1954. április 7-én született Jackie Chan, a világ egyik legismertebb harcművésze, színésze, rendezője és kaszkadőre. Valódi nevén Chan Kong-sang, Hongkongban látta meg a napvilágot, sorsa pedig szinte már gyermekként megpecsételődött, amikor felvették a híres Pekingi Operaiskolába. Itt olyan mesterségeket sajátított el, mint az akrobatika, éneklés, színjátszás – és természetesen a harcművészet.

Bruce Lee árnyékából a saját fényébe
Fiatalkorában Jackie Chan kisebb szerepekben tűnt fel Bruce Lee filmjeiben, például a Sárkány közbelép című klasszikusban is. A ’70-es évek végén azonban megtalálta saját stílusát: ötvözte a kung fu dinamikáját a komédiával és a színpadi mozgással. Ez hozta meg számára az igazi áttörést, különösen olyan filmekkel, mint a Részeges karatemester (Drunken Master, 1978) vagy a Bunyóban az igazság.
A ’90-es években Chan a nemzetközi filmiparban is elismerést szerzett. Olyan sikerfilmek fűződnek a nevéhez, mint a Csúcsformában (Rush Hour) trilógia, A Kung Fu Yoga, vagy a Shanghaj lovagjai. Munkáiban mindig saját kaszkadőrmutatványait végezte el – sokszor veszélyes, életveszélyes jeleneteket is.

- Jackie Chan legbrutálisabb sérülései
1. Koponyasérülés – „Istenek fegyverzete” (1986)
Egy ugrás során egy fa ága eltört, Jackie pedig fejjel a sziklákra zuhant. A koponyájába csavart kellett helyezni. A jelenetet befejezte a kórházból való kiengedése után.
2. Vállkificam – „Police Story” (1985)
Egy ikonikus üvegen való lecsúszás közben mindkét vállát kificamította. A jelenetet benne hagyták a filmben – az egyik leglátványosabb kaszkadőrjelenetként tartják számon.
3. Bokasérülés – „Csúcsformában” (1998)
Egy egyszerű ugrás közben eltörte a bokáját, de egy zoknira cipőt festettek, és így folytatta a forgatást.
4. Gerincsérülés – „First Strike” (1996)
Egy vizes csúszda jelenet közben rosszul esett, és megsérült a gerince – mégis befejezte a napot.
5. Ujj-, orr-, borda-, arccsonttörések – különböző filmek alatt
Lényegében szinte minden porcikáját eltörte már. Van olyan interjú, ahol azt mondja:
„Az egyetlen csont, amit még nem törtem el, az a nyakam – és nem is szeretném.”
A stílus, amit csak ő tud
Jackie Chan harcművészeti stílusa nem csak a technikák miatt egyedi. Ő nem harcot, hanem koreografált történetmesélést alkot a mozgásból. Komikus időzítése, hétköznapi tárgyak eszközként való használata és akrobatikus mozgása révén egy új filmes harcművészeti nyelvet teremtett.
Jackie Chan az évtizedek során több olyan harcművész színésszel is dolgozott, akik szintén legendásak a filmiparban. Az alábbiakban néhányat említek meg, akik mind hozzájárultak Jackie karrierjéhez és a harcművész filmek fejlődéséhez.
Bruce Lee
Jackie Chan és Bruce Lee között hatalmas a különbség, de történetük mégis összefonódott. Jackie Chan kisebb szerepben szerepelt Bruce Lee Enter the Dragon című filmjében 1972-ben. Bár nem dolgoztak együtt sokat, Jackie mindig is Bruce Lee iránti tisztelettel beszélt, és ő volt a példa a harcművész filmek új irányának kijelölésében.

Sammo Hung
Sammo Hung és Jackie Chan egyaránt a Hong Kong-i harcművészeti filmek igazi ikonjaivá váltak. Ők ketten rengeteg filmet készítettek közösen, és samurai küzdelmeket, akrobatikus harci jeleneteket is bemutattak. A **Project A (1983), a Dragons Forever (1988) és a Wheels on Meals (1984) mind remek példák a kollaborációjukra. Sammo Hung Jackie mentora is volt, aki segített a karrierjének előre mozdításában.

Yuen Biao
Yuen Biao szintén egy harcművész és színész, akivel Jackie számos akciófilmben dolgozott együtt. Ő volt Jackie egyik legfontosabb kollégája a **Police Story (1985), The Young Master (1980) és a Wheels on Meals (1984) filmekben. Yuen Biao karrierje mellett érdemes megemlíteni, hogy ő is egy koreográfus, így Jackie és ő közösen dolgoztak a látványos és izgalmas harci koreográfiákon.

