Bevezetés a Zhineng Chikung Tudományába

Részlet a Bevezetés a Zhineng Chikung Tudományába című könyvből, melyet Dankó Ferenc, Zhineng Chikung & Taiji vezető-tanár írt. A könyvben számos elméleti és gyakorlati tanítás megtalálható, illetve 9 technika sajátítható el belőle.

A mai modern kori ember egy felgyorsult világban él. Mindent azonnal akarunk, mindent gyorsan szeretnénk, rövidek a határidők, sok a teendő mind a munkahelyi elvárásokat, mind a magánéleti dolgokat tekintve. Ezért fokozott figyelmet kell szentelni a stressz kezelésére, legyőzésére. A testi és lelki egyensúlyunk fenntartásához szükségünk van elegendő energiára, belső erőre, életerőre. Ha ezt hosszútávon elhanyagoljuk egy egészségtelen, rohanó életmód következtében, bizony könnyedén megbetegedhetünk, és életünk lejtmenetbe kerülhet.

Dankó Ferenc, Zhineng Chikung & Taiji vezető-tanár

Még szerencse, hogy jó tanácsot szinte bárki könnyedén tud adni, hogy így vagy úgy éljünk, gondolkozzunk pozitívan, engedjük el problémáinkat, és így tovább. Sőt, ha beülünk a barátnőnkkel sütizni, vagy a haverunkkal sörözni, akkor is csak úgy kapjuk, vagy adjuk a jobbnál jobb és bölcsebbnél bölcsebb tanácsokat. Ezt semmiképp ne becsüljük le, mert sokszor ezek a tanácsok, ha őszinte jó szándékkal párosulnak, akkor hasznosak. Ennek egyik oka az, hogy kívülről látva a gondok sokkal könnyebben megoldhatóvá válnak, illetve a legtöbb gond és probléma nem is annyira bonyolult, legfeljebb külső vagy belső okok miatt nehézkes a megfelelő megoldás felé fordulnunk.

De valójában legtöbbször mi magunk is tudjuk, vagy egykor tudtuk, hogyan kéne vezetnünk életünket, mit hogyan kellene csinálnunk. Persze ez nem mindig könnyű… Valamikor az érzéseink korlátoznak bennünket, valamikor a külső körülmények, és persze olyan is van, hogy mindkettő egyszerre. Amikor már elkezdünk pozitívabban gondolkozni, és/vagy javítani életvitelünket (pl. eleget pihenünk, rendszeresen sportolunk, étkezésünkre figyelünk stb.), már elindulunk a pozitív irányú változás útján. De a nagy áttörés, az igazi VÁLTOZÁS sokáig várat magára.

Vajon miért? A válasz nagyon egyszerű:

Mert ebben a világban mindenhez energia vagyis Chi kell
Sokszor érezhetjük, hogy enerváltak vagyunk, gyakorlatilag egész egyszerűen nincsen energiánk semmire. Még gondolkozni sem tudunk megfelelően, érzelmeink teljesen elborítanak, még amit szeretünk, azt sincsen kedvünk csinálni. Na meg persze határtalan a türelmetlenség bennünk. Biztos vagyok benne, hogy Te is ismered ezt az érzést, kedves Olvasó. Sajnos ez az állapot a kor előrehaladtával egyre többször előfordul. Nem csoda, hogy jelentkeznek a betegségek, hiszen az energiahiányos állapot megágyaz nekik.

A megoldás kulcsa az, amit már említettem, de nem lehet eleget hangsúlyozni: Ebben a világban mindenhez energia vagyis Chi kell!

Bizony, szükségünk van a mindent átható, mindent éltető energiára, vagyis a Chire, ami az Élet Üzemanyaga! Ez kell testünk működéséhez, az egészséghez, az erős immunrendszerhez, az érzelmek harmóniájához, a tiszta, világos és erős tudathoz, a kicsattanó boldogsághoz, és úgy egyáltalán az IGAZI és CSODÁLATOS ÉLETHEZ!

Szerencsére itt van nekünk a Zhineng rendszere, így könnyedén meg tudjuk szerezni az üzemanyagunkat: az életerőt, vagyis a Chit.

