1952. április 10-én született Steven Frederic Seagal Lansing városában, Michigan államban. Karizmatikus harcművész, filmsztár, zenész, producer – és nem utolsósorban az első külföldi, aki Japánban egy tradicionális aikido dojót vezethetett. Egy élet, amelyben a küzdősport, a film és a provokáció keveredik.

Fehér ember fekete övvel
Seagal 17 évesen utazott Japánba, ahol éveket töltött az aikido tanulmányozásával. Ott ismerkedett meg a tradicionális harcművészetek szellemiségével, filozófiájával, és ott kapta meg a fekete övet, valamint az 7. dan fokozatot az Aikikai szervezettől – bár ennek hivatalos elismerése mai napig vitatott a harcművészközösségen belül. Az aikido mellett
🔸 Miért vitatják a 7. dant?
- Nincs hivatalos Aikikai-nyilvántartásban.
- Saját dojójában, saját rendszer szerint oktatott.
- Stílusa keményebb, realisztikusabb, mint a klasszikus, „lágyabb” irányzatoké.
- Sokan úgy vélik, filmsztárként túl gyorsan kapott elismeréseket.
Ennek ellenére Seagal aikidója technikás, erőteljes és hatékony, és kétségtelenül hozzájárult a stílus nemzetközi népszerűsítéséhez.
Több harcművészeti irányzatot is kipróbált: gyerekkorában Shito-ryu karate stílust tanult az egyesült államokban, a japán kardvívás iránt is érdeklődött, főként spirituális vonatkozásai miatt. Legnagyobb hatással az aikidó volt rá, amelyet a későbbi filmjeiben is meghatározóan képviselt. Stílusa – ellentétben Bruce Lee vagy Van Damme gyors, látványos mozgásával – inkább kíméletlen, letisztult, kontrollált.


A ’80-as évek végén robbant be a filmiparba az Above the Law (Nico) című akciófilmmel, amelyet követett a Hard to Kill, Marked for Death, Out for Justice és a legendás Under Siege (Tűz a mélyben). Filmes karrierje során gyakran formált meg egy csendes, de pusztító erejű hőst, aki az igazság nevében nem habozik cselekedni.
A masszőr
Állítólag Seagal egy hollywoodi ügynök testmasszőre volt, és így mutatták be neki a Warner Bros. egyik vezetőjét. A karizmája és a különleges stílusa meggyőzte a stúdiót – így született meg az első filmje.
A „valódi harcos” imidzs
Seagal mindig is törekedett arra, hogy ne csak színésznek, hanem valódi harcművésznek lássák – ennek része volt rendőrségi együttműködése, különböző önvédelmi oktatások, sőt, némi politikai szerepvállalás is. Orosz állampolgárságot kapott, és személyesen is találkozott Vlagyimir Putyinnal – ezek a lépések sok vitát generáltak körülötte.
A megosztó
Steven Seagal a harcművészetek világának egyik legellentmondásosabb alakja. A stílusa, a személyisége és a megosztó döntései sok kritikát hoztak rá – ugyanakkor vitathatatlan, hogy több generáció is rajta keresztül ismerte meg az aikidót.
Több híres harcművész – például Jean-Claude Van Damme és Judo Gene LeBell – nyíltan kritizálták Seagalt, utalva arra, hogy túlzottan önfényező és nem mindig mond igazat saját képességeiről.
Gene LeBell például azt állította, hogy egyszer „elaltatta” Seagalt egy edzésen, aki előtte azt mondta, őt nem lehet fojtással legyőzni.
Zenész, író, tanító
Kevesen tudják, de Seagal szenvedélyes bluesgitáros, több zenei albumot is kiadott, és spirituális utat is keresett – érdeklődött a buddhizmus iránt, és többször beszélt a harcművészet mint életforma erejéről.

Legendává vált, vagy csak egy különc hollywoodi hős?
Akárhogy is, Seagal neve örökre összefonódott a harcművészetek filmes történetével.
Isten éltesse a 73 éves Steven Segal-t!