2025. április 22–25. között immár 21. alkalommal rendezték meg a Nemzetközi Kempo Szövetség (IKF) világbajnokságát, ezúttal Portugáliában. A magyar válogatott remekül szerepelt: az összesített éremtáblán a 7. helyen végzett. Lacza Ádám, a Magyar Kempo Szövetség elnöke büszkén értékelte a csapat teljesítményét, kiemelve az összefogás erejét, a klubok elhivatott munkáját, valamint a világbajnoki címeket szerző sportolók példamutató küzdelmét.

Hogyan értékeled a magyar válogatott szereplését a portugáliai világbajnokságon?
A világjárvány óta ez volt a második nagy nemzetközi versenyünk, és őszintén szólva büszkén mondhatom: tartjuk a lépést a világ élvonalával. Versenyzőink tisztességgel helyt álltak, és ismét bebizonyították, hogy ott a helyünk a legerősebb nemzetek között.
Az összesített 7. hely remek eredmény. Milyen tényezők járultak hozzá ehhez a sikerhez?
Elsősorban a csapatmunka. A versenyzők támogatták egymást – bemelegítésnél, kisebb sérülések kezelésében, és természetesen a hangos buzdításban is. Ez sokszor döntő erőt adhat egy-egy küzdelem során. Emellett elengedhetetlen megemlíteni a klubszinten folyó, elhivatott munkát – ezért köszönet illeti mestereinket.

Milyen volt a felkészülési időszak, és hogyan tudtákok biztosítani a versenyzők számára a megfelelő edzéskörülményeket?
A válogatott keret tavaly októberben alakult meg. Azóta minden alkalmat megragadtunk, hogy ne csak a hazai versenyeken, hanem a környező országok – például Szlovákia és Románia – kempo szövetségei által szervezett viadalokon is megméressük magunkat.
Kiket emelnél ki a versenyzők közül?
Három versenyző is világbajnoki címet szerzett, ami önmagáért beszél.
- Bakk Eszter, a Fighting Kempo SE versenyzője (edzője: shihan Pokorni Gábor, 5. danos mester) U21-es korosztályban semi-kempo és full-kempo kategóriákban is világbajnok lett. Mindkét kategóriában három küzdelmet vívott. A technikás, félerejű semi-kempóban Eszter intelligens, magas szintű harcot mutatott be. A full-kempóban pedig, ahol fizikailag is komolyabb kihívás vár a versenyzőkre, hosszabbítás után, egy kemény döntőben győzte le francia ellenfelét.
- Boros Csaba, az Újfehértói Kempo Harcművészeti SE versenyzője, mindössze 15 éves és már 103 kg-os ifjú titán. Edzője Szabó Tibor Benedek, 1 danos kempo mester. Csaba rendkívül atlétikus, jól használja a testalkatát. Ezúttal egy súlycsoporttal feljebb is megállta a helyét, és győzött – nagy jövő áll előtte.
- Szabó Tibor Benedek, felnőtt -90 kg-ban lett aranyérmes knock down szabályrendszerben. Tibi, az Újfehértói klub edzője, 24 éves, és már 18 éve űzi a kempót. Két kiváló, profi MMA-ban is járatos – korábban veretlen – román és orosz versenyzőt győzött le. A román harcost karfeszítéssel, az oroszt pontozással. Az egész nap során koncentrált, érett harcot mutatott be.
Hogyan sikerült biztosítani a felkészülés és a kiutazás hátterét?
Szponzorainknak hála a kiutazás zökkenőmentes volt. Köszönettel tartozunk Szűcs Róbert János úrnak, a Shield Protection Service Kft. ügyvezető-tulajdonosának, valamint Cselle Csaba úrnak, a Munkavédelem+ tulajdonosának.

Hogyan látod ma a magyar kempo nemzetközi megítélését?
A Magyar Kempo Szövetség és sportolóink elismertsége az IKF-en belül kifejezetten erős. Az amerikai kenpóban is megmérettettük magunkat, ott is sikerült elnyernünk a tiszteletet.
Milyen célokat tűztetek ki a közeljövőre?
Számos nemzetközi meghívásnak teszünk eleget – az Egyesült Államoktól kezdve Svédországon, Marokkón, Románián át egészen Argentínáig. Emellett a hazai klubok munkáját is szeretnénk tovább erősíteni és még szélesebb körben népszerűsíteni a kempót.
Számodra mit jelentett személyesen ez a világbajnokság?
Idén 20 éve töltöm be a Magyar Kempo Szövetség elnöki posztját, és már 8 éve vagyok az IKF alelnöke. Nagy öröm látni, milyen szintre jutottunk. Ugyanakkor a COVID mellett sajnos több hazai belviszály is hátráltatta a fejlődést. Az a célom, hogy egységes, erős magyar kempo közösség alakuljon ki, ahol a tagok nyitott szívvel, tiszta tekintettel és magyar lélekkel járják a harcos útját. Ha ez megvalósul, a kempo stílus idehaza is szintet fog lépni.

Várható-e a közeljövőben nemzetközi verseny Magyarországon?
Igen, októberben Nemzetközi Kempo Versenyt rendezünk Újfehértón.
Van-e olyan személyes élményed, ami különösen megmaradt ebből a világbajnokságból?
Számomra Szabó Tibor Benedek kettős győzelme volt a legemlékezetesebb. Különösen a román ellenfél elleni küzdelem: elképesztő higgadtsággal, precizitással győzött. Amikor a veretlen román versenyző lekopogta a mérkőzést, megállt a levegő a csarnokban – senki sem akarta elhinni, amit látott.
Végezetül kérlek, oszd meg velünk, a dobogós helyezést elért versenyzők névsorát!
Bakk Eszter I. hely full-kempo, I. hely semi-kempo
Boros Csaba I hely full-kempo, I. hely semi-kempo, II. hely knock down
Szabó Tibor Benedek I. hely knock down, III. hely submission
Osvald Hanna II. hely semi-kempo
Pokorni Ádám II. hely full-kempo
Pokorni Milán II. hely semi-kempo
Szendrei Rebeka II. hely full-kempo, III. hely semi-kempo
Markovics Laura II. hely full-kempo, III. hely semi-kempo, III. hely submission
Markovics Ádám II. hely full-kempo, II. hely semi-kempo, III. hely submission
Kranyik Zsombor II. hely full-kempo, III. hely semi-kempo, II. hely submission
Kristóf Bálint II. hely submission
A portugáliai világbajnokság véget ért, de nem csupán érmekről és helyezésekről szólt – hanem arról az összefogásról, alázatról és küzdőszellemről, amely a magyar kemposokat jellemzi. Az elért eredmények mögött ott van a mesterek és tanítványok közös útja, a szülők, klubok, támogatók és szurkolók ereje, no meg az a hit, hogy a kempo nemcsak sport, hanem életforma. Szívből gratulálunk minden versenyzőnek és felkészítőnek a fantasztikus teljesítményhez! A világbajnokság lezárult, de az igazi harcos útja mindig folytatódik – tatamin innen és túl.