1955. április 11-e mérföldkő a harcművészetek történetében – ezen a napon született meg hivatalosan a Taekwondo, a koreai eredetű küzdősport, amely ma már több mint 200 országban van jelen, és milliók gyakorolják szerte a világon.
A második világháborút követően Korea újra függetlenné vált a japán megszállás alól. Ebben az időszakban számos harcművészeti iskola (úgynevezett „kwan”) működött az országban, mindegyik saját stílussal és tanítási módszerrel. A cél azonban világos volt: egy egységes, koreai gyökerű harcművészet létrehozása, amely méltó módon képviselheti a nemzeti identitást és szellemiséget.

A kulcsfigura Choi Hong Hi tábornok volt – egy karizmatikus katonai vezető és kiváló harcművész, aki elkötelezett volt egy egységes stílus létrehozása mellett. Az ő javaslatára fogadták el az új rendszer nevét: Taekwondo – ami nagyjából annyit tesz: „a láb és a kéz útja”.

A „Taekwon-do” elnevezés kialakulása
1953-ban a koreai hadsereg vezérkari főnöke felkérte Choi Hong Hit, hogy hozza létre a 29. gyalogsági hadosztályt. Az egyik első teendője az volt, hogy egy különleges hadosztály-zászlót alkosson: a 29-es számból a kettes a megosztott Koreai-félszigetet szimbolizálta, a kilences számban pedig a saját öklét látta. A hadosztály zászlajára tehát a Koreai-félsziget került, fölé pedig egy ököl. Egyértelmű volt, hogy a katonák kiképzésében szerepelt az addigra már továbbgondolt tang soo oktatása is. A különlegesen kiképzett hadosztály 1954-ben bemutatót tartott Li Szinman (úgy is mint: Syngman-Rhee) dél-koreai elnöknek, aki megjegyezte, hogy minden katonának gyakorolnia kellene ezt a harcművészetet. Így be is vezették a hadseregben a stílust, melyet Li Szinman Taek-kyonnak nevezett a hagyományos koreai harcmodorhoz való hasonlósága miatt. Mivel a Choi Hong Hi tábornok által tanított technikák már nem tartoztak sem a tang soo-hoz, sem a Taek-kyonhoz, ezért új nevet kellett találni.
A név hivatalos elfogadására 1955. április 11-én került sor, amikor egy ebből a célból létrehozott tanácsadó bizottság – melynek prominens személyiségek, többek között a nemzetgyűlés házelnök-helyettese, a hadsereg fő-parancsnoka és újságkiadók elnökei voltak tagjai – előtt jelentette be Choi Hong Hi a Taekwon-do nevet. A névhasználatra engedélyt kértek Li Szinman elnöktől is, aki szintén elfogadta a Taekwon-dot a Taek-kyonnal szemben. A saját koreai identitású filozófiának és technikának, azaz harcművészetnek így már neve is volt. A szimbólumokat és az elnevezéseket is egyedivé, egységessé kellett tenni, ezért 1959-ben Choi tábornok egyesítette a különböző Taekwon-do csoportokat a Koreai Taekwon-do Szövetségben (Korea Taekwon-do Association, KTA). Célja a Koreai Sportszövetséghez való csatlakozás volt.

Egy stílus, amely meghódította a világot
A Taekwondo nemcsak a koreai hadsereg hivatalos harcművészete lett, de hamarosan oktatni kezdték iskolákban, egyetemeken, majd külföldön is. Az 1960-as évektől kezdve robbanásszerűen terjedt világszerte. 2000-ben hivatalos olimpiai sportággá vált – ezzel teljesedett ki az az út, amely 1955 áprilisában kezdődött.

A Taekwondo ma már több, mint küzdősport: önfegyelem, tisztelet, fejlődés és kitartás filozófiája is egyben. Ezen a napon emlékezzünk azokra, akik megálmodták és életre hívták ezt az utat – és azokra is, akik nap mint nap járják azt, dojangokban, versenyeken vagy az élet kihívásai során.
Tetszett az írás?
Egy kattintás Neked, hatalmas segítség nekünk!
Oszd meg, hogy másokhoz is eljusson, és támogasd a katanamagazin.hu-t!