A Harcművészet Stílusos Legendája

Jim Kelly neve összeforrt a 70-es évek kungfu-filmes lázával, afrofrizurája, napszemüvege és elegáns mozdulatai nemcsak a filmvásznon, de a való életben is ikonná tették. De ki is volt valójában ez a karizmatikus harcművész, aki Bruce Lee oldalán is feltűnt, és mit hagyott örökségül a világnak?

(AP Photo/Warner Bros. Entertainment)

Jim Kelly 1946. március 5-én született Kentucky államban. Sportolói pályafutása a Kentucky állambeli Paris városában, a Bourbon County High Schoolban indult, ahol kosárlabdában, amerikai futballban és atlétikában is versenyzett. Futballösztöndíjjal a Louisville-i Egyetemre került, ám elsőévesként otthagyta az iskolát, miután egyik edzője rasszista megjegyzést tett egy fekete csapattársára. Ezt követően a Shorin-ryu karate tanulmányozásába kezdett.

Kelly elsősorban az okinawai eredetű Shōrin-ryū karatét tanult Parker Shelton, Nate Patton és Gordon Doversola irányítása alatt, melyből fekete övet szerzett. Ezen kívül tanult Kenpót, Tang Soo Do-t és bokszolt is. Mozgása energikus, gyors és robbanékony volt, amit a filmjeiben is remekül kamatoztatott. Egy idő után saját stílust fejlesztett ki, amelyben keveredtek a tradicionális technikák és a modern látványelemek. Hamarosan megnyitotta saját dojóját, amelyet számos hollywoodi híresség látogatott, többek közt Steve McQueen és a Beatles néhány tagja. Edzőtermében figyelt fel rá egy producer, és innen vezetett az út a filmvászon való sikerekhez.

(Photo by Michael Ochs Archives/Getty Images)

A harcművészeti pályája során számos címet nyert. 1971-ben megnyerte a Middleweight Karate Championshipet a híres Long Beach International Karate Championships eseményen. Versenyeredményei mellett stílusa és fellépése is hozzájárult népszerűségéhez.

Kelly volt az első fekete harcművészeti filmsztár. 1972-ben debütált a Melinda című filmben, de igazi áttörést Bruce Lee oldalán érte el az Enter the Dragon (1973) című klasszikusban. Karaktere, Williams, laza, karizmatikus harcművész volt, aki fekete bőrben mutatta meg, hogy az afroamerikai harcművészeknek is van helyük a világ filmvásznain. A szerepet eredetileg Rockne Tarkington színésznek szánták, aki váratlanul visszalépett, napokkal a hongkongi forgatás előtt. Fred Weintraub producer hallott Kelly karate stúdiójáról, melyet rögtön meglátogatott. Már az első pillanatban lenyűgözte Kelly mozgása, stílusa.

Enter the Dragon (1973)

Ezután főszerepet kapott többek közt a Black Belt Jones (1974), Three the Hard Way (1974), Hot Potato (1976), Black Samurai (1977) és Death Dimension (1978) című filmekben. Figurái általában független, bátor, erkölcsös hősök voltak, akik bátran szembeszálltak az igazságtalansággal.

A ’80-as évek után Kelly fokozatosan visszavonult a filmezéstől, és a tenisznek szentelte életét. Senior versenyeken indult, majd edzőként és akadémiavezetőként dolgozott Kaliforniában.

(Photo by Michael Ochs Archives/Getty Images)

Kétszer nősült, egy lánya született. A filmvászon túli életében visszahúzódó, szerény és filozofikus ember volt. Mentorként afroamerikai fiatalokat támogatott, és mindig hirdette a tisztelet, az önfegyelem és a szorgalom erejét.

Jim Kelly 2013. június 29-én hunyt el, rákbetegség következtében, 67 évesen. Halála után a harcművész világ és a rajongók egyaránt tisztelettel adóztak emlékének. 2015-ben bekerült a Black Belt Magazine Hall of Fame-be. Inspirációt jelentett olyan modern művészeknek, mint Michael Jai White vagy Wesley Snipes.

(Photo by Michael Ochs Archives/Getty Images)

Egy legenda, aki stílust, harcművészetet és karaktert hozott a filmvászon túl is.

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 28 (Tipikus pénzügyi csapdák, melyekbe sportolók és klubok is belefuthatnak) A sport világában a siker gyakran nemcsak a pályán, […]

Megtekintés: 38 A japán harcművészet történetében kevés olyan időszak van, amely annyira sorsdöntő lett volna, mint a 19. század végi […]

Megtekintés: 59 Erő, egyensúly, nőiség – hogyan táplálkozz tudatosan, ha harcos vagy A harcművészetek világa első ránézésre férfias terepnek tűnhet […]

Megtekintés: 8 Az 55 kilogrammos kötöttfogásúak mezőnyében a bronzért küzdhetett Kazinczy Bálint, végül az ötödik helyen zárt az U17-es birkózó […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 192 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 103 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 74408
Scroll to Top