A Magyar Ashihara Karate Szövetség vezetője, Shihan Hartyányi Attila 6. danos mester egy teljesen új, általa kifejlesztett Full Fight elnevezésű szabályrendszert mutatott be egy szeminárium keretében. Az új rendszer az Ashihara karate technikáit megtartva egy még teljesebb, full contact küzdelmi élményt kínál, amelyben teljes értékű dobások mellett a rácsos fejvédőnek köszönhetően teljes erővel támadható a fej ütéssel és rúgással egyaránt.

A szeminárium első felében Hartyányi Shihan vezető tanítványaival pontról pontra átbeszélte és megvitatta az új szabályrendszert. A rendszer célja a realisztikusabb és még hatékonyabb küzdelmi szituációk megteremtése, amelyek jobban felkészítik a harcosokat a valós helyzetekre. Kiemelt figyelmet kapott a dobások és fejre mért támadások integrációja, amelyek az Ashihara karate eddigi szabályrendszerében korlátozottabb formában voltak jelen.
A szeminárium második felében a résztvevők élesben is kipróbálták az új rendszert, különös tekintettel a számukra még új fémrácsos fejvédők használatára. Bár maga a fejvédő nem számít új találmánynak, az Ashihara karate harcosai most először tesztelhették ennek előnyeit a saját küzdelmeikben. A tanítványok pozitívan fogadták a fejvédő nyújtotta lehetőségeket, hiszen ennek köszönhetően teljes erővel próbálhatták ki a fejre mért ütéseket és rúgásokat, anélkül hogy az edzések során komoly sérüléseket kockáztattak volna.

A szeminárium végén Shihan Hartyányi Attilát egy rövid beszélgetés keretében kérdeztük az új szabályrendszer létrejöttének hátteréről, céljairól és jövőbeli terveiről.
–Kedves Shihan! Miért érezted úgy, hogy szükségetek van az új szabályrendszerre, a Full Fight-ra?
-Ehhez egy kicsit visszamennék a stílus kialakulásához, mert csak így lesz mindenki számára érthető. Az Ashihara Karate stílust Kancho Hideyuki Ashihara alapította 1980-ban. Előtte a Kyokushin karatéban ért el maga, 5. dan fokozatot. Az Ashihara rendszerében az ütések és rúgások mellett szerepelnek a megfogások, dobások, egyéb földre viteli technikák. Mindebből kitűnhet, hogy stílusunk alapítója az utcai önvédelemnek fejlesztette ki stílusát, de haladva a kor elvárásaival, még életében engedélyezte a versenyeket. Az Ashihara Karate egy Full Contact rendszerű stílus, melynek tananyagában hangsúlyos szerepet kap a realisztikus harc, a fizikai szívósság és a gyakorlatias képzés. A stílus több versenyen bizonyította, hogy megállja helyét. Nem csak Knock Down Karate szabályrendszerben, de versenyzőink sikeresnek bizonyultak a K1, Kick Box és a Glory világ sorozat területén is. Ezek full kontakt versenyek ugyan, de a knock down szabályrendszerből hiányoznak a fejre irányuló ütések. Valójában az általam megálmodott és rendszerbe foglalt Full Fight szabályrendszer elsősorban e miatt a „hiányosság” miatt született meg.
–Nem okozhat sérüléseket a fej kézzel vagy akár lábbal történő támadása?
-Természetesen erre is megtaláltam a megoldást, egy speciális, fém rácsos fejvédő formájában. Persze fejvédők régóta léteznek, mi is kipróbáltunk jó néhányat. Az ökölvívóknál használt fejvédő és a 10 unciás kesztyű nem volt megfelelő, mert a fejvédő nem védte magát az arcot, míg a kesztyűben nem tudtunk fogni, így a küzdelem inkább kick-boxra hasonlított, mint Ashihara-ra. Aztán kipróbálásra került a Kudo által használt plexivel ellátott fejvédő is, de sajnos egy komolyabb hiza-gerinél megrepedt a plexi, így ezt a megoldást is elvetettük. Aztán rátaláltuk a fémrácsos, teljes fejet védő felszerelésre, amely a próbaküzdelmek során bizonyította, hogy megfelelő lehet a számunkra.


–Láttam, hogy MMA kesztyűt használtok ezekben a küzdelmekben, amelyben lehet fogni is. Viszont egy fémráccsal történő találkozás esetén könnyen sérülhet a támadó keze ebben a kesztyűben, illetve egy rúgásnál a láb is veszélybe kerülhet. Ezt miként oldottátok meg?
-Találtunk egy speciális, plusz védelmet tartalmazó kesztyűt, amelyben ugyanolyan eredményesen lehet fogni, de egyúttal sokkal jobban védi a kezünket is. A lábat pedig lábfejes, lágy sípcsont védő fedi a versenyen. Természetesen a lányékvédő és hölgyeknél az altest-, és a mellvédő is ajánlott lesz csakúgy, mint a fogvédő.
–Úgy néz ki, minden védelmi felszerelés megvan, hogy az új szabályrendszeretek elindulhasson. Hogyan fogadta kezdeményezésedet az AIKO szövetség?
-Még mielőtt elkezdtem volna a Full Fight szabályrendszerének kidolgozását konzultáltam Dave Jonkers Shihannal, az AIKO világszervezet vezetőjével, aki örömmel fogadta a felvetésemet és biztosított maximális támogatásáról. E mellett kíváncsian várja, milyen visszajelzés jön majd a versenyzőktől.
-Kérlek, mond valamit magáról a szabályrendszerről! Miben tér el az eddig ismert rendszerektől?
-Engedelmeddel csak néhányat emelnék ki. A fejre támadás lehetőségét mindenképp megemlíteném, de ilyen pl., hogy ruhafogás esetén az csak mindössze 3 másodpercig lesz engedélyezett, ezután a bíró megállítja a küzdelmet. Ez a 3 másodperc dobás indítására használható és földre vitel esetén újabb 3 másodperc áll rendelkezésére a támadónak, testre ütések végrehajtására. De ezek mellett átdolgoztam a menekülés esetén meghozandó bírói döntéseket, a pontozási rendszert is. Persze vannak még apró eltérések, de ezekről majd később tennék említést.



–Mikorra tervezed az általad kidolgozott FULL FIGHT szabályrendszer nagyközönség számára történő bemutatását?
-2025. március 23. /vasárnap/ kerül sor Győri Ashihara Karate Gála megrendezésére. Erre a versenyre – amely egyébként egy nyílt verseny –mindenkit szeretettel várunk, aki szeretné kipróbálni magát az új szabályrendszerben. A versenyről bővebb infót az alábbi elérhetőségeken lehet kapni: Shihan Durgó Attila +36-70/327-81-47 durgoa@gmail.com, pasztor.albert@gmail.com
–Nagyon köszönöm a tájékoztatást mester. Kíváncsian várom a folytatást. Találkozunk Győrben! Osu!




