A Shorinjiryu Karate Mestere

Kōri Hisataka, a Shorinjiryu Kenkokan Karate megalapítója, aki forradalmasította a karate világát. Az okinawai mester egy olyan rendszert hozott létre, amely ötvözi a tradicionális mozgásformákat a modern szemlélettel – és amelynek hatása máig érezhető a világ számos dojo-jában.

Kōri Hisataka

Kōri Hisataka (japán nevén vagy ismertebb nevén Seiki Kudaka) 1907. április 22-én született Shuriban (Okinawa Naha városa) született, Seiwa, Japán 56. császárának leszármazottjaként. Személye később a modern karate egyik legfontosabb alakjává vált. A Shorinjiryu Kenkokan Karate alapítójaként nemcsak egy stílust hagyott maga után, hanem egy filozófiát is, amely a test, az elme és a lélek harmonikus egységére törekszik.

Hisataka már fiatalon elkezdte tanulmányozni a harcművészeteket: Karatét , kobudót és jujutsut tanult , leginkább karatét Chotoku Kyantól és fegyveres technikákat a kobudo úttörőjétől (és a prefektúra volt rendőrfelügyelőjétől), Sanda Kanagusukutól. A Shishiryu néven ismert Kudaka családi fegyverművészetet és az Okinawa-te családi művészetét is apjától (Seisei Kudaka), egyik nagybátyjától és a nagyapjától tanulta.
Később a Kodokan Judo Intézetben szerzett 4. danos fokozatot, ami akkortájt rendkívül ritka volt egy nem állandóan Japánban gyakorló karatéstól. Ez a judóval szerzett tapasztalat jóval többé tette őt, mint pusztán egy karate mester: hidat épített a különböző harcművészeti iskolák között.

A második világháború idején Mandzsúriába küldték, és állomásfőnöknek osztották be a vasút mentén, különböző helyekre. Lehetőség szerint karatét és judót gyakorolt, és kínai harcművészetet tanult a Hakkyoku kempo mesterénél.

A második világháború után visszatért Japánba, és megállapította, hogy a japán népet demoralizálja a háború, ezért nagyobb hangsúlyt fektetett az egyén lelki fejlődésére a karate edzéseken keresztül. 1945-ben megalapította az első Shorinjiryu Kenkokan Karate dojót az Oshima Parkban, Hamada faluban. A stílus egyik egyedülálló jellemzője a végtagok egyenes vonalú mozgása, valamint az, hogy védőfelszerelések használatával lehetővé tette a teljes kontakt harcot a dojoban, a sérülések minimalizálása mellett. Filozófiája az volt, hogy „a célpontokat védje, nem a fegyvereket”, ami azt jelenti, hogy a védőfelszerelésnek el kell fednie a testen lévő létfontosságú célpontokat, nem pedig kesztyűt és lábszárvédőt viselt a kezek és a lábak eltakarására. Később fia, Masayuki Hisataka folytatta ezt a megközelítést, miután megalkotta a Koshiki Karate versenyrendszerben használt Supersafe Anzen Bogu védőfelszerelést.

Hisataka Japánban és a világ számos országában tanított. Járt Kanadában, az Egyesült Államokban és Dél-Amerikában is. Tanítványai közé tartozik többek között a fia, Masayuki Hisataka, aki tovább vitte a Shorinjiryu hírnevét, valamint más, különböző háttérrel rendelkező mester, akik átvették a stílus kulcselemeit és továbbfejlesztették saját régiójukban.
Kōri Hisataka művészete a harc mélyebb megértésére épül. A fizikai készségek mellett nagy hangsúlyt fektetett a szellemi fejlődésre, az önfegyelemre és az élet értelmének keresésére. A Shorinjiryu nem pusztán technikai rendszer, hanem egy életforma is.

Masayuki Hisataka

Masayoshi Kori Hisataka 1988. augusztus 14-én halt meg Tokióban, Japánban. Amíg aktívan tanított, Hisataka a Shinan címet használta, és sok korábbi tanítványa abból a korszakból, valamint leszármazott tanítványaik továbbra is ezzel a címmel tisztelik őt. Valamikor az aktív tanítástól való visszavonulása után Shorinjiryu Kenkokan szervezetének tagjai elkezdték használni a Kaiso megtisztelő címet .

Kōri Hisataka munkássága egy hídat képezett a tradicionális karatétól a modern küzdősportokig. Öröksége ma is jelen van a dojo falain belül és azon túl is: minden tanítványban, aki a technika mellett a lelki utat is keresi.

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 28 (Tipikus pénzügyi csapdák, melyekbe sportolók és klubok is belefuthatnak) A sport világában a siker gyakran nemcsak a pályán, […]

Megtekintés: 38 A japán harcművészet történetében kevés olyan időszak van, amely annyira sorsdöntő lett volna, mint a 19. század végi […]

Megtekintés: 59 Erő, egyensúly, nőiség – hogyan táplálkozz tudatosan, ha harcos vagy A harcművészetek világa első ránézésre férfias terepnek tűnhet […]

Megtekintés: 8 Az 55 kilogrammos kötöttfogásúak mezőnyében a bronzért küzdhetett Kazinczy Bálint, végül az ötödik helyen zárt az U17-es birkózó […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 192 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 103 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 74308
Scroll to Top