Wado ryu I. Mikulás kupa, Kistarcsa

Magazinunk meghívást kapott a Magyar Wado Ryu Akadémia által szervezett I. Mikulás kupára, melynek a kistarcsai „Csigaház” adott otthont.

A versenyt megelőzően Torontáli Róbert, 5. danos mester, a Magyar Wado Ryu Akadémia vezetője értékelte párszóban az és eseményeit, eredményeit, majd kiosztott néhány emlékplakettet, a kimagasló eredményt elért karatékáknak és egy idős judo mesternek. Igen, egy judo mesternek. de róla majd egy kicsit később.

Ezután kezdetét vette a verseny. Két páston folytak a „küzdelmek”. Küzdelmeket említek, viszont ezen a napon a jókedvé, a vidámságé volt a főszerep. A legkisebbek, az ovisok szereplését látva a legkeményebb szív is elérzékenyült. Az apróságok nagyon komolyan vették a feladatokat és megérdemelten kaptak érmet, emléklapot. Mivel az első ilyen rendezvényről van szó, érdekelt a kezdeményezés, melyről Torontáli mester mesélt:

A legkisebbek a nagyobbak következtek, kihon és kata versenyszámokban. Minden induló rendesen odatette magát! Ezt követte az un. „Szivacs Kumite”. Ennek lényege 2db tépőzáras szivacsdarab a kézben és egy mellény, melyen a szivacsok megtapadnak. De erről inkább Robi mestert kérdeztem:

Említettem az idős judo mestert, akik a gyerekek versenye után sikerült megismernem, és akiről kiderült, hogy Varga Tibor nemcsak judo mester, de buddhista tanító is egyben. Sikerült pár percet beszélgetnem vele:

Varga Tibor mester

„A judós kezdet nagyon kalandosnak mondható, ugyanis 13 évesen láttam egy filmet, amiben a főhős judo technikákkal vágott rendet a rosszfiúk közt, és ez olyan hatással volt rám, hogy azonnal judo-zni akartam. Az UTE-ban találtam is edzést, de az nagyon messze volt tőlünk. Aztán az egyik osztálytársan ajánlotta, hogy beszéljek az egyik évfolyamtársunkkal, aki a Spariban judozik. Megkerestem és onnantól lehet számolni a judo-s pályámat. Ez 1966-ban történt. Nagyon jókor kezdtem el az edzéseket, mert nagyon erős volt abban az időben a judo sport. Nem volt ritka, hogy egy Országos Bajnokságon 130-150 induló is volt, a híren-nevezetes Magyar Kupa pedig felért egy kis Világbajnoksággal. Később aztán jöttek az egyéni sikerek, mint pl. Hajtós Berci. Jómagam nagyjából 12 évig csináltam, de szívemben mindig is judo-s maradok. Így találkoztam Robi mesterrel is, akinél 3 évig edzősködtem a gyerekeknél. Nem, nem judot tanítottam. Egy különleges dolgot vállaltam el: a mesterrel közösen elindítottuk az 5-7 éves gyerekek „beszoktatását” a küzdősportba. Őket még természetesen nem ütni és rúgni kell tanítani, de még csak küzdeni sem. Viszont a rávezető, játékos elemeket bőven tartalmazó mozgást meg lehet tanítani nekik. És ebben a judo nagyon alkalmas. Főként az esés technikák, a különböző irányú mozgások, melyekre a későbbiekben a karate mozgásanyagát nagyon rá lehet építeni. Ezeken felül a gyerekeket megtanítom a figyelemre, a koncentrációra, amely szintén nagyon fontos a harcművészeteknél. Ma pedig azokat a fiatalokat látom itt a versenyen, akik nálam kezdték ovisként. Nagy élmény ez számomra!”

