(Hapkido Könyv részlet. Szerző: Kopasz Attila)
A Hapkido jelentése:
- Hap/irányítás, harmónia
- Ki/bennünk lakozó belső erő
- Do/Út, művészet
- Hapkido: Az irányított erő útja

A Hapkido alapelvei:
Kör:
A Hapkido technikái megkülönböztetnek kisköríves és nagyköríves technikákat, mozdulatokat. Mindig körkörösen mozduljunk el a támadás elől. Körkörösen elvezetve az ellenfél energiáját és azt visszafordítani ellene a mi energiánkkal együtt.
Víz:
Legyünk olyanok, mint a víz, amely a bele dobott követ elnyeli, mégis uralni tudja.
Ugyan akkor fontos a hullámmozgás a súlypont változtatása lentről felfelé és fentről lefelé, mint a hullámzó víz.
Harmónia:
A támadásnak ne álljunk ellen. Térjünk ki előle vagy mozduljunk azzal egy irányba és fordítsuk vissza, mint ahogyan a bicikli fogaskereke teszi a lánccal.
Test középpont elve:
A legoptimálisabb, ha az önvédelmi technikákat mindig magunk előtt, a testünk közvetlen közelében hajtjuk végre. Így a testünket kitámasztási pontként is tudjuk használni az ellenféllel szemben. Ez Fegyver elleni önvédelemre is igaz. De csak a technikára. A fegyver soha ne legyen a testünk középpontjában!
A Hapkido működési elve
A Hapkido elve azon alapszik, hogy a támadó erejét ő ellene vissza fordítva és hozzáadva a mi testtömegünket és technikánkat ellene fordítva győzzük le. Az erő nem csak a fizikai erőt jelenti, hanem a testünket, mint tömeg erejét. A Hapkido egyaránt alkalmaz kemény és lágy technikákat. így a lágyság és keménység összhangban van. A lépések és technikák közötti mozdulatok lágyak a rúgások, csapások, feszítések kemények.
Minden védekező és támadó technika alapállásból indul, és ott fejeződik be. A kihap harci kiálltás a technikák elején és végén nélkülözhetetlen! A kihap egy belső szellemi koncentráció fizikai megnyilvánulása. Segít leküzdeni a saját korlátainkat. Plusz energiát mozgósít a testben a cselekvéskor ugyan akkor félelmet kelt az ellenfélben.
A Hapkido ütő rúgó elemeket, feszítéseket, dobásokat, elvezető technikákat alkalmaz életpontokra gyakorolt nyomások segítségével is. Tradicionális fegyverhasználat rendszerét is tartalmazza és az fegyverek elleni védekezést is.
Fegyverek: Rövidbot, közepesbot, hosszúbot, sétapálca, nunchaku, tonfa, legyező, kés, kard, pisztoly, öv.

A vizsgarendszerében minden technika ellen tudni kell védekezni hárítással, ütéssel, rúgással, feszítéssel, dobással. Az önvédelmi technikáknál először mindig meg kell törni az ellenfél egyensúlyát. Ki kell mozgatni a súlypontjából. Ezzel készítjük elő a védekezést, vagy visszatámadást.
A Hapkidoban van földharc technika is. A legjobban mégis a földre vitelre és az ellenfél földön tartására fókuszál,mert ha több támadó van így a legbiztonságosabb a védekezés. Valamint az önvédelmet pont azért csináljuk, hogy elkerülhető legyen a küzdelem. A küzdelemnél az ellenfél megsemmisítése a lényeg, amit eddig el akartunk kerülni. Azonban ,ha ez nem sikerül, akkor a küzdő technikákat alkalmazzuk vagy önvédelmi technikákkal kombináljuk azokat. A küzdelem s a küzdeni akarás fontos nem csak a Hapkidoban , hanem az életben is. Ott rejtőzik a minden napjainkban is, mint például élni, túlélni, harcolni valamiért, vagy valakiért.
Az egyén testének, lelkének, szellemének jellemének erősítésére a küzdelem az egyik legfontosabb része az edzésnek. Ha valaki úgy akar az önvédelem mestere lenni, hogy nem tanulja meg a támadó és védekező küzdő technikákat az téves úton járhat és éles helyzetben meg fog lepődni! A küzdelem az emberiség történelme során meghatározó szerepet játszott és játszik még ma is. A küzdelemben szerez a Hapkidot gyakorló önbizalmat, tartást, kitartást. De szerezhet túlzott önbizalmat is, ami már megint nem jó út. De ha valaki túl magabiztos és elbízza magát vagy nagyképű lesz, a küzdelem megtaníthatja arra is, hogy ne legyen az s tisztelje az ellenfelét. A küzdelemben nincs ellenség, csak ellenfél. Az igazi harcos nem keresi a lehetőséget harcolni, hanem pont hogy kerüli azt. Mint ahogy egy keleti közmondás tartja: Inkább legyél harcos és kertészkedj egy kertben, mint kertészként légy a csatamezőn!
A Küzdelem lényege másokat legyőzni.
Azonban a sportág s a világ folyamatosan fejlődik. Mindig van jobb, fiatalabb vagy erősebb valakinél. Amikor az ember fiatal, akkor még erőből dolgozik és tele van energiával, ereje teljében van. Még nincs tapasztalata így szellemileg nem érett meg a technikához.
Az idősebb mester ugyan már fizikálisan nincs a fiatal éveihez képest messze sem a csúcson, de az utat bejárva annyi tapasztalatot szerzett, hogy egyre jobban érdeklik a szellemi dolgok. S a fizikai hátrányt a tapasztalattal, szellemi tudással egészíti ki. Ezért kell tisztelni az idősebb Mestereket. A Hapkidoban Koreában az idős nagymesterek nagy tiszteletnek örvendenek.
Ezt betartják és be tartatják. Mindig van ember, aki erre odafigyel. Ők is voltak fiatal fekete övesek ma már iskolákat képviselnek, ahol több száz fekete övest neveltek ki. Kinevelt oktatóik vannak melletük, és benne vannak a vezetőségben. A Mesterek szemináriumán ők is lehetőséget kapnak, hogy tudásukat tovább adják a fejlődni vágyóknak. Okleveleket elismeréseket adnak át, Így érzik, hogy a feltörekvő ifjúság mellett még mindig fontosak. Ők már bejárták az utat, hogy legyőzzék önmagukat.
A Harcművészet lényege önmagunk legyőzése!
