A napgomba egy igen gyakori bőrbetegség, amelyet a bőrön normál körülmények között is előforduló gomba okoz (Malassezia furfur). Tulajdonképpen tehát nem egy fertőzésről van szó, hanem a jelen lévő gombák elszaporodásáról.
Számos tényező vezethet ehhez, melyek közül kiemelendő az izzadás, mely aktív sportolóknál gyakrabban, fokozottabban fordul elő. Nevével ellentétben nemcsak napos, nyári időben jelentkezik, bár ilyenkor kétségkívül gyakoribb a meleg időben való fokozott izzadás miatt, illetőleg a napbarnított bőrön könnyebben észrevehetőek lehetnek a tünetek.
Megjelenését tekintve változatos: jelentkezhet barna (1.ábra), fehér (2. ábra) vagy halvány rózsaszínű foltok formájában. A tünetek színe idővel változhat is. Gyakran előfordul, hogy kissé hámló barna foltként jelentkeznek, majd fehér színűvé válnak.


A tünetek elsősorban a nyakon, törzsön, és a felső végtagokon jelennek meg, de ritkábban más testrészek is érintettek lehetnek. Szubjektív panasszal általában nem járnak, bár időnként ennyhe viszketést okozhatnak.
Felismerve ezt a bőrbetegséget otthon is jó eredménnyel próbálkozhatunk a kezeléssel. Recept nélkül kaphatóak gombaellenes samponok (kénes, vagy ketoconazol tartalmú samponok), melyeket napi rendszerességgel alkalmazva, betartva az 5 perces hatóidőt megszabadulhatunk a folyamattól. Visszatérő bőrprobléma esetén célszeű a sampont megelőző jelleggel, heti rendszerességgel használni.
Amennyiben az otthoni kezelés nem jár sikerrel, forduljunk bőrgyógyászhoz! Ha a folyamat nem kiterjedt, először feltehetően a szakorvos is helyi kezelést fog javasoni. Lokális kezelésre nem reagáló esetekben, vagy kiterjedt, esetleg visszatérő folyamatok esetén jön szóba a gyógyszeres kezelés.