Zakor Tibor: A Törvény Páncélja

„Precizitás, fegyelem, csapatszellem” – ezek a Központi Műveleti Osztály mindennapjainak alappillérei. Zakor Tibor alezredes Úr, az osztály vezetője 2018 óta irányítja a közel 60 fős egységet, amely a büntetés-végrehajtás egyik legkülönlegesebb alakulata. Hogyan lehet valaki a csapat tagja? Milyen felkészültséget igényel ez a munka? És milyen szerepet játszik a küzdősport az intézkedéstaktikában? Erről és sok más érdekességről is szó esik az alábbi beszélgetésben.

Mint ahogy a megnevezés is utal rá, a műveleti osztály feladata a büntetés-végrehajtás szervezetén belül a speciális műveleti feladatok és művelettaktikai eljárások végrehajtása. Csak egy pár műveleti tevékenységet felsorolva, az osztály feladatai közé tartozik, a kiemelten veszélyes és/vagy veszélyeztetett fogvatartottak szállítása, illetve bírósági előállítása, fogolyzendülés megszakítása és felszámolása, megszökött fogvatartott felkutatása, elfogása, a személyi állomány képzése stb…

A Központi Műveleti Osztály rövidítése. Rajtunk kívül még 5 műveleti osztály működik az 5 agglomerációs központban. Mi a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága állományába tartozunk és a legnagyobb különbség a többi 5 osztályhoz képest, hogy mi országos hatáskörrel látjuk el feladatainkat, így valamennyi többi osztállyal közösen hajtunk végre gyakorlatokat és feladatokat. A fentieken túl műveleti szakmai szakirányítási feladatot is ellátunk.

Megalakulása óta 2018. január 01-től

Nyilván rendkívül megtisztelő feladat és hatalmas felelősség, de mindenképpen büszkeséggel tölt el, hogy közel 60 fővel igazi csapatként azonos célért tudunk küzdeni a mindennapokban.

Azt vallom, hogy a csapat formálja a jellemet. Én, a vezetőtársaimmal nyilván képviselünk egy irányt, amiben alapvető elvárás a legmagasabb fokú szakmai felkészültség és az alázatosság. A csapatba kerülő munkatársak az ország szinte minden bv. intézetéből érkeztek és ehhez az elváráshoz kell igazodniuk. A felvételi eljárás sikeres pályázatot követően egy személyes meghallgatással kezdődik, ami során „kapunk egy képet” az adott munkatárs személyiségéről. Ezt követően egy alap szituációs feladatot kell megoldaniuk, amiben mérjük a felvételiző szakmai felkészültségét, problémamegoldó és stressz tűrő képességét. Amennyiben ezt az akadályt sikeresen veszi egészségügyi, pszichológiai és fizikai (spárta300) felmérő következik.

A képzéseink folyamatosak. Helyi, szinten tartó képzéseink napi szintűek, ami magában foglal elméleti, gyakorlati (pl: intézkedéstaktika, fegyverkezelés), szituációs és erőnléti gyakorlatokat. Összevont nagyobb képzéseink havonta vannak, ilyenkor a fentiekben felsoroltakon túl, jellemzően épületharcászati és csapatszolgálati elemeket gyakorlunk. Több munkatársunk speciális képesítéssel is rendelkezik (pl: medic, drón, TASER, kutyavezető, gépjárművezetői szakoktató, stb…) nekik szintén szervezünk speciális képzési napokat. A képzéseink során folyamatosan együttműködünk a társ rendvédelmi szervek speciális alakulataival.

És ha még ez nem lenne elég, akkor mi végezzük a műveleti alapképzést a műveleti csoportokba újonnan bekerülő tagok részére, az intézkedéstaktikai instruktorok képzését, valamint a TASER felhasználói képzés végrehajtása is a mi feladatunk, illetve részt veszünk az agglomerációs összevont képzéseken is és többször kapunk felkérést a társ rendvédelmi szervekhez is, ami rendkívül elismerő.