Mindenképpen értehetőbbé válik a Chikung jelentése, ha jobban körbeírjuk: a Chikung (vagy más átírásban Csikung, Qigong) az életenergia szabályozására, javítására és újratöltésére szolgáló módszerek és technikák rendszerbe foglalt összegzése. A legjobb módszer arra, hogy megtisztítsuk a testünket a mérgektől, elűzzünk mindenféle betegséget, és növeljük az intellektuális teljesítményünket. A Chikung valójában egy gyűjtőfogalom, amit a kínai egészségmegőrző, gyógyító, képességfejlesztő gyakorlatok széles körére használunk. Több ezer éves hagyományokon alapuló, a testet, lelket és a szellemet egyaránt fejlesztő holisztikus, az egész emberre és környezetére ható módszer. Általában lassú mozdulatsorokkal, légzőgyakorlatokkal azonosítják, vagy kínai jógaként említik, és keverik a Tai Chi Chuan harcművészettel. De valójában ezek is csak a Chikung különböző formái, ugyanis az ősi kínai kultúra, így a Tradicionális Kínai Gyógyászat eljárásai, beleértve az akupunktúrát és a legkülönbözőbb masszázsokat is, a Chikung energiáról alkotott elméletein és módszerein alapulnak.

A Zhi kínai szó jelentése bölcsesség. Ez az, amire a leginkább szükségünk van! Amikor bölcsen vezetjük életünket, akkor minden a világmindenséggel harmonizál. Nincsen baj és betegség, csak boldogság és szeretet. A Neng kínai szó jelentése képesség. Ugyanis képesnek kell lennünk bölcsességünk fejlesztésére és kibontakoztatására, illetve képesnek kell lennünk bölcsességünk felhasználására mindig és mindenhol az életünkben.
A Zhineng – mint összetett szó – értelmezhető a bölcsességre való képesség gyakorlásának, rövidebben Bölcsesség Chikungnak.
A Zhineng rendszerét 1980-ban hozta létre Dr. Pang Ming professzor és nagymester. Az volt a célja, hogy egy egyszerű, veszélytelen, de rendkívül hatékony és bárki által gyakorolható Chikungot alkosson, és így tömegek egészségi állapotán javítson. Emellett pedig célja volt még, hogy az emberekben rejlő potenciált kibontakoztassa a chikungozással, vagyis a minden emberben természetnél fogva megbújó különleges képességek kifejlesztésére lehetőséget nyújtson.

Dr. Pang Ming professzor és nagymester

A Zhineng egyik legnagyobb előnye éppen az, hogy nem kell gyermekkorban elkezdeni ahhoz, hogy eredményes legyen, hanem valóban bárki, bármilyen élethelyzetben, bármikor elkezdheti tanulni és gyakorolni. Segít az egészség megőrzésében és a gyógyulásban, továbbá fejleszti az intuíciót és a különleges képességeket. A gyakorlása természetes módon növeli a nem-logikai gondolkodást, vagyis egy magasabb szintű bölcsességet, javítja a fizikai és agyi tevékenységeket, emeli az erkölcsi és etikai szintünket.

Folytatjuk

(A kivonatot a könyv szerzője, Dankó Ferenc írásos engedélyével tettük közzé)

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 17 A második sztorim természetesen Apuval kapcsolatos és nagyon jól leírja kettőnk kapcsolatát. 14 éves lehettem, amikor részt vehettem […]

Megtekintés: 77 Második rész Szabó Franciska nemcsak a tatamin bizonyított. Európa-bajnoki aranyérem, világszínvonalú eredmények, emberpróbáló döntések és mély magánéleti küzdelmek […]

Megtekintés: 13 A 2023/2024-es tanévben nyújtott kimagasló tanulmányi- és sportteljesítményéért a Magyarország jó tanulója, jó sportolója címet kapta Őri Panna […]

Megtekintés: 12 A sportág történetében először lett vegyes csapatversenyben világbajnok Georgia válogatottja, korábban minden alkalommal Japáné lett ez a cím. […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 207 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 113 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 81795
Scroll to Top