Csizmadia Zoltán neve a magyar judóban fogalom. Versenyzőként Európa-bajnoki bronzérmet szerzett, tanárként és osztályfőnökként nevelte a jövő generációját, majd a Honvéd judo szakosztályának vezetője lett. Most pedig a doktori fokozat megszerzésén dolgozik, kutatásai a légzéstechnika sport béli és egészségügyi alkalmazására irányul. Milyen kihívásokat rejt a sportvezetés, és hogyan lehet a tudományt a judóval ötvözni? Erről beszélgettünk vele.

Zoli, gyerekkorodban miért pont a judora esett a választás?
Öt éves korom körül nagyon szerettem Édesapámmal birkózni. Lehet, hogy megunta, hogy állandóan ezzel gyötörtem. Gyöngyösön volt judo a Hunyadi SC-ben, és Tufescu János edző vezetésével zajlottak az edzések. Szüleim beírattak, így kezdődött judo pályafutásom.
Hamar kiderült, hogy tehetséges vagy?
A gyöngyösi klubban én lettem a legeredményesebb versenyző. 1987-ben úttörő (ma diák) országos bajnokságon ezüstérmet szereztem. Erős gyermek voltam és technikailag is jól fejlődtem.

Pályafutásod alatt tengernyi érmet, helyezést gyűjtöttél. Melyikre vagy a legbüszkébb?
A felnőtt EB bronzérmemre. 2001-ben szereztem Párizsban abszolút kategóriában.
Tanár lettél, mi több osztályfőnök is. Kérlek, mesélj a pedagógus éveidről!
8 évig (2005-2013.) Zuglóban a Németh Imre Általános Iskolában tanítottam testnevelést. Úgy gondolom, jó tanár lehettem, mert a gyerekek szerettek, tiszteltek, ugyanakkor kellően szigorú fegyelmet is tudtam tartani köztük. Igyekeztem kemény munkafegyelemre tanítani és arra nevelni őket, hogy a céljaikért képesek legyenek megküzdeni.
Aztán visszatértél korábbi sikereid színhelyére, a Honvédba, immáron vezetőként. Nehéz volt beleszokni ebbe a szerepbe, ebbe a munkába?
Nehéz volt, és a mai napig az. Nehéz összehangolni a baráti közeget a munkával. Vannak előnyei is, de alapvetően a munka tempóját nem feltétlenül jó irányba befolyásolja.
Mint említetted, ismerős, baráti közegben dolgozol. Kik a közvetlen munkatársaid?
A közvetlen munkatársaim korábbi versenyzőtársaim, edzőm.
Milyen feladataid vannak?
Kapcsolatot tartok az egyesület vezetésével, igyekszem megteremteni a legjobb körülményeket az edzőknek, hogy a lehető legmagasabb színvonalú munkát tudják végezni. Mindemellett szeretnék egy harmonikus és élhető szervezeti kultúrát megteremteni.

Mi jelenti a legnagyobb kihívást ebben?
A baráti és munkakapcsolatok összehangolása. Egy jól működő munkahelyen elsősorban jó kollégáknak kell lenni. A két működés gyakran gátló hatású lehet.
Milyen célokat szeretnél elérni a munkádban?
Az ország magasan legjobb, leghatékonyabb, legjobb hangulatú, legeredményesebb judo szakosztályát szeretném üzemeltetni. Az első pillanattól ez volt a célom, mely részben meg is valósult, de még rengeteg tennivalót látok.
Hamarosan doktorálsz. Egy nagyszerű témát választottál. Mesélnél a témaválasztásról, a doktori iskoláról?
Szintén Édesapám tanácsára kezdtem el versenyző koromban légzéstechnikával foglalkozni. A pozitív tapasztalatok hatására összeállítottam egy módszert a szabadtüdős merülés sportág módszertanából, melyet sikeresen alkalmaztam több sportágban és az egészségügybe, azon belül a tüdőrehabilitációba is sikerült integrálnom. Doktori kutatásaimat ezen a területen végeztem. Folyamatban van a védési eljárásom a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának Doktori Iskolájában.
A munka, magánélet egyensúlyát hogy oldod meg?
Alapvetően ez nem jelent problémát.
Mit csinálsz a szabadidődben?
A barátnőmmel szeretek közös programokat szervezni, emellett vadászni járok, éneklek, tanulok.

Öt év múlva, hogy képzeled el a Honvédot, és benne önmagad?
Ez most egy nehéz kérdés. Remélem mind a szakosztály, mind én sikeresek leszünk a fent leírt célok megvalósításának következtében.
Zoli, köszönöm, hogy megosztottad velünk a történetet! Az elhivatottságod és a kitartásod nemcsak a judóban, hanem az élet minden területén példaértékű. Kívánom, hogy sikerüljön elérni minden célodat, legyen szó a Honvéd szakosztályának fejlesztéséről vagy a doktori kutatásod befejezéséről. Sok sikert és erőt kívánok hozzá!