Az anime a japán animáció különleges művészeti formája, mára olyan népszerűvé vált. Története a 20. század elején indult, és mára számos stílust és műfajt teremtett. A következő interjúban egy 17 éves fiatalemberrel beszélgetünk, aki nemcsak rajong az animékért, hanem maga is rajzolni kezdett, inspirálódva a japán animációk világából.



Kedves Nimród! Hogyan mutatkoznál be azoknak, akik még nem ismernek?
Németh Nimród Magor vagyok, Sopronban élek már 8 éve, jelenleg szakácsnak tanulok, viszont mellette hobby szinten Anime figurákat rajzolok.

Hogyan kezdtél el rajzolni? Mikor találkoztál először az anime világával, hogyan befolyásolta a stílusod?
12 évesen kezdtem rajzolni, először csak a nővérem hatására. Azonban ugyanabban az évben találkoztam az első anime-sorozatokkal, annyira lenyűgöztek, hogy elhatároztam, én is kipróbálom magam ebben a stílusban. Emlékszem, mennyire izgatott voltam, amikor először próbáltam meg egy karaktert megrajzolni.
Megvan még a legelső rajzod?
Az első rajzaim? Sajnos nincsenek meg. Iskolai füzetekbe rajzoltam őket, de a tanáraim nem igazán díjazták ezt a szokásomat. Egyszer az egyik tanár beszedte a füzetemet, és azóta is őrzik valahol, vagy ki tudja, talán mostanra igazi kincsnek számítanak!
Mi fogott meg leginkább az anime világában? Egy sorozat vagy karakter volt rád nagy hatással?
Az egyik haverom hatására kezdtem el nézni az animét, aki nagyon odavolt értük. Az első sorozat a „One Punch Man”- volt, de az nem igazán fogott meg engem. Viszont a következő sorozat, az „MHA sztorija (My Hero Academia)” már annál inkább. Az annyira tetszett, hogy első rajzaimat is tulajdonképpen az ihlette.
A második világháború alatt az animációs propaganda célokra használták, például az "Momotaro: Umi no Shinpei" című filmben, amely a japán katonai szellemet éltette. A háború utáni években azonban az animáció valódi művészeti ággá vált, amelyet Tezuka Osamu, az "anime atyja", alapozott meg. Az ő munkája, például az 1963-ban debütált "Astro Boy", nemcsak technikai újításokat hozott, hanem megalapozta a mai napig ismert és szeretett anime-stílust.
Hogyan néz ki a rajzolási folyamatot? Milyen lépésekből áll, amikor egy karaktert vagy jelenetet készít?
Először is grafittal megcsinálom a kontúrt, majd Rotringgal kidolgozom, finomítom a karaktereket és satírozni is grafittal szoktam.

Van kedvenc eszközöd vagy technikád? (Pl. digitális rajzolás, ceruza, festék stb.)
A Rotringgal való rajzolás a legkönnyeb számomra, viszont később szeretnék majd áttérni a digitális rajzra.
Mennyi idő alatt készül el egy-egy műved? Melyik rajzodra vagy a legbüszkébb?
A rajzok elkészülési ideje különbözik, akár pár perc, akár egy matek órán át is készülhet egy-egy. Melyikre vagyok a legbüszkébb? Nincs olyan. Mindegyiket szeretem.
Szoktál saját karaktereket kitalálni, vagy már meglévő anime szereplőket rajzolsz újra?
Valójában mindkettő igaz rám. Van több saját karakterem is, mint például az egyik kedvencem (Striker Yuriki), (Julia Yuriki), (Beyond Fyuryo), (Kira Huba)
Kik azok a művészek, alkotók vagy animé-k, akik a legnagyobb hatással voltak rád?
Inkább egyes alkotók inspirálnak engem, mint Akira Toriyama, Kohei Horikoshi és Toyotaro aki Toriyama távozása után vette át a helyét.
Az 1970-es és 1980-as évek az anime globális elterjedésének időszaka volt. Ebben az időszakban számos új műfaj és stílus alakult ki, például a mecha, a sci-fi és a fantasy. Nép sorozat, mint a "Mobile Suit Gundam" és a "Dragon Ball", tökéletesek rajongókat szereztek. A filmek terén Hayao Miyazaki és a Studio Ghibli alkotásai, például a "Nausicaä of the Valley of the Wind", az anime művészi lehetőségeit is bemutatták.
Mi a legnagyobb kihívás a rajzolásban számodra? Hogyan győzöd le ezeket a nehézségeket?

