A tett formálja a mestert

A harcművészet világa sokszínű, tele kihívásokkal, kitartással és folyamatos fejlődéssel. Vannak, akik egyetlen stílus mellett kötelezik el magukat, míg mások keresik az utat, és különböző rendszerekből merítenek inspirációt. Lovász Gábor 9. danos Kempo mester az utóbbiak közé tartozik – útja a boksz és a kézilabda világából indult, majd a judo, a karate és a sportkarate érintésével talált rá végül a Kempóra. Interjúnkban Gábor mesél a kezdeti útkeresésről, a mesterekről, akik hatással voltak rá, valamint arról, hogy mit jelent számára a Kempo szabadsága és filozófiája. Szó esik a tanításról, a családi összetartásról és arról is van szó, hogy hogyan lehet egyensúlyt találni a munka és a harcművészet között.

Gyerekkoromban bokszoltam és kézilabdáztam, majd jött a cselgáncs a Mélyépterv SK-nál. Innen a Budapesti Spartacushoz vitt az utam, de 3 év után belefáradtam a mindennapi edzésekbe. Nem járt még át a küzdősport szellemisége. Aztán – mint a legtöbben akkoriban – a filmek hatására kezdtem el Shotokan karatézni. Kemény, különleges edzések voltak ezek, pincehelységekben. Még itt sem a szellemiség fogott meg, hanem a közösség. Sikerélmény nem sok volt, de kitartás az igen.

Az övvizsga helyett inkább a csónakházi filmvetítésekre mentem. Akikkel együtt edzettem, már előttem jártak fokozatokkal. Nem zavart. De valahol éreztem, hogy ez sem az én utam. Kezdődött a keresgélés, megnéztem edzéseket. Nem és nem találtam a helyem. Aztán ráakadtam egy-két akkori osztálytársammal az All Style sportkaratéra. Itt megismertem azt a mestert, akit a mai napig nem felejtettem el. Sokan és sokat köszönhetünk neki, ő Kira Péter. Meghatározó személyiség volt, jó megérzésekkel. Az ő kérésére lettem edző, de azért még kipróbáltam egy-két stílust. A katonaság aztán kettévágta a versenyzői és edzői pályámat. Leszerelés után keveredtem a kemposok világába. Itt találtam magamra és végre kimondhattam: megérkeztem.

Szeretem a küzdelmet, a játékos adok-kapok-ot. A Kempo full jellege miatt át kellett váltanom fél erőről a teljes erejű rendszerre. Régen a sportkaratéban nem voltak formagyakorlatok, a kempoban már igen. Ez is hozzátartozik az életemhez. A keleti fegyverek mindig is érdekeltek, így a gyakorlásuk által a fegyveres formagyakorlat is a részemmé vált. Most már inkább vallom magam technikai versenyzőnek, de bármikor készen állok a küzdelemre is.

Kérdésedre a válasz: a szabadság. Tanításunk arra törekszik, hogy olyan harcosokat neveljünk, akik saját magukat adva lehetnek kempokák. Mit értek ezalatt? Nem vagyunk egyformák, így az egyik ember inkább technikai beállítottságú, a másik ütő-rúgó, míg a harmadik inkább csak birkózna. Mindenki megtalálhatja, hogy miben jó. De ez csak a versenyzés és még nem beszéltünk az önvédelemről. Itt az alapok megtanulása után olyan repertoárt kaphatsz, ami lehetővé teszi, hogy saját magadra formálva, az adottságaidnak megfelelően alkalmazd a technikákat. Amit egy harcművészetben keresni lehet, azt a Kempo meg tudja adni. Ha megkérdezik tőlem, hogy „Mi a Kempo?”, a volt mesteremet Juhász Ferencet szoktam idézni: „Stílus amiről, nem beszélni, hanem csinálni kell!” Kempo mottója: „Engedj, hogy győzhess!” – ez olyan, mint az egyszer egy, vagyis mindenhol tudod alkalmazni.

Köszönöm, inkább azt kell mondanom kiktől. Minden mestertől, akiknél tanulhattam kaptam valamit: kitartást, akaratot, technikai megoldásokat. De akik személyiségileg is tettek hozzám, azok hagytak igazán mély nyomot bennem. Szerintem arról kell szólni az életünknek, hogy figyeljünk, hiszen folyamatosan tudunk fejlődni. Akitől tanulhatunk, az lehet akár egy kezdő tanítvány is vagy egy hétköznapi embertásunk. A fizikális tanulás nem sokat ér mentális fejlődés nélkül. Fontos, hogy EMBER-ként alakuljunk és nem csak egy gépként, aminek lejár a használati ideje.

Szabó Mihály – Judo
Kira Péter – Kick-Boksz
Bánhegyi László – Mantis kung fu
Várszegi Rudolf, Juhász Ferenc, dr. Harnos Imre – Kempo
Vlado Smith – Bo jitsu, ahogy említettem még sokan mások.

Szeretek versenyezni és nem is hagytam abba, csak egyre kevesebb időm jut rá. De azért a terveim között szerepel, hogy saját lányaimmal együtt még odatesszük magunkat. Ez lehet egy önvédelmi szám vagy egy szinkron kata.

