„A judo nem csupán harc, hanem az élet útja.”
Kevés ember mondhatja el magáról, hogy örökre megváltoztatta egy harcművészeti ág sorsát a kontinensen, amelyre lépett. Gunji Koizumi ilyen ember volt. A dzsúdó brit meghonosítója, a Budokwai alapítója, tanár, híd Japán és Európa között. Története nemcsak egy harcművész élete, hanem egy kultúra átölelése is.

Japántól Londonig
Gunji Koizumi 1885. július 8-án született Japánban, Ibaraki prefektúrában. Ifjúságát a harcművészetek tanulmányozásának szentelte: kendóval, majd dzsúdóval kezdett foglalkozni. 1900 júliusában, röviddel 15 éves kora előtt elhagyta otthonát, hogy Tokióban próbáljon szerencsét, ahol egy állami program keretében távírógyakornoknak jelentkezett. 1901-ben Tago Nobushige vezetésével ju-jutsu-t kezdett gyakorolni a Tenjin Shinyo-ryuban. 1904-ben Yamada Nobukatsu, egykori szamuráj tanítványa lett. Koizumi ekkorra már eldöntötte, hogy az elektromosságot szeretné tanulni, és hogy erre a legjobb hely az Amerikai Egyesült Államok.1906-ban elhagyta hazáját, beutazta Amerikát és Dél-Amerikát, majd 1910-ben letelepedett Londonban.
A Budokwai megalapítása
1906. május 4-én Koizumi az SS Romsford fedélzetén megérkezett az észak-walesi Mostynba, ahonnan Liverpoolba utazott, ahol oktatói állást kapott a Kara Ashikaga Ju-jutsu Iskolában. Néhány hónap múlva New Yorkba indult, ahová 1907 májusában érkezett meg, majd néhány év múlva, elégedetlenkedve az amerikai élettel, visszatért Angliába. 1918-ban Koizumi saját pénzén megalapította a Budokwaij-t (A Lovagrend Útja Társasága). A Budokwai eleinte ju.jutsu, kendo és más japán művészetek oktatását kínálta a brit népnek. Ez nem csupán edzőterem volt: a Budokwai szellemi központtá vált, ahol japán kultúrát, filozófiát és művészeteket is oktattak.

Egy legendás találkozás
1920-ban maga Kanō Jigorō, a judo megalkotója is meglátogatta a Budokwaij-t. Ez a látogatás szimbolikus jelentőséggel bírt: a kelet és nyugat találkozott egy tatamin, s a dzsúdó globális útjának egyik kulcspillanata lett belőle. Némi megbeszélés után Koizumi és Yukio Tani (egy másik Budokwai oktató) megállapodtak abban, hogy áttérnek a judo rendszerre, és Kano 2. danos judo minősítést adományozott nekik. Koizumi fő célja ezt követően az lett, hogy a judo-t ne csupán mint sportot, hanem mint életszemléletet ismertesse meg a nyugati világgal.
A brit judo megszilárdulása
Koizumi 1948-ban társszervezője volt a British Judo Association megalapításának. Ez a szervezet máig a brit judo hivatalos irányítótestülete, s Koizumi szerepe megkerülhetetlen a létrejöttében. Oktatásai, írásai és filozófiája segítették a dzsúdó angol nyelvű szakirodalmának megszilárdulását is.

Tragikus búcsú
1965. október 15-én Gunji Koizumi életének tragikus vége lett: a Budokwai edzőtermében önkezével vetett véget életének, gázmérgezés következtében. Bár halála mély döbbenetet és szomorúságot keltett tanítványai és tisztelői körében, tanításvágya és szellemi hagyatéka töretlen maradt. Halála nemcsak egy mester elvesztése volt, hanem egy korszak lezárása is.
Bár a pontos okokat sosem tárták fel teljes bizonyossággal, a kortárs beszámolók szerint Koizumi hosszú ideje küzdött a magánéleti elszigeteltséggel, korához kötődő egészségügyi problémákkal, és mély belső vívódásokkal. Úgy érezhette, hogy életműve lassan háttérbe szorul az új nemzedékek mellett, és méltósággal akart búcsút venni attól a világtól, amelyet egykor ő formált.
Öröksége ma is él
A Budokwai máig működik London szívében. A judo gyakorlói világszerte tisztelettel emlékeznek meg Koizumiról, akit joggal illetnek a „brit judo atyja” címmel.
Az általa ültetett magok ma fákká nőttek: generációk tanulnak általuk testet és lelket formálni.
Tetszett az írás?
Egy kattintás Neked, hatalmas segítség nekünk!
Oszd meg, hogy másokhoz is eljusson, és támogasd a katanamagazin.hu-t!