1974. március 29-én egy egyszerű falu melletti földműves munka váratlanul az ókori világ egyik legnagyobb régészeti felfedezéséhez vezetett. Kína Shaanxi tartományában, miközben helyi parasztok kutat ástak, egy hatalmas, eddig ismeretlen szoborcsoport került napvilágra. Ez volt a legendás Terrakotta Hadsereg, amely az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírkomplexumát védi immáron több mint kétezer éve.

A katonai alakulatok sorban álló, egyedi arcvonásokkal rendelkező agyagfigurák hadseregét eddig példátlanul részletgazdag kidolgozás jellemezte. A hadsereg több mint 8000 gyalogost, lovast, harci szekeret, tisztet és egyéb katonai egységet tartalmaz, amelyek mindegyike egyedi megmunkálású. A lelet a Csin-dinasztia (i. e. 221-206) katonai erejét és a császári hatalom nagyságát szimbolizálja.
Csin Si Huang-ti volt az az uralkodó, aki először egyesítette Kínát, bevezette az egységes írást, mértékrendszert és az autokratikus uralom modelljét. A halála után a sírhelyét egy gigantikus komplexummal vették körül, amelynek óriási része még feltáratlan.

A Terrakotta Hadsereg ma az UNESCO Világörökség része, és turisták millióit vonzza minden évben. A régészeti feltárások folytatódnak, és még mindig sok megoldatlan rejtély övezi a sírkomplexumot. A terrakotta katonák felfedezése nemcsak a kínai történelem megértéséhez járul hozzá, hanem az emberiség kulturális örökségének egyik leglenyűgözőbb darabjává vált.
Március 29. tehát nem csupán egy dátum a naptárban, hanem egy olyan nap, amely emlékeztet minket arra, hogy a múlt mindig tartogat felfedeznivalót. Az agyaghadsereg méltó szimbóluma az emberi kreativitásnak, mesterségbeli tudásnak és a történelem iránti tiszteletnek.