A nehézsúly könnyed szelleme

Egy komoly sportsérülés, ami másokat eltántorítana, őt csak még elszántabbá tette. Rovnyai János nehézsúlyú birkózóként kezdte, majd a sumo hazai meghonosításának egyik kulcsfigurája lett. Pályafutásáról, a sport iránti szenvedélyéről, japán élményeiről és arról is mesél, miért érezte magát jobban női tanítványai között, mint a férfiak között.

Foto: Varga János

– Szentendrén, a HÉV-nél voltam ipari tanuló, és ott az idősebb kollégák vettek rá, hogy menjek el sportolni. Valójában egyfajta ultimátumot kaptam tőlük a sportot illetően. Elsőre azt sem tudtam, merre induljak, hol és milyen edzést keressek. Akkoriban elég kevés sportolási lehetőség volt Szentendrén, ami azt jelenti, hogy csak ökölvívás volt megtalálható a városban. Le is mentem egy edzésre, de nem jött be, így nem maradtam. A bátyám viszont az MTK színeiben birkózott régebben, így adva volt a lehetőség, hogy tőle kérjek segítséget e témában.  Mikor megtudtam, merre van az edzés Pesten, már indultam is. Úgy emlékszem, örömmel fogadtak. Nagy szerencsém volt, mert Kovács Gyula bácsi, a világ egