A tokiói Grand Slam-tornával véget ért az olimpiai ciklus, s egy új kezdődött, amely a 2028-as Los Angeles-i játékokhoz vezet. Ahogyan azt már megszokhattuk, ilyenkor kerülnek terítékre a sportágat érintő változások.

részletesen a szabályváltoztatásokat
„A Nemzetközi Judo Szövetség (IJF) széleskörű konzultációt indított annak meghatározására, hogy milyen változtatásokat kell vagy lehetne végrehajtani a nemzetközi judóban, annak érdekében, hogy a sportág megőrizze versenyképességét. Az IJF 2024. június 16-án minden nemzeti szövetséget felkért, hogy küldjön javaslatokat a judo szabályváltoztatásaira, erre szeptember végéig volt lehetőség. Az összes javaslatot feldolgozták és bemutatták az IJF technikai értekezletén, amelyet az Abu-Dzabi Grand Slam után tartottak. Egy szakértői csoport alaposan kiértékelte és megvitatta a javaslatokat, mielőtt az IJF végrehajtó bizottsága jóváhagyta volna őket. A média véleményét is kikérték, hogy minél több kérdésre tudjanak válaszolni” – olvashatjuk az IJF közleményében.
Az új szabályokat nemzetközi szinten először a 2025-ös párizsi Grand Slam-versenyen (2025. február 1–2.) alkalmazzák. A budapesti világbajnokság (2025. június 13–20.) után felülvizsgálják majd a szabályváltoztatásokat, szükség esetén módosítanak rajtuk.

A változások:
- Ismét lesz jukó: állásban és földharcban is (például ezt a harmadik pontszámot a leszorítás ötödik másodpercében adják meg).
- A fej dobásnál és védekezésnél is érintheti a tatamit, kivéve az ifjúsági versenyszámokat, ahol intéssel (sidó – angol átírással shido) büntetik. Várhatóan továbbra is büntetés jár majd, ha az eset láthatóan önveszélyes.
- Az öv alatti fogások egy része a jövőben újra megengedett lesz, ezekről részletesen a hétvégi szeminárium után tudunk majd beszámolni.
- Megfogásnál (kumi-kata) harminc másodpercig van lehetőség a támadásra (eddig negyvenöt másodperc volt a bírók részéről a „türelmi idő”).
- A medveölelés állástechnikában (tacsi-vaza – tachi-waza) megengedett, kivéve, ha a kezek vagy karok kört alkotva összekulcsolódnak, ez utóbbi intéssel büntetendő.
- Ha állásküzdelemben vagy földharcban valaki nem szándékosan hagyja el a versenyterületet, a bíró Állj! (Mate!) vezényszóval megállítja a küzdelmet, nem ad intést.
- A dobások végrehajtása közben alkalmazott karfeszítés- (kanszecu-vaza – kansetsu-waza) technikák szabályai módosulnak, nem minden esetért jár majd leléptetés.
- A bírók a pozitív aktivitást ezen túl földharcban is figyelembe veszik.
- A fordított válldobás (szeoi-nage – seoi-nage) megengedett lesz, kivéve az ifjúsági versenyeken, amelyeken intéssel büntetik.
FONTOS!
A fenti összefoglaló a módosításokról csak egy amolyan előzetes vázlat, a részletes és pontos szabályváltozásokról a magyar küldöttség tagjai számolnak majd be a hazai edzőknek, versenyzőknek, szakembereknek, illetve a nemzetközi szövetség is részletes magyarázattal, videós példákkal mutatja majd be őket.
judoinfo.hu