A Hahoetal nem csupán egy hagyományos koreai maszk, hanem egy élő kulturális kincs, amely a koreai néphagyomány, színház- és hitvilág fontos részét képezi. Ezek a maszkok a Dél-Koreában található andongi Hahoe faluhoz kapcsolódnak, ahol a mai napig rendszeresen megrendezik a hagyományos Hahoe maszkos táncelőadásokat, azaz a Hahoe Byeolsingut Talnori-t.

A Hahoetal maszkok pontos eredete nem ismert egyértelműen, bár eredeti felépítésükről színes legenda szól. Azt mondják, hogy egy Hur nevű fiatalember álmában utasítást kapott helyi védőistenétől a maszkok elkészítésére. A rendelet az volt, hogy az összes maszkot privátban kellett megalkotnia, anélkül, hogy más emberi lény látná. Bezárkózott otthonába, szalmakötelet akasztott a ház körül, hogy megakadályozza, hogy bárki bejusson, amíg befejezi a feladatát. Egy fiatal nő, aki szerelmes Hurba, türelmetlenné vált, miután néhány napig nem látta őt. Úgy döntött, hogy titokban figyeli őt úgy, hogy egy kis lyukat csinál a papírablakon. Miután az istenségek szabályait megszegték, Hur azonnal elkezdett hányni és vérezni, és a helyszínen meghalt. Azt mondják, hogy Imae végső maszkján dolgozott, amikor meghalt, és az álla nélkül befejezetlen maradt. A lány ezután bűntudatba és összetört szívbe halt bele.
Maszkok típusai
A Hahoetal tizenhárom maszkja a Hahoe pyolsin-gut összes szerepének betöltéséhez szükséges karaktereket képviseli. A tizenhárom eredeti maszkból kilenc maradt meg, és Korea nemzeti kincsei közé tartoznak. Minden maszk egyedi tervezési jellemzőkkel rendelkezik, amelyek bemutatják a teljes skálát, amelyre ezeknek a törzskaraktereknek az ábrázolásához szükség van . Ezek a következők:
- Chuji (a szárnyas oroszlánok)
- Kaksi (a fiatal nő/menyasszony)
- Chung (a buddhista szerzetes)
- Yangban (az arisztokrata)
- Ch’oraengi (az arisztokrata szolgája)
- Sonpi (a tanár/tudós)
- Imae (a tudós szolgája)
- Punae/Bune (az ágyas)
- Paekjung (a hentes)
- Halmi (az öregasszony)
- Ttoktari (az öreg) Ez a maszk elveszett
- Pyolch’ae (a köztisztviselő/adószedő) Ez a maszk elveszett
- Ch’ongkak (agglegény) Ez a maszk elveszett
A maszkok jellemzője a kifejező mimika, gyakran groteszk vagy karikaturisztikus vonásokkal, amelyek segítik a színpadi ábrázolást, de egyben kritikát is megfogalmaznak a társadalommal szemben.

Talnori: a maszkos táncszínház
A Talnori egy tradicionális koreai táncszínházi forma, amelyben a Hahoetal maszkokat használják. Ezek az előadások nemcsak szórakoztatást szolgálnak, hanem erőteljes szatirikus tartalommal is bírnak. A játékok társadalmi osztályokat, korrupciót, házassági konvenciókat és vallási álszentséget is pellengérre állítanak.
Kézművesség és anyaghasználat
A T’al nori maszkokat hagyományosan tökből és papírmaséból készítik, koreai eperfa papírból, hanjiból . Ezután festik, lakkozzák és díszítik. A legtöbb t’al-t elégetik, hogy kiűzzék a maszkokban lakó démonokat az előadás alatt és után. A Hahoetal észrevehetően különbözik a többi koreai maszktól, mivel tömör fadarabokból faragták őket. Történelmileg a Hahoetalt égerfák fából faragták . Szükség szerint lefestik őket, és kétszer vagy háromszor lakkal kell felvinni az egyes maszkok megfelelő színét. Az áll körüli rész kivételével a maszkok aszimmetrikusan vannak faragva, hogy arckifejezést adhassanak, hogy fokozzák a dráma szatíráját és vidámságát, miközben a koreai emberek tipikus arckifejezését is képviselik .

Kulturális örökség
A Hahoetal maszkokat a koreai kormány nemzeti kulturális örökségként ismeri el, a Hahoe Byeolsingut Talnori pedig UNESCO szellemi kulturális örökség listáján is szerepel. A Hahoe falu, ahol a hagyomány él, ma is fontos turisztikai és kulturális központ.
Üzenet és aktualitás
A Hahoetal nem csupán műtárgy, hanem eleven, szimbolikus kommunikációs forma, amely a mai napig alkalmas arra, hogy társadalmi és politikai kritikát fogalmazzon meg. Ez teszi örökérvényűvé – a múlt és jelen határán egyensúllyozva tartja életben a koreai lélek egyik legszínesebb kifejezésformáját.



Katana Magazin
Tetszett az írás?
Egy kattintás Neked, hatalmas segítség nekünk!
Oszd meg, hogy másokhoz is eljusson, és támogasd a katanamagazin.hu-t!