A kommunikáció művészete, avagy hogyan válik egy katana forgatása a szavak harcművészetévé

Beszélgetőpartnerem Gergics Dániel, kommunikációs szakember és coach, aki a kommunikáció művészetét és annak hatékony alkalmazását osztja meg velünk. Dániel pályafutása során a médiától kezdve a nemzetközi kommunikációig számos területen szerzett tapasztalatokat. Az interjú során szó esik többek közt a különböző kommunikációs stílusok fontosságáról is, de az olvasók betekintést nyerhetnek egy szakértői gondolkodásba, amely lehetővé teszi a mindennapi kapcsolatok és a munkahelyi teljesítmény fejlesztését.

-Pályámat a médiában kezdtem, ahol rádiós és televíziós hírolvasóként, szerkesztőként és műsorvezetőként dolgoztam. Ez az időszak alapos betekintést nyújtott abba, milyen hatásos kommunikációs technikák léteznek, és hogyan lehet azokat hatékonyan alkalmazni. Később közgazdászként és nemzetközi kommunikációs szakemberként diplomáztam, majd Londonban a coaching pszichológiáját tanultam. E tapasztalatok formálták azt az érdeklődésemet, hogy segítsek másoknak fejleszteni kommunikációs készségeike.

-Az önismeret és az empátia elengedhetetlen. Az önismeret segít abban, hogy tökéletesen értsük saját érzéseinket, gondolatainkat, míg az empátia lehetővé teszi, hogy megértsük másokét. Az asszertív kommunikáció – amely során őszintén és tiszteletteljesen fejezzük ki magunkat – kulcsa annak, hogy kapcsolataink gyümölcsözőek legyenek.

-Négy alapvető stílust különíthetünk el:

  1. Passzív: Az emberek kerülik a konfliktusokat, nem fejezik ki véleményüket, és gyakran alárendelik magukat másoknak.
  2. Aggresszív: Ez a stílus dominanciára törekszik, és sajnos sokszor mások rovására megy.
  3. Passzív-agresszív: Itt a negatív érzéseket közvetetten, gyakran manipulatívan fejezik ki.
  4. Asszertív: Ez az ideális stílus, ahol az egyén őszintén, de tiszteletteljesen kommunikál, figyelembe véve mind saját, mind mások érdekeit.

Az asszertív kommunikáció a leghatékonyabb, mert egyensúlyban tartja az önérvényesítést és az empátiát.

-A generációk közötti különbségek a technológia, a kulturális normák és a tapasztalatok terén gyökereznek. A fiatalabb generációk gyorsabb, digitális alapú kommunikációhoz szoktak, míg az idősebbek inkább a szemtől szembe történő beszélgetést preferálják. Az ilyen eltérések félreértésekhez vezethetnek, ha nincs meg a nyitottság és a rugalmasság. Érdemes a másik személy kommunikációs stílusához igazodni, hogy hidat építsünk.

-Egy konfliktus során gyakran megfigyelhető, hogy a felek nem hallgatják meg egymást, vagy nem értik meg a másik nézőpontját. Ez feszültséget és frusztrációt eredményez. Az asszertív kommunikáció segít abban, hogy a konfliktushelyzeteket építő jellegű párbeszédekké alakítsuk, és ne elmélyítsük a problémákat.

-Az egyik leggyakoribb ok a félreértés. Ez lehet egy pontatlanul megfogalmazott üzenet, vagy egy adott érzelem nem megfelelő kifejezése. Az értékrendek különbsége és a nem megfelelő kommunikációs stílusok szintén gyakori tényezők.

-Az „én üzenet” lényege, hogy a saját érzéseinket és tapasztalatainkat helyezzük a középpontba, anélkül, hogy hibáztatnánk vagy támadnánk a másikat. Például: „Zavar, amikor késve érkezel, mert így nem tudjuk időben elkezdeni a megbeszélést.” Ez az egyszerű technika elősegíti az őszinte, de nem konfrontatív kommunikációt.

-Az érthetőség és a professzionalizmus kulcsfontosságú. Tisztán kell megfogalmazni a célokat, elvárásokat, és mindig szem előtt kell tartani a partner érdekeit. Az ilyen kommunikáció bizalmat és hosszútávú együttműködést eredményezhet.

-A teljesítménykommunikáció során a visszacsatolás objektivitása a legfontosabb. Nemcsak a hiányosságokat, hanem az erősségeket is hangsúlyozni kell. Egy konstruktív példa: „Nagyon jó volt a technikád, legközelebb szeretnék nagyobb összpontosítást és fegyelmet látni.” Az ilyen típusú kommunikáció motiváló hatású lehet.

-Az ifjúságnak szánt üzenetnek inspirálónak kell lennie, miközben kapcsolódik az ő értékrendjükhöz. Például: „A sport nemcsak fizikai fittséget ad, hanem megtanít arra is, hogyan érheted el a céljaidat és hogyan küzdj meg a kihívásokkal. Gondolj rá úgy, mint egy kalandra, amelyben önmagadat fejlesztheted.”

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 21 A második sztorim természetesen Apuval kapcsolatos és nagyon jól leírja kettőnk kapcsolatát. 14 éves lehettem, amikor részt vehettem […]

Megtekintés: 77 Második rész Szabó Franciska nemcsak a tatamin bizonyított. Európa-bajnoki aranyérem, világszínvonalú eredmények, emberpróbáló döntések és mély magánéleti küzdelmek […]

Megtekintés: 14 A 2023/2024-es tanévben nyújtott kimagasló tanulmányi- és sportteljesítményéért a Magyarország jó tanulója, jó sportolója címet kapta Őri Panna […]

Megtekintés: 12 A sportág történetében először lett vegyes csapatversenyben világbajnok Georgia válogatottja, korábban minden alkalommal Japáné lett ez a cím. […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 207 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 113 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 81945
Scroll to Top