Talán, mint az életem, így a klubjaim is időről időre változtak, de mostanra megállapodtam. Amikor annak idején elkezdtem edzést tartani, azt még mások hatására tettem. Egy idő után pedig kialakul az igény, hogy önálló edzéseket tartsak. Saját klubom a Dojo Lovász SKE, e név alatt a kétezres évek elejétől folytatom az edzői pályafutásomat. Eleinte Budapest, Fót, Dunakeszi volt az edzések helyszíne, majd költözésem után már a jelenlegi lakhelyemen, Szigethalmon tartom őket. Itt heti 2-3 alkalommal vannak edzések életkor szerinti bontásban, kicsiktől kezdve a seniorokig. Ezen kívül Hun Kempo Kai Szövetség vezetője is vagyok. Az ide tartozó klubok az irányításommal, egymást segítve haladnak a kempo útján.

Szerintem úgy, mint mindenki más, vagyunk és dolgozunk. Akinek az útja hozzánk vezet, az megtalál minket vagy a gyerekeket elhozzák a szülei. Nem igazán szoktam hirdetni, de persze elérhetőek vagyunk különböző platformokon. Úgy gondolom, hogy aki eljön hozzánk, az találkozik azzal a szellemiséggel, ami a foglalkozásokat átjárja és talán a személyiségem és a tudásom is hozzájárul, ha valaki itt marad nálunk. Lehet, hogy kicsit nagyképűen hangzik, de az eltelt évek ezt bizonyítják. Természetesen nálunk is van lemorzsolódás, de ez nem zavar, én csak egy eszköz vagyok. Akinek erre van szüksége, az használhatja az általam nyújtott lehetőséget.

A sokoldalúságában. Nagyon komplex mozgás, hiszen itt megtalálható az ütés-rúgás, dobások, földharc és az önvédelem és a keleti fegyverek használata is. Ha jó a mester, akkor mindenre kiterjedő odafigyelés, magyarázat jellemzi az oktatást. A mi felfogásunk szerint ez Harcművészet főleg és csak aztán küzdősport.

Az egy határozott IGEN. Nem lehet kérdés. Nem csak fizikailag, de szellemileg is nagyon sokat ad.

Közös foto Jeff Speakmen-nel

Nem titok, a HMEI Zrt-nél vagyok az egyik objektum őrségparancsnoka. Ez egy fegyveres biztonsági őrség.

Az edzések általában munkaidő után délután-este vannak. De mivel rugalmas a munkaidőm (természetesen van nekem is törzsidőm) így megtehetem, hogy főnöki egyeztetés után intézhessem a kempoval kapcsolatos dolgokat akár napközben is. Természetesen köszönet illeti a munkáltatómat ezért a támogatásért.

A párommal már 20 éve vagyunk együtt. Rengeteg segítséget és támogatást kapok tőle. De ez természetesen kölcsönös és jellemző a családon belül mindenkire. Igazi összetartó csapat vagyunk, segítjük egymást a célok elérésében. Három gyermeket neveltünk-nevelünk együtt, vagyis inkább próbálunk felkészíteni erre a nem egyszerű világra. Korábban mindenki kempozott a családból, mára hárman maradtunk. A nevelt lányom, aki fekete öves és a barna öves kisebb lányom, ők eddzenek velem. Van még egy nagylányom az első házasságomból, ő pedig szuper kézilabdás. A nevelt fiam is sportol a szabadidejében. Párom képzett hastánc oktató, az ő életét a tánc tölti ki. Elmondható rólunk, hogy mindig mozgásban vagyunk. Edzést, táncórát tartunk, versenyekre, fellépésekre járunk, vagy akár versenyt, tábort, jótékonysági estet szervezünk, nálunk mindig történik valami. Nem szoktunk unatkozni. Időnként nehéz is összeszervezni a sokféle elfoglaltságot.

Ebben az évben szeretném minél több versenyzőmet eljuttatni belföldön és külföldre versenyezni, illetve fontos cél, hogy a szövetségünk klubjai tovább fejlődjenek. Már túl vagyunk az idei első általunk rendezett versenyen, ahol az utánpótlás versenyzők mérethették meg magukat. Következő versenyünk pedig májusban a 21. alkalommal megrendezésre kerülő „Emlékverseny”, ahol a célunk, hogy még több stílus meg tudja magát mutatni az egymás közötti versengésben, de barátságban.

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 28 (Tipikus pénzügyi csapdák, melyekbe sportolók és klubok is belefuthatnak) A sport világában a siker gyakran nemcsak a pályán, […]

Megtekintés: 38 A japán harcművészet történetében kevés olyan időszak van, amely annyira sorsdöntő lett volna, mint a 19. század végi […]

Megtekintés: 59 Erő, egyensúly, nőiség – hogyan táplálkozz tudatosan, ha harcos vagy A harcművészetek világa első ránézésre férfias terepnek tűnhet […]

Megtekintés: 8 Az 55 kilogrammos kötöttfogásúak mezőnyében a bronzért küzdhetett Kazinczy Bálint, végül az ötödik helyen zárt az U17-es birkózó […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 192 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 103 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 74301
Scroll to Top