Sziasztok
Egy kicsit szeretnék mélyebben belemenni rendszerünk felépítésébe, hiszen az első részben csak a három nagy fő kategóriát érintettük. Fontos megemlíteni azt a mély elv rendszert, ami a Systema harci rendszer alapjait és tartópillérjeit képezi. Bár sokan direkt módon nem térnek ki erre, mégis minden egyes mozdulatban és technikában benne van, akár csak más tradicionális harci rendszereknél.
Mivel a Systema létrejöttét alapos kutatómunka előzte meg több területen is, igy az elvek nem csak a mozgásra, de más egyéb részekre, mint például az energia rendszerünk, a belső energia mozgása, tudati működés stb. kihatnak.
Az elvek – mind a három – az előző cikkemben említett síkon dolgoznak. Azaz a forma világa (fizikai törvények, biomechanika, anatómia) egyesitett energiák szintje (intuíció, gravitáció, rezgés és hullámmozgás) tudatosság, avagy a szellem szintje (belső tudati működés, tudatosság).
Azt valljuk a saját rendszerünkben, hogy a helyes technikai végrehajtáshoz minden mozdulatban benne kell lennie minimum a 7 alapelvnek. Az elvek megtartása lehetővé teszi testünk potenciáljának maximális kihasználását, a test és tudat összekapcsolását.
De mik is ezek az elvek? Mit mutatnak nekünk?
Nézzünk meg hármat a hétből, és remélem, érdekesnek találjátok majd.
1, Struktúra elve

Ez az elv a test belső és külső tengelyére vonatkozik. A test belső tengelye a test, energia, tudat kapcsolata. A külső tengely három indexpont által meghatározott tengely, ami egyenesen tartja a testet. Sarkak, hát felső kiálló csigolya (C2) és a hátsó koponyaalap alja.
Ebben a pozícióban a fej némileg vissza mozdul a test felé, az áll lejjebb kerül.
De miért fontos ez?
Testünk minden belső energia és érzelmi változásra aktívan reagál. Nézzünk csak meg egy beteg embert vagy egy depressziós beteget. Tartása romlik, vállai beesnek, légzéskapacitása csökken.
Ezen tartás további előnye, hogy egyenes tartás mellett a test középtengelyén keringő energia (80% a teljes energia rendszerhez képest) maximális potenciált ér el. A légzés lazább és könnyedebb. Ebben a helyzetben a test függőleges terhelésre kevésbé reagál.
Sokszor nem értjük mestereink miért fegyelmeznek minket mikor mi jól állunk. Lehet, hogy az állásunk jó, de tartásunk nagy mértékben meghatározza mozgásunkat és annak tartományait.
2, Látás elve
Szemünk, mint a külvilágból érkező jelek feldolgozásának legfontosabb szerve két fajta látásmódra van hangolva. Fókuszált és periférikus. Ezt a funkciót külön receptorok felügyelik és kapcsolatban vannak a racionális és tudatos gondolkodásunkal. Eredeti szerepük a nappali és éjszakai fényhez való alkalmazkodás és információfeldolgozás. Hallottuk már sokszor ne csak nézz láss is. Ez valóban igy van! A fókuszált látás esetén bizonyos területek kiesnek a látómezőből, a mozgást csak lassabban vesszük észre. Ezzel szemben a periférikus (nevezzük kiterjesztett látásnak) esetén bár nem látunk teljesen élesen, de a mozgásra sokkal jobban tudunk reagálni és a látómező jelentősen megnő. A fókuszált látás esetén kapcsolódunk a racionálisabb gondolkodáshoz, ami azt jelenti, hogy a döntéshozatali folyamatokban szerepet játszanak belső érzelmeink és lenyomataink, tapasztalásaink. Egy nagyon jó és harcos barátomtól hallottam (DEAN ROSTOHAR) a következő gondolatot: NE LEGYÉL A TAPASZTALÁSAID RABJA!
A kiterjesztett látás esetén a tudatalatti lenyomatoké a főszerep, igy izommemóriánk, mélyebb reflexszerű mozdulataink kerülnek előtérbe. Ki akarod próbálni hogyan működik?
Egy teszt: Egy egyenesen mozgó tárgyat tart a partner előtted például egy gyakorlókést.
Fókuszálj a késre. Amikor az mozgásba lendül reagáld le bármilyen mozdulattal. Most nézz a barátod/társad mögé a térbe úgy, hogy a perifériális térben benne legyen a kés. Terjeszd ki a látómeződet a teljes testre és végezzétek el az előbbi tesztet. Remélem meggyőzött!
3, Légzés elve
Légzésünk alapban belső vegetatív rendszerként működik. De persze bármilyen vészhelyzet, stresszor, idegen vagy meglepő információ beavatkozik ebbe a folyamatba. Légzésünk felelős mind a fizikai mind a belső energiánk állapotáért és életben maradásunkért. A tibeti hagyomány szerint a belélegzett levegő egy harmada úgynevezett bölcsességszél, igy más szinteken gondolkodva nem csak levegőt, de energiát (KI, CHI) is veszünk fel környezetünktől.
Két fajta légzésben gondolkodunk (hasi és tüdő légzés) illetve hullám vagy osztott légzés. Számtalan tanulmány, kutatás és rendszer dolgozik a megfelelő légzés jótékony hatásaival.
A gyógyászat és meditáció alapja, a tudatossághoz való kapcsolódás és belső érzelmi állapotunk egyensúlyba tartásának mesterkulcsa. Sajnos a mai tech-társadalom, szokások, sietség és egyéb inger elvitt minket természetes légzés ritmusunktól 16 ütem 4-4-4-4 (12-15 légzés/perc). Harcművészként egyértelműen mindenki a hasi légzésre gondol és a harában keletkező energiákra. A systema rendszer kiemelt figyelmet fordít több fajta légzésmódszerre, hogy növeljük fájdalom tűrő képességünket, belső energiánkat, és tudatosságunkat. Megőrizzük gondolatmentességünket, és hidegvérünket, szabályozzuk érzelmi kilengéseinket, emócióinkat. A védekező technikák esetében törekszik a megfelelő energia felvételre és az úgynevezett transzferálásra a kilégzési szakaszban. Ez azt jelenti, hogy a felvett energiát visszavezeti a támadó felé.
Köszönöm, hogy elolvastad! Hamarosan folytatjuk a fennmaradó 4 alapelvvel😊
Későbbi cikkeinkben megnézzük más systema rendszerekre jellemző alapelveket és egyedi mozgásgyakorlataikat.

Támcsu Tibor
www.centravolk.com