A büntetés-végrehajtás szervezetén belül, mondhatni sajátos „bv specifikus” intézkedéstaktikát dolgoztunk ki.  Elsősorban a szűk, illetve zárt térben való intézkedések módszertanának a kidolgozására és tökéletesítésére koncentrálunk. Ha társ szervektől vagy külföldi egységektől elsajátítunk egy új technikát, akkor a kiképző instruktorok azonnal elkezdik azt szisztematikusan vizsgálni, hogy hogyan lehetne az adott metódust még gyorsabban, még egyszerűbben és még biztonságosabban kivitelezni. Mindig az adott állomány kompetenciájához igazítjuk az alkalmazott intézkedéstaktikai oktatást.

Senki nem harcművész, de rengeteg élsportolót tudhatunk a soraink között… 🙂 szerencsére több hazai és nemzetközi versenyen sikerült már dobogós vagy akár első helyezést is elérni a csapat több tagjának különböző sportágakban

Azt gondolom ez szinte alap, hiszen az intézkedéstaktikának is a küzdő sportok az alapja, de nyilván törvényi keretekbe „szorítva”.

Instruktoroknak a már meglévő műveleti állományból válogattuk ki a legjobbakat. Fontos volt számunkra, hogy olyan állományi tagokkal dolgozzunk, akik már rendelkeznek műveleti alapokkal. Másik fontos szempont volt, hogy minden egyes instruktor jó pedagógiai alapokkal rendelkezzen, hisz az instruktori munkakörben nem elég csak jól bemutatni az alkalmazott technikát, de profi szinten el is kell tudni magyarázni, hogy hogyan és mit miért csinálunk.

Nyilván segítség, de a képzések során arra törekszünk, hogy mindenkit egy szintre hozzunk fel, és ha valaki esetleg nem rendelkezik ilyen jellegű alapokkal, az is kellő biztonsággal és magabiztossággal intézkedjen amennyiben ez szükséges.

Szerintem ennyire ne menjünk bele a szakmába 🙂 a lényeg, hogy jogszerű és szakszerű legyen!

Amennyiben a kellő alapokkal rendelkezel és fegyelmezett vagy akkor is veszélyes, de ezáltal a kockázatot minimalizálhatod, bár a külső tényezőket itt se tudod befolyásolni. De szerintem itt mindenki adrenalin függő, így a srácok élvezik a mindennapokat, mert nincs 2 egyforma nap, mindig új feladatokkal és kihívásokkal kell szembe néznünk.

Több, mint 20 éve sportolok, általában heti 3-4 napot. Fiatal koromban pár évet kick-boxoltam, majd miután abba hagytam felszaladt rám jó pár kiló és a konditeremben kötöttem ki, ahol ott ragadtam… Későn kezdtem az élsportot, 2017-ben – amikor már 38 éves voltam – volt lehetőségem legelőször elindulnom igazolt versenyzőként a Fekvenyomó Országos Bajnokságban az egyik legerősebb -93 kg OPEN kategóriában. Mondhatni „berobbantam” a fekvenyomás világába, hiszen „idegenként”, akiről korábban még senki nem hallott egyből az első versenyemen a bajnoki címért küzdöttem, de végül 3-ik lettem, ami óriási nagy eredmény. Most már tudom, hogy akkor a mentális nyomás miatt hibáztam el az utolsó aranyat érő nyomást, de ott sokat megtanultam a sportról. Ezt követően felgyorsultak az események, bekerültem a Nemzeti Válogatottba és ugyan ebben a kategóriában pár hónap múlva már Finnországban versenyeztem az Európa Bajnokságon, ahol 6. lettem. 2018-ban az Országos Bajnokságban 2. lettem, majd 2019-ben meg is nyertem a -93 kg Masters1 kategóriát, amit később még egyszer sikerült megvédenem. Sportkarrierem csúcsa a 2019. májusi Tokiói Világbajnokság, ahol világbajnoki bronzérmes lettem. Ezzel az eredményemmel egy nemzetközi kiadványba is sikerült bekerülnöm, amit 2022-ben adtak ki és az erőemelés 50 évét foglalja össze. Ez rendkívül nagy büszkeséggel tölt el. Egyébként a felsoroltakon kívül rengeteg győzelmet és dobogós helyezést értem el, az elmúlt 15 évben nem volt olyan bv-s, vagy BM-es verseny ahol ne szereztem volna érmet.  