Természetesen rákérdeztem a buddhista vonalra is:

„Egész életemben a szakrális világ, a filozófia határozta meg a létemet. Ennek ellenére sosem kerestem az ilyen jellegű tanokat. A buddhizmus egyszerűen rám talált. Megláttam egy plakáton egy arcképet, ami megmagyarázhatatlanul nagy hatással volt rám. Olyan ragyogószempár „nézett” rám a képről, hogy az leírhatatlan. Jobban szemügyre vettem a képet, amiről kiderült, hogy 17. Karmapa, a tibeti buddhizmus egyik legnagyobb tanítója látható rajta. Ráadásul a sors úgy hozta, hogy rá 3 hónapra személyesen is találkozhattam vele Bécsben, egy általa tartott előadáson. Hatalmas élmény volt, hiszen egyből a legnagyobbat láthattam, hallhattam élőben. Nem sokkal később pedig az a megtiszteltetés ért, hogy Láma Ngawang Rinpocse-val is találkozhattam, aki onnantől 21 éven át szellemi vezetőm, tanítóm volt, aminek köszönhetően 2018-ban megkaptam a világi tanítók legmagasabb fokozatát, így egy buddhista kolostor által elismert tanító vagyok Magyarországon. Minden dicsekvés nélkül mondhatom, hogy olyan magas szintű meditációs technikát tudok tanítani, amit idehaza, csak nagyon kevesen.”

Mikor elbúcsúztam Tibor mestertől, feltűnt egy idős úr a versenyzők közt. Robi mesternél érdeklődtem iránta, mire azt a válasz kaptam, érdemes megismerni az „öreg” Kania Pista bácsit. Csak ennyit. Már indultam is az idős karateka felé, akiről hamarosan kiderült, hogy:

Mikor megamhoz tértem első meglepetésemből, természetesen kíváncsi voltam arra, mikor és hogyan kezdett Wado karatét tanulni:

„Az unokám járt le Robi mesterhez, én pedig párszor lekísértem és néztem az edzést. Egyre jobban megtetszett a mozgás, és egyszer tréfásan megkérdeztem a mestert, 70 év felettiek is járhatnak-e az edzésre. Kötelező – jöütt a válasz. Nem mertem visszakozni, így másnap lementem az edzésre és beálltam. Ennek már 2 és fél éve. Azóta minden edzésen részt veszek. Bár fiatalon elég sokat sportoltam, de az élet más utat szánt nekem, így hamar kikerültem a sport világából. Most viszont ismét lehetőséget kaptam és nagyon élvezem. Örülök, hogy rátaláltam a karate-ra, mert ez a legjobb sport a világon, és még csak kiöregedni sem lehet belőle. J A fiatalok is hamar befogadtak és sok mindenben segítettek már az elején is. Remélem, még sokáig a csapat tagja lehetek!”

Természetesen a versen végeztével kíváncsi voltam, hogyan értékeli a napot a főszervező, Torontáli Róbert mester.

Torontáli mester

Robi mester a végén visszakérdezett, hogy én mit láttam, hogy éreztem magam. Úgy gondolom, az I. Mikulás Kupa nemcsak egy verseny volt, hanem egy olyan közösségi esemény, amely a budo szellemiségét – a tiszteletet, az összefogást és az egymás iránti alázatot – állította a középpontba. A nap végére mindenki gazdagabb lett: a gyerekek, a mesterek. Gazdagabbak egy közös élménnyel, amely ráadásul megmutatta, hogy a harcművészetek ereje messze túlmutat az érmek és a győzelmek világán. Ahogyan Torontáli Róbert mester fogalmazott: ‘Mindenki, együtt, egymást segítve, egymásért.’ Ez az igazi budo.

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 21 A második sztorim természetesen Apuval kapcsolatos és nagyon jól leírja kettőnk kapcsolatát. 14 éves lehettem, amikor részt vehettem […]

Megtekintés: 78 Második rész Szabó Franciska nemcsak a tatamin bizonyított. Európa-bajnoki aranyérem, világszínvonalú eredmények, emberpróbáló döntések és mély magánéleti küzdelmek […]

Megtekintés: 14 A 2023/2024-es tanévben nyújtott kimagasló tanulmányi- és sportteljesítményéért a Magyarország jó tanulója, jó sportolója címet kapta Őri Panna […]

Megtekintés: 12 A sportág történetében először lett vegyes csapatversenyben világbajnok Georgia válogatottja, korábban minden alkalommal Japáné lett ez a cím. […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 207 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 113 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 82052
Scroll to Top