Katona Barnabás neve egyet jelent a magyar kick-box történelmével. A 6 danos nagymester nemcsak versenyzőként ért el kiemelkedő sikereket, hanem edzőként és bíróként is maradandót alkotott. Világbajnoki címek, Guinness-rekord, és több évtizedes elhivatottság – az ő története bizonyítja, hogy a kitartás és a szenvedély a legnagyobb hajtóerő. Interjúnkban Ilyés Gyulának mesél a kezdetekről, a kihívásokról, és arról, mit adott neki a küzdősport.

Kedves Barni! Kérlek, beszélj a sportpályafutásodról!
Gyerekkoromban – mint oly sokan – én is fociztam, ping pongoztam, stb. Aztán láttam egy Buce Lee filmet, aminek hatására 16 éves koromban kezdtem karatézni. Abban az időben főként Shotokan karate volt megtalálható nálunk, így én is azzal kezdtem. Két éven keresztül karatéztam. Aztán 1980-ban az egyesületünk, a Hunyadi SE behozta és megalapította az all-style sport karate – t, melyet később kick-bokszra kereszteltek át. Na, az nagyon megragadott.

Amikor az első háziversenyt megnyertem a Hunyadi SE-ben, még zöld öves voltam, de mondhatni simán legyőztem a kék és barna öves versenyzőket is. Talán ezen a kezdeti sikernek köszönhetően határoztam el, hogy még többet fogok edzeni, és világbajnok leszek. Az elhatározást tett követte: edzettem minden nap. Nyújtottam, erősítettem, futottam hegyre gázálarcban, tehát valóban beleadtam mindent. Szóval sokszor nem betartva a fokozatosság elvét edzettem, ami törvényszerűen sérüléshez vezetett: egy ilyen edzésén egy tüdőhólyagom kidurrant. Ezzel viszont elbuktam az első VB-n való részvétel lehetőségét Londonban. Fiatal lévén hamar felépültem, és ezután már minden EB-n vagy VB-n érmeket nyertem. Két VB arany, két EB arany, néhány VB és EB ezüst és öt bronzérem mutatja sikeres versenyzői utamat. A kick-box mellett elindultam más stílus versenyein is, így nyertem Kung-Fu és Karate EB-t is. 33x nyertem országos bajnokságot, több évig tartottam Guiness rekordot azzal, hogy mindhárom szabályrendszerben (akkor még csak 3 volt) semi, light és fullkontaktban is VB-t vagy EB-t nyertem.
Véleményed szerint miért jó, ha valaki a küzdősportot válassza?
Minden sport jó és egészséges. Minden sport megtanít szorgalomra, akaraterőt fejleszt erőt, kitartást ad. A küzdősportban viszont nincs vagy talán a legkevesebb az alattomosság, a színészkedés, itt azért mész oda, hogy legyőzd az ellenfeledet a szabályok adta lehetőségeken belül.
Egyéni sportként nem számíthatsz a társadra, hogy majd ő jobban húz, ha te lazítasz. Nem elég rengetegszer gyakorolni egy-egy mozdulatot, itt mindig más és más a küzdelem, a pillanatok tört része alatt változhat és változik is a felállás. It valóban a bőrödről van szó, hiszen meg akarnak ütni, rúgni, földhöz akarnak vágni. De mindezt szemtől szemben. Kemény, igazságos sport.
Ha újra kezdhetnéd …?
Ha újra kezdeném is ezt választanám. Bejártam vele a fél világot, nagyszerű embereket ismertem meg, leltem igazi barátokra, és nemcsak a kick-boxon belül. Ökölvívó edzéseken sok boxolóval, edzőtáborokban birkózókkal, evezősökkel és más küzdősportolókkal ismerkedtem meg, barátkoztam össze, miközben megismertem a sportágukat, kipróbáltam és azóta jobban tisztelem is őket. Sokan nem is sejtik, hogy egy birkózónak mekkora ereje van, vagy egy cselgáncsosnak milyen erősek az ujjai és milyen gyorsak, az ökölvívóknak mennyit kell edzeni, hogy ne csak nagyot és erőset üssenek, de bírják is az ütéseket, az evezősök, kajakosok tenyere, hogy néz ki, stb. Szóval aki komoly eredményt ér el bármilyen sportágban, azt bizony tisztelni kell.
Kérlek, mutasd be az olvasóknak a sportágadat!
A kick-boxban 6 szabályrendszer van, 3 páston 3-t ringben vívnak. Versenyen, a páston csak félerővel lehet ütni, rúgni, míg a ringben ez teljes erővel megengedett.
A páston történő küzdelem – point fighting – szinte olyan, mint a vívás. Találatnál megállítják a mérkőzést. Light Kontakt esetében folyamatos a harc, és csak a végén hirdetik ki a győztest. Kicklight-ban pedig engedélyezett a combra rúgás is, de csak félerővel.
A ringes küzdelmek esetében pedig már folyamatos a harc. A full-kontakt szabályrendszerben teljes erővel lehet ütni, rúgni testre és fejre egyaránt, van lábsöprés is, de a comb és a lábszár nem támadható. Low-Kick szabályrendszerben viszont a comb is támadható kívülről és belülről. K1 –ben pedig a láb teljes területe támadható, nincs sípcsontvédő, se lábfejvédő és már a térd rúgás is engedélyezett.

Ha kampányolnod “kellene” a Kick Box mellett, mit mondanál?
Szerencsére nem kell, mivel ennyire sokoldalú a kick-boksz szabályrendszere, így nagyon sokan megtalálhatják ebben a sportban a lehetőséget a maguk számára. Ha valaki a kemény küzdelmeket válassza, az ringes szabályrendszerben versenyezhet, ha van, aki nem akar megütni, megrúgni senkit tiszta erővel és azt sem akarja, hogy őt megüssék, megrúgják teljeserővel, az a páston vívja meg küzdelmeit. Fontos, hogy gyerekek kadett 1 és kadett 2 csak páston versenyezhetnek!
Nem gondolkoztál azon, hogy szövetségi edző, vagy szakvezető legyél?
Voltam és vagyok is. Miután befejeztem a versenyzést, nemzetközi bíró lettem, így még továbbra is versenyek közelében voltam, bíráskodtam amatőr OB, EB, és VB-n és Profi világbajnoki címmérkőzésen is. Mivel minden edzői iskolát elvégeztem, még a TF-et is, így 2 éven át a válogatott edzője is voltam. Azt követően pedig a fegyelmi bizottság elnökeként dolgoztam, szintén két évig. Ma már nem vállalok semmilyen tisztséget a szövetségben. Jelenleg a Budaörsi Kick-boksz SE elnöke és vezető edzője vagyok, emellett magán edzéseket tartok otthon az edzőtermemben.
Ha lehetne három kívánságod, mit kívánnál?
Érdekes, ezen már többször is gondolkodta. Az első: a Földön békét, a második: Minden ember érdemei alapján ítéltessék meg, és amit magamnak kívánnék, hogy a családommal és barátaimmal sokáig egészségben, boldogságban élhessünk.
Pályafutásod is bizonyítja, hogy a kemény munka és az elszántság mindig meghozza gyümölcsét, illetve, hogy a küzdősportok nemcsak a ringben, hanem az élet minden területén erőt adhatnak.
Köszönöm Barni az őszinte és inspiráló beszélgetést, és kívánok neked még sok sikeres évet sportolóként és szeretteid körében egyaránt!