Most a pályamotorozásra koncentrálok sport területén, a fekvenyomást pihentetem, az ízületeim egyre nehezebben bírnak ki egy több hónapos verseny felkészülést.

Köszönöm! Gyerekkori álmom volt a motorozás, viszont ezt is, mint a fekvenyomást csak nagyon késő, 27 évesen kezdtem. Mindig is tetszettek a szép és gyors motorok és mivel adrenalin függő vagyok, így nem volt kérdés, hogy én is motorozni fogok.

A Yamaha r6r az egyik legjobb 600-as gép, jelenleg is azzal versenyzek. Ami kedvenc és álom motor az pedig egy BMW s1000rr, amit egyszer remélem, megengedhetek majd magamnak.

Egy ideig utcán és pályán is motoroztam, de az utóbbi időben kizárólag csak pályán. 2 okból is. Egyrészt szerintem a pályamotorozás – bár határaidat feszegetve küzdesz a másodpercekért – sokkal biztonságosabb, mint az utcai motorozás, másrészt a versenyzés általi adrenalint az utcán nem tudod átélni, így számomra unalmas. Rengeteg futamon elindultam az elmúlt pár évben és annak ellenére, hogy 95 kg-osan nem vagyok egy tipikus motoros alkat, mégis rendkívül jó köridőket futva többször álltam már dobogón hazai és külföldi (szlovák, cseh, horvát) pályákon is

Ez szezonális. Tavasztól őszig szinte minden a motorozás körül forog, teljesen beszippantott ez a világ. Egyébként meg nyilván próbálok minél többet pihenni, ügyintézek, edzek és ha lehetőségem van rá akkor utazok.

Mi a cél? Még jobbak, még profibbak, még nagyobbak legyünk. De már az is ahol most tartunk, az is egy fantasztikusan magas szint, de az egész csapatot a fejlődni akarás viszi előre. Elégedettség? Az vagyok és mérhetetlenül büszke, hogy ezt a csapatot vezethetem és ha tehetném, innen mennék nyugdíjba. Az osztály, olyan mintha a gyerekem lenne, a megalakulása óta a munkatársaimmal együtt boldogan nézzük, hogy hogyan változik és fejlődik. Végszóként mindenképpen el kell mondanom, hogy ez nem egyedüli érdem, ahhoz hogy itt tarthassunk, minden egyes munkatársamnak és elöljárómnak nagyon nagy szerepe van. Így együtt vagyunk egy nagy egész és mindegyikünk „fogaskerekére” szükség vagy, hogy ez a gépezet a továbbiakban is ilyen hatásfokkal működjön.

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 59 Második rész Szabó Franciska nemcsak a tatamin bizonyított. Európa-bajnoki aranyérem, világszínvonalú eredmények, emberpróbáló döntések és mély magánéleti küzdelmek […]

Megtekintés: 13 A 2023/2024-es tanévben nyújtott kimagasló tanulmányi- és sportteljesítményéért a Magyarország jó tanulója, jó sportolója címet kapta Őri Panna […]

Megtekintés: 11 A sportág történetében először lett vegyes csapatversenyben világbajnok Georgia válogatottja, korábban minden alkalommal Japáné lett ez a cím. […]

Megtekintés: 48 A ring még üres. Két versenyző egymással szemben áll, szinte mozdulatlanul, tekintetük összefonódik. Nincs ütés, nincs rúgás, mégis […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 207 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 113 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 81495
Scroll to Top