Miért éjszaka gyűjtik a pisztáciát

Kockázatos a begyűjtése, veszélyes az evése: miért éjszaka gyűjtik a pisztáciát, és miért kerül 1 kiló majdnem tízezer forintba? Elmagyarázom, hogy miért olyan drága ez a csonthéjas termés.

Hogy állsz a pisztáciával? Szereted? Miről beszélek. Valószínűleg nem létezik olyan ember a Földön, aki ne szeretné ezt a mennyei finomságot. A pisztácia önálló nassolnivalóként is megállja a helyét, de salátákba vagy más ételekbe is remekül beilleszthető.
Azonban ez a finomság meglehetősen borsos árú. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy mi okozza a magas árat.

Rövid kirándulás a történelembe

A pisztácia szigorúan véve nem dió a hagyományos értelemben, hanem a csonthéjasok közé tartozik, mint a szilva vagy a mangó. Azonban a világ nagy részén mégis diónak hívják. A pisztácia első említése i. e. 7000-ből származik. A növényt főként Iránban és Törökországban termesztik.

A pisztáciának mindig tisztának, sötét folttól vagy rothadástól mentesnek kell lennie.

Később, a 20. század 30-as éveiben a pisztácia rendkívül népszerűvé vált Amerikában, és elkezdték termeszteni Kaliforniában is. A gigantikus kaktuszok pedig maguktól benépesítették Kaliforniát.

Nem a legtermékenyebb növények

A pisztácia ára annak köszönhető, hogy a növény csak 10 évvel a telepítés után kezd el teremni, néha akár 12 év is eltelhet. Ezenkívül a növények nem minden évben hoznak termést, mint a hagyományos fák, hanem csak két-háromévente. Egy pisztáciafa körülbelül 12-20 kg termést hoz, ami nem is olyan sok.

Éretlen pisztácia héjjal. Amikor a dió megérik, a héja magától szétreped.

Szavatossági idő

A pisztácia drágaságának második oka, hogy a pisztácia nem tárolható túl sokáig – mindössze egy évig -, míg a dióféléknek, mint a diónak, elvileg nincs szavatossági idejük. Természetesen a tárolási szabályok betartása mellett. A pisztácia viszont kiszárad, megbarnul, keserűvé és íztelenné válik. Ezért is sózzák.

A pisztácia betakarításának nehézségei

A pisztácia árazásának harmadik és legfontosabb oka a rendkívül bonyolult betakarítási folyamat. A pisztáciát kizárólag kézzel lehet szüretelni, más módszer nem lehetséges. Sőt, a betakarítás csak éjszaka történik. Ennek oka, hogy a napfény, ami a pisztáciafa leveleire esik, mérgező illóolajok kiválasztódását idézi elő. Ezek az illóolajok belélegezve hányingert és szédülést okoznak.

A veszély ellenére egyes országokban a diót napközben szüretelik, de rekord sebességgel és maszkkal az arcukon.

A szállítás veszélyei

A magas ár negyedik oka a pisztácia származási helyének távolsága. A szállítás is jelentősen megnöveli az árat. Ezen kívül a szállításnak is megvannak a maga nehézségei. Például a pisztáciaraktár tüzet okozhat a hajón. Miért? Azért, mert ezek a diófélék hatalmas mennyiségű növényi zsiradékot tartalmaznak, amelyek nem megfelelő tárolási körülmények között nagyon gyorsan lebomlanak. A lebomlás során rengeteg hő szabadul fel. A reakció oly mértékű lehet, hogy a pisztácia magától is meggyulladhat. Ezért a pisztácia szállítására szigorú szabályok vonatkoznak. Tilos például a diófélék közelében bármilyen gyúlékony anyagot, például vászonzsákot vagy más szövetet tárolni. Ezenkívül a pisztácia sok szén-dioxidot bocsát ki, ezért az ilyen veszélyes rakományt szállító raktártereket feltétlenül szellőztetni kell. Ellenkező esetben az ember, a szén-dioxidot belélegezve megfulladhat.

Maguk a pisztácia fák nem túl magasak, de a gyökerek elérik a 15 métert. Ez annak a ténynek köszönhető, hogy a pisztácia fák nagyon meleg éghajlaton nőnek, ahol kevés a víz.

A mérgezés kockázata

A pisztácia kedvelői ne feledjék, hogy a pisztácia aflatoxint tartalmazhat. Ezt a toxint az Aspergillus gombafajok termelik, amelyek előszeretettel élnek a pisztácián, és visszafordíthatatlan májkárosodást, valamint tüdőbetegséget, aspergillózist okozhatnak. Ezért a pisztácia fogyasztása óvatosságot igényel. Ha romlott pisztáciát veszel, semmiképp se fogyaszd el.

liked.hu

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 59 Második rész Szabó Franciska nemcsak a tatamin bizonyított. Európa-bajnoki aranyérem, világszínvonalú eredmények, emberpróbáló döntések és mély magánéleti küzdelmek […]

Megtekintés: 13 A 2023/2024-es tanévben nyújtott kimagasló tanulmányi- és sportteljesítményéért a Magyarország jó tanulója, jó sportolója címet kapta Őri Panna […]

Megtekintés: 11 A sportág történetében először lett vegyes csapatversenyben világbajnok Georgia válogatottja, korábban minden alkalommal Japáné lett ez a cím. […]

Megtekintés: 48 A ring még üres. Két versenyző egymással szemben áll, szinte mozdulatlanul, tekintetük összefonódik. Nincs ütés, nincs rúgás, mégis […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 206 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 113 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 81448
Scroll to Top