A rajzban a karakterekhez illő testi anatomiának a megteremtése adja nekem a legnagyobb feladatot, emiatt rajz kurzusra is jelentkeztem. Viszont úgy érzem ezek hasznosak voltak, szerintem fejlődtem.
Szeretnél a jövőben ezzel foglalkozni, akár egy művészeti pályán elhelyezkedni? Ha igen, milyen terveid vannak?
Igen, szeretném, hogy ez a hobbim egyben majd a munkám legyen a jövőben. A célom kiköltözni Japánba, és ott az én saját Mangámat létrehozni. De azt is tudom, hogy ehhez még sokat kell dolgoznom a rajzaimon.
Mi motivál a legjobban, hogy nap, mint nap alkoss?
Maga a fejlődés motivál engem és megmutatni, hogy mire vagyok képes.
Mit jelent számodra a rajzolás? Kik azok, akik támogatnak ebben?
Jelenleg még csak egy hobbi, de a jövőben remélhetőleg a megélhetésemet biztosítja majd. Szerencsére ebben családom és barátaim is messzemenőkig támogatnak.
A 1990-es években a számítógépes animáció és az internet új távlatokat nyitott az anime számára. Sorozatok, mint a "Neon Genesis Evangelion", a "Cowboy Bebop", valamint filmek, például Miyazaki "Spirited Away" című Oscar-díjas alkotása, az anime globális sikerét tovább növelik. Napjainkban a streaming platformok, mint a Netflix és a Crunchyroll, az animét a világ minden tájára eljuttatták, és a műfaj minden korábbinál szélesebb közönséget ér el.
Apropó barátok. Hogyan fogadják a barátaid, családod a műveidet? Van valaki, aki a legnagyobb kritikusod vagy rajongód?
A rajzaimat természetesen mindig megmutatom közeli barátaimnak és családomnak, akik mindig örömmel várják az újabb alkotásokat. A legnagyobb kritikusom édesapám, aki megmutatja, hogy miben tudok még javulni, de ha igazán jól sikerül egy rajz, akkor azért meg is dicsér néha.
Szoktál tartani más anime-rajongókkal, akár magyar, akár nemzetközi közösségekben? (Pl. online fórumok, Discord csoportok, rajzversenyek)
Sajnos még nincsenek ilyen kapcsolataim, de a jövőben tervezem, hogy kiépítem őket.
Volt már olyan, hogy japán alkotók vagy közösségek felfigyeltek a munkáidra?
Tudtommal még nem, de remélem ez az idő is hamarosan eljön.
Szeretnél egyszer eljutni Japánba, esetleg részt venni egy anime- vagy manga-fesztiválon?
Mindenképpen. Amúgy is nagyon szeretnék eljutni Japánba, mert igazán megfogott a kultúrájuk és az ételeik. Bakancslistámon az első helyen van.

Követed a japán animációs ipar fejlődését? Van kedvenc stúdiód vagy alkotód, akinek a munkáit kiemelten figyeled?
Őszinte leszek, nem igazán követem az animációs technikákat, de ettől függetlenül természetesen ismerem az olyan művészek munkáit, akik korszakosat alkottak az animében.
Részt vettél már nemzetközi anime vagy manga rajzversenyen? Ha igen, mesélnél róla?
Még nem, de terveim közt szerepel. Barátaim is nógatnak már emiatt.
Hogyan kapcsolódsz az anime-khez személyesen? Inkább nézni szereted őket, vagy a rajzolás miatt fontosak számodra?
Egyaránt szeretem nézni és rajzolni őket, így mindkettő miatt tudok kapcsolódni egy animéhez, de legfontosabb számomra bennük a jó sztori és a kedvelhető karakterek.



Milyen tanácsot adnál azoknak a kortársaidnak, akik most szeretnének tanulni rajzolni?
A segítséget ne utasítsák vissza, és nézzenek rajzos videókat, meg persze sokat gyakoroljanak ha van szabad idejük, vagy unalmas az óra az iskolában. J
Történeted azt mutatja, hogy a szenvedély és a kitartás valóban szárnyakat adhat az álmok megvalósításához. Hajrá Nimród, sok sikert kívánunk a rajzoláshoz és a Japánba vezető úthoz!