Aki magyar judo válogatottra vigyázott: Dr. Béres György

Egész életemben fontos volt a mozgás. Gyerekkoromban úsztam, a kamasz éveimben öttusáztam, majd párbajtőr vívóként a korosztály vívó válogatottba kerültem. 21 éves koromban az egyetemi feladatok miatt lemondtam a válogatottságról, de az egyetem végéig elsőosztályú versenyzőként vívtam. Az utolsó vívó edzésre a diplomaosztás napján mentem, mert a szakmára koncentráltam ezért rendelkezésemre álló szabadidő csökkent. Később az „Aranyjelvényesek az olimpiára” mozgalom szervezője és aktív réészvevője lettem, majd triatlon versenyen indultam, marathóni futásokon vettem részt, síztem, rendszeresen futottam, de 78 évesen ma is napi 1 órát sportolok.

Szívem szerint testnevelő lettem volna, de édesanyámnak azzal szerezhettem örömöt, hogy orvosegyetemre jelentkeztem. Egyetemista koromban a mentális betegségek gyógyítását választottam volna. Végzés után urológiára pályáztam, de sebészeti státuszt ajánlottak, ugyanakkor legjobb barátom ugyanabba a korházba jelentkezett sebészeti osztályra és urológiára kapott állást. Később a szakmai tevékenységem nagy részét a sportsebészet, általános sebészet töltötte ki és sebészeti szakvizsgát szereztem. 4 éves sebészeti gyakorlat után hívtak meg az ország akkor legjobb baleseti sebészetére, a Péterfy kórházban folyó kiemelkedő szakmai színvonal miatt választottam ezt a szakterületet.

1975-tól a női tornász válogatott, később a nűi junior röplabda válogatott orvosa voltam. 1980-ban hívtak meg a judó válogatotthoz vezető orvosnak. Korábban csak a televízióban találkoztam a cselgánccsal, de akkor még nem kötött le az a gyönyörű sportág.

Beilleszkedni tőlem eltérő karakterű emberek közé, vigyázni a sport tisztaságára és megtanulni, hogy mikor nincs tovább és a küzdelmet fel kell adni.  A sportolók önfeláldozó emberek, nem törődnek az élsport késői következményeivel, kemények, szerethető karakterek. Nekem mindig nagy élmény volt, amikor én is ihletett állapotban segíthettem a mentális megerősítést. A Barcelonai olimpia sporotvosi pályám csúcsa volt. 

 Baleseti sebészkén volt lehetőségem arra, hogy sérült sportolók ellátására folyamatosan és azonnal rendelkezésre álljak. A sérülések ebben a sportágban gyakoriak. Sok extrém helyzet adódott. A versenyeken – főleg sérülések esetén – az orvosi döntéseket azonnal meg kell hozni. Sok, mai tapasztalataim szerint vitatható, de eredményre vezető döntést hoztam.

 Mentális támogatás nélkül sok versenyző nem jutott volna a csúcsra, másoknak, más mentális felépítésű versenyző a támogatást nem igényli, mert személyiségvonásai alkalmas arra, hogy segítség nélkül teljesítsenek. Úgy érzem, hogy amikor a sportolókkal kapcsolatos empátiám a csúcson volt, sokat segítettem a versenyen jelenlévő kedvezőtlen feszültség oldásában.

illusztráció

A szabályok, felkészülési folyamat változása a sportorvosi munkát is folyamatosan alakítja. A felkészülést kiszolgáló szakemberek közötti párbeszéd, edukáció ma már fejlettebb, mint korábban, amikor a „varázsló” sportorvos szakmai képzettsége, karaktere alapján kicsit misztikusabb pozíciót foglalt el. Ma már a keretorvos nem képes az összes szakterületen kiemelkedő szinten teljesíteni, ezért jó esetben csapatorvosi munkacsoport szervezésével, irányításával folyamatos információ gondozással dolgozik. A mentális felkészítést, fizikai állapotfelmérést, sportsebészet, rehabilitáció stb.összefogása szükségs. A szakmán belül a határterületek ismerete egyre fontosabb.

