A Fuji-san, vagy ismertebb nevén a Fuji-hegy, Japán legmagasabb csúcsa, amely 3776 méter magas és Japán Honshu szigetének középső részén, Shizuoka és Yamanashi prefektúrák határán található, Tokiótól alig 100 kilométerre. Szabályos kúp alakja és gyakori hóborítottsága miatt az egyik legismertebb természeti látványosság a világon.

Földrajzi és geológiai jellemzők
A Fuji egy aktív rétegvulkán, amelyet utoljára 1707-ben, a Hoei-kitörés során jegyeztek fel működés közben. Ez a kitörés nagymértékű hamut és vulkanikus törmeléket bocsátott ki, amely még Tokióban (akkoriban Edo) is jelentős károkat okozott. Bár azóta nem tört ki, továbbra is aktívnak minősül, mivel Japán tektonikusan aktív területen helyezkedik el. A hegyet több kisebb vulkáni képződmény, például kráterek és lávafolyások tarkítják. Kialakulása körülbelül 100 000 évvel ez előttre tehető, és jelenlegi formáját több különböző vulkáni tevékenység eredményeként nyerte el.
Kulturális és spirituális jelentősége
A Fuji-hegy évszázadok óta Japán egyik legszentebb helyének számít. A sintoizmus és a buddhizmus is nagy tiszteletben tartja, és számos szentély található a környékén, például a Fujisan Hongu Sengen Taisha szentély, melyet Konohanasakuya-hime-nak, a hegy istennőjének tiszteletére építettek. A hegy gyakran szerepel japán művészetben, irodalomban és költészetben, különösen a híres ukiyo-e művész, Katsushika Hokusai „A Fuji-hegy harminchat látképe” sorozatában.

Hegymászás és turizmus
A Fuji-hegy meghódítása népszerű tevékenység a turisták és a zarándokok körében. A hivatalos hegymászási szezon július elejétől szeptember elejéig tart, amikor az időjárás kedvező és a hegyi állomások nyitva vannak. A négy fő útvonal – Yoshida, Subashiri, Gotemba és Fujinomiya – közül a Yoshida a legnépszerűbb, mivel viszonylag könnyebben járható és több pihenőhely található rajta. Sokan azzal a céllal indulnak neki, hogy a napfelkeltét, a híres „Goraiko”-t lássák a csúcsról.

A Fuji szerepe a japán kultúrában
A Fuji-san nemcsak természeti csoda, hanem az ország identitásának is szerves része. A hegy 2013-ban az UNESCO Világörökség része lett, amely tovább növelte nemzetközi jelentőségét. Számos japán festmény, vers és történet középpontjában áll, valamint a modern popkultúrában is gyakran megjelenik.
Elmondható tehát, hogy a Fuji-san Japán egyik legfontosabb természeti és kulturális jelképe. Nemcsak földrajzi szépsége miatt lenyűgöző, hanem spirituális és történelmi jelentősége miatt is. A hegymászók és turisták számára életre szóló élményt nyújt, míg a művészek és írók számára kifogyhatatlan ihletforrást jelent. A Fuji-hegy örökké a japán lélek és kultúra szerves része marad.