mielőbbi kezelés fontosságát.
Dr. Fűrész Anita