Én a bojkott olimpián vettem először részt nagy világversenyen: Mivel Los Angeles helyett Varsóba mentünk, a sportolók a helyszínt Los Varsónak, a formaruhákat pedig otthonkának hívták. Én abban az időben baleseti sebészként az az orvoslás árnyékos oldalán dolgoztam és nagy élmény volt az a csalódott világverseny, ahol csak a szocialista országok sportolói vettek részt. Szöul már igazi katarzis volt. Aki betegek között éli az élete nagyobb részét, az olimpiai faluban csodálkozik a sok egészséges, szép, formaruháját büszkén viselő fiatal láttán. Az ötödik olimpiámon már megszokott volt ez a forgatag, viszont a „szolgálat” súlya nem változott. Az ötödik olimpia után már leveszett bennem az a lelkesedés, ami hatékonnyá tett, ezért a csapatorvosi tevékenységet lezártam.

Amikor tatamin sikeres újraélesztést végeztem.

Csak azokról a közösségekről mondok véleményt, melyekkel folyamatosan kapcsolatban voltam. Elmondhatom, hogy megszakítás nélkül tanultunk egymástól, ismertük egymás életét, családtagok voltunk és vagyunk. 25 éve adtam át a cselgáncs vezető orvosi feladatkorét, de az ott eltöltött 20 év alatt megismert sportolók nagy része változatlanul engem kér a sportsérüléssel vagy az élsporttal is összefüggő betegség gyógyítására. Több magyar és külföldi edző küldi hozzám az értékes tehetségű fiatalokat, akik sportsérülést szenvedtek.  Az idősebb cselgáncsosokat változatlanul gondozom. Az élsport, jelentős egészségügyi kockázat, ennek jele, hogy nagyszámú korábbi versenyzőnél nagyízületi protézis beültetésre volt szükség.

Erre nem válaszolok, mert nem szeretnék megsérteni senkit, de csaknem egy tucat korábbi versenyzővel tartok kapcsoltot. Néhánnyal közülük nem csak akkor beszélek, találkozom, ha a segítségemre van szükségük.

Minden sportoló vagy csapattal fenntartott kapcsolatom az együttműködésünk idején szorosnak nevezhető. Voltak különleges pillanatok, időszakok. közös élmények, de az érintettek megkérdezése nélkül ezekről nem beszélhetek. Jelenleg is szeretettel és odafigyeléssel gondozom a vak cselgáncsosokat és az ország különböző területein dolgozó edzőkkel is munkakapcsolatom van. A Paksi sportolók gyakran kérik a segítségemet, ezért az egyesülettel szerződéses jogviszonyban is vagyok.

Az orvosi tekintélyem egy részét a sportsebészetnek köszönhetem. A tengerentúlon, amikor a gyógyításban elfoglalt helyzetemről beszéltem, a legtöbb ismerősöm szemében a legfontosabb elem az volt, hogy egy sportág országos vezető orvosa voltam. A betegeim egy része a megnevezésem mellé odabiggyesztette, hogy a „cselgáncs válogatott orvosa”.

 A judo sérülés szempontjából a veszélyes sportok közé tartozik. A cselgáncsedzésen, versenyen elszenvedett sérülések időnként inkább a baleseti sebészet rutinját, nem csupán a sportsebészet tárgyát képzik. Más sportágakban a törés, váll, nyak és fej sérülés, mellkas sérülés, boka és lábtörés ritkább.

