Talpi szemölcsök
Sziasztok! Jelen cikkben egy sajnos elég gyakori, és könnyen „beszerezhető” bőrbetegséget fogok felvázolni. Szerintem bemutatni senkinek nem kell.
A vírusos szemölcsöknek számos fajtája van, jelen cikk a küzdősportban előforduló gyakoriságuk miatt, a talpi szemölcsökkel foglalkozik. Természetesen ezen vírusok a bőrön bárhol máshol, sőt a nyálkahártyákon is megtelepedhetnek. Ilyenkor megjelenésük és terápiájuk eltérhet az itt leírtaktól.
A talpi szemölcsöket a humán papilloma vírus (HPV) okozza, melynek közel kétszáz típusa ismert. A talpi szemölcsök kialakulásáért elsősorban az 1,2,4, 63-as altípusok felelősek, melyek szerencsére nem tartoznak a magas rizikójú, rosszindulatú elváltozásokat okozó HPV törzsek közé. Elsősorban érintkezéssel fertőznek, de bizonyos felületekről, mint az uszoda, vagy zuhanyzó nedves burkolatáról, vagy a tatamiról is könnyen összeszedhetőek. A terjedést segítik a bőrsérülések, vagy bőrbetegségek (pl: ekcéma), mivel ilyenkor a bőr védekezőképessége csökkent.
Elhelyezkedésüknek köszönhetően a rá nehezedő nyomástól ezek a szemölcsök a talpon nem kifelé, hanem befelé nőnek (1. ábra) ellentétben például a kézen, vagy más testfelületen lévő szemölcsöktől (2. ábra). A legnagyobb nehézséget általában a tyúkszemtől való megkülönböztetése szokta jelenteni (3.ábra). Mint a képeken látható, a megvastagodott bőr eltávolítása után tyúkszem esetén a bőrkeményedés közepén egy besüllyedt „szem” jelenik meg, vírusos szemölcs esetén pedig nagy eséllyel fekete pontokat látunk. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy pontosan mivel állunk szemben, mindig kezeljük potenciálisan fertőzőként az elváltozást!



Hogyan kezeljük a szemölcsöket?
Bár különböző statisztikák szerint gyermekeknél a szemölcsök fele 6 hónapon belül, 90%-a 2 éven belül spontán szűnik, felnőtteknél ez az arány alacsonyabb. Kezelésük tehát indokolt, hiszen egyrészt panaszt okozhatnak, másrészt a fertőzést tovább adhatjuk családtagjainknak, sporttársainknak.
Küzdősportolóként érdemes akár heti rendszerességgel alaposabban megnéznünk a talpunkat, a szemölcs ugyanis a kezdeti stádiumban nem okoz tüneteket. Fájdalom jelentkezése esetén már egy vastagabb, relatív mélyre terjedő szemölccsel állunk szemben, amelynek kezelése nehezebb.
Számos szemölcs elleni készítmény recept nélkül is elérhető a patikákban. A megfelelő készítmény kiválasztásában kérhetjük a gyógyszerész segítségét. Mindenképpen olvassuk el a használati útmutatót, hogy elkerüljük a szövődményeket! Amire minden ecsetelő használata során érdemes figyelnünk, az az, hogy pontosan a vírusos szemölcsre tegyük a folyadékot, ellenkező esetben a környéki bőrt jelentősen felmarhatja. Ennek elkerülése érdekében a környező bőrt védjük zsíros kenőcsökkel, pasztákkal, és várjuk meg míg a beecsetelt terület megszárad!
Számos szakember javasolja a vaskos bőr eltávolítását, hiszen így az ecsetelők is jobban ki tudják fejteni hatásukat. Helyesen végezve ezt a procedúrát valóban jelentősen rövidülhet a gyógyulási idő, azonban nem megfelelő technikával, ill. eszközzel végzett beavatkozás a szemölcs terjedését is előidézheti. Amire mindenképp figyeljünk: húzzunk gumikesztyűt, ne sértsük fel az ép bőrt, ügyeljünk arra, hogy az eltávolított bőrkaparék ne szóródjon szét, és fertőtlenítsünk alaposan!
A patikában kapható fagyasztókkal szintén érhetünk el eredményeket, azonban ne várjunk ugyanolyan hatást, mint a rendelőben használt krioterápiás készülékektől.
Nagyon fontos a szemölcsök terjedésének megelőzése. Aki szemölcsöt észlel magán, az viseljen zoknit, lábbelit, vagy ragassza le a szemölcsöket edzések során!
Mikor forduljunk bőrgyógyászhoz?
Amennyiben fenti kezelésekkel nem látunk egyértelmű javulást 4-6 héten belül, vagy több szemölcsünk is van, akkor forduljunk mindenképpen bőrgyógyászhoz. Mint szakember, ilyenkor mindig kombinált terápiát szoktam javasolni, amelybe legtöbbször beletartoznak receptköteles készítmények, immunerősítők is. Manapság a kezelésre számos módszer áll rendelkezésünkre, így a fagyasztás, kauteres égetés, lézeres eltávolítás, vagy curettage, melyek közül egyénre szabottan választhatunk.
Összefoglalva tehát fontos a szemölcsök kezelésének minél előbbi megkezdése, melyre kiválóan megfelelnek a patikákban kapható, recept nélküli készítmények. Amennyiben nem tapasztalunk kellő javulást, úgy mindenképpen forduljunk bőrgyógyászhoz saját, és társaink egészsége érdekében!