Jet Li
A két harcművész ikon, Jackie Chan és Jet Li egyszer dolgozott együtt a The Forbidden Kingdom (2008) című filmben. Ez volt az első és egyetlen alkalom, hogy a két színész közösen szerepelt egy filmben, és a film rajongói között örök érvényű vita van, hogy ki volt a legjobb harcművész a filmben. Ez a film egy csodálatos keveréke a Jackie-féle akrobatikus harcművészeteknek és Jet Li tradicionális kung-fu stílusának.

Donnie Yen
Donnie Yen, aki a modern harcművészeti filmek egyik legnagyobb neve, szintén dolgozott Jackie Chan-nel a **Shanghai Knights (2003) és a Dragon Blade (2015) című filmekben. Bár a két színész stílusa különbözik, és mindketten saját iskolájukat képviselik, mindig tisztelettel beszéltek egymásról, és a filmekben remekül kiegészítik egymást.

Zhang Ziyi
A világszerte ismert kínai színésznő, Zhang Ziyi is szerepelt Jackie Chan mellett a The Karate Kid (2010) című amerikai remake-ben. Bár nem a harcművészetek terén van akkora hírneve, mint Jackie, Zhang Ziyi egy komoly színész, és az együttműködésük során a közönség egy új szintű keveréket láthatott a filmbeli harci jelenetekben.

Richard Norton
Richard Norton egy ausztrál harcművész és színész, aki számos akciófilmben szerepelt, és Jackie Chan egyik nagy harcművészeti partnere volt a City Hunter (1993) és a Red Dragon (1996) című filmekben. Norton híres a kemikusan precíz harcművészeti stílusáról, és bár nem olyan ismert, mint Jackie, jelentős hatást gyakorolt a kung fu filmek világára. Egyes jeleneteik különösen a harcművészeti koreográfiák miatt emlékezetesek.

Benny „The Jet” Urquidez
Benny „The Jet” Urquidez egy igazi legenda a kickbox és karate világában, és ő is együtt dolgozott Jackie Chan-nel a Wheels on Meals (1984) és Dragons Forever (1988) című filmekben. Urquidez, mint a világ egyik legjobb ütő- és rúgás mestere, tökéletesen illeszkedett Jackie gyors, akrobatikus harcművészetéhez. A két harcművész közötti küzdelmek és párbajok a filmek egyik legemlékezetesebb pillanatai közé tartoznak. Urquidez a harcművészetek világában valódi ikonná vált, és a filmek révén Jackie Chan számára is új kihívásokat hozott.

Érdekességek Jackie Chan-ről
- Egyszer elutasította Hollywoodot, mert nem akart rosszfiú szerepeket játszani. Azt mondta:
„Nem megyek Amerikába, hogy meghaljak Stallone keze által.” 😄
- Többször is énekelt saját filmjei főcímdalában – sőt, Hongkongban híres popsztárként is jegyzik.
- Van egy Guinness-rekordja, mint a legtöbb filmes szerepet vállaló színész, és a legtöbb kaszkadőrmutatványt önállóan végrehajtó filmes is.
- Nem iszik, nem dohányzik, és rendszeresen edz – még hetvenen túl is.
- Van saját kaszkadőrcsapata, akikkel évtizedek óta dolgozik együtt, és gondoskodik róluk még akkor is, ha már nem dolgoznak vele.
Chan több mint 150 filmben szerepelt, számtalan díjat nyert, és 2016-ban Oscar-életműdíjat is kapott. Emellett jótékonysági munkássága is figyelemre méltó, alapítványa több ázsiai országban támogat oktatást, egészségügyet és a művészeteket. Filmjeiben sosem a legyőzhetetlen hős szerepét játszotta – hanem azt, aki ugyan elesik, de mindig feláll. Ez tette szerethetővé.

Jackie Chan nem csupán egy harcművész vagy filmsztár. Ő egy híd a Kelet és a Nyugat között, aki megmutatta, hogy a harcművészet nem csak küzdelem, hanem kreativitás, humor és szív is lehet. Április 7-én, születésnapján emlékezzünk rá úgy, mint aki generációkat inspirált – és még ma is aktívan formálja a harcművészetek világát.
Boldog Születésnapot Jacki!