Illusztráció

 Pályám kezdete óta foglalkoztatott a fejlesztés, amely nem csak orvosi eljárásokra, műszerfejlesztésre vonatkozott. Fontos volt és mai fontos hogy egészségügyet szolgáló rendszerek optimalizálásán gondolkozzak. Rendszereztem azokat a nehézségeket, amelyek sok évvel ezelőtt a magyar egészségügyet jellemezték és 1989-ben kidolgoztam egy modellt, amely ezeket a nehézségeket kezelte. Az alapelvek nem változtak, de a megvalósításuk pénzügyi háttere hiányzott, ezért a fejlesztés megkezdésére vonatkozó döntést 13 évvel a kidolgozás után hoztam meg. Életművem jelentős része, hogy nagyszámú segítőkész partner bizalmát élveztem és Velük dolgozhattam együtt.

Az elképzelésem alapelemei – 23 évvel ezelőtt – már az akkor megszokott rendszertől eltértek. A magántulajdonú intézetben megvalósuló közfinanszírozott fekvőbeteg ellátás bevezetése abban az időben csak a Varga Péter Pálnak és nekem sikerült. A hálapénz kivezetésével (2007!) olcsóbb és magasabb színtű szolgáltatást nyújthattunk, mint az állami kórházak, és a felszereltség színvonala is megfelelt az adott időszak követelményeinek, a beteg barátságos, összetartó, elkötelezett rendszert érzett. Sok szerencsés körülmény segített abban, hogy az elképzeléseim megvalósultak. Április 1. után 8 hónapos korszerűsítés után ismét a betegellátás szolgálatába áll a Tatai Sportsebészeti Központ, ahol a teljes szakdolgozói és orvosi munkacsoport folytatja a korábbi magas színvonalú munkáját.

Lemondtam minden olyan hivatalos kötelezettségről – például a judo válogatott vezető orvosi tisztségéről – amely a koncentrált orvosi és vezetői feladatoktól elvonhatott volna.

Egyetemi oktatói munkám alatt közel 30 orvosi szakdolgozat témavezetője voltam, tantermi és szakorvos képzésben felkért egyetemi előadásokat tartottam, kongresszusokat szerveztem, Magyar Arthroszkópos társaság elnöki munkáján kívül 45 éve rendszeresen fogadtam gyakorlati feladatkat tanuló kollégákat, de csak 2 munkatársam van, aki szakmai gyerekkora óta velem van.

Munkába állásom után rövid idővel a Sportkórházban helyezkedtem el, ahol a térdsebészet volt a legfontosabb szakmai célpont.  Mire baleseti sebész lettem, már térd specialistának éreztem megam.

 A régi pörgés nem sokat csökkent, a sebészeti aktivitásomat megtartottam.  A sportolókkal már nem utazom és ezt a „pörgés” nem is hiányzik.

Akkor válasszák ezt a szakterületet, ha elhivatottnak érzik magukat abban, hogy a sportot és sportolókat szolgálják, mert ez a feladatkör szolgálat. Aki nem érzi a választott sportág napi életét, az ne legyen keretorvos, csapat orvos, hanem sportorvosként tevékenykedjen valamely speciális szakterületen. Nagyon jó és hasznos sportorvos lehet aki csak a műtőben vagy az állapot felmérés, mentális felkészítés stb. területén végez kiemelkedő szakmai munkát.

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 21 A második sztorim természetesen Apuval kapcsolatos és nagyon jól leírja kettőnk kapcsolatát. 14 éves lehettem, amikor részt vehettem […]

Megtekintés: 78 Második rész Szabó Franciska nemcsak a tatamin bizonyított. Európa-bajnoki aranyérem, világszínvonalú eredmények, emberpróbáló döntések és mély magánéleti küzdelmek […]

Megtekintés: 14 A 2023/2024-es tanévben nyújtott kimagasló tanulmányi- és sportteljesítményéért a Magyarország jó tanulója, jó sportolója címet kapta Őri Panna […]

Megtekintés: 12 A sportág történetében először lett vegyes csapatversenyben világbajnok Georgia válogatottja, korábban minden alkalommal Japáné lett ez a cím. […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 207 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 113 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 82061
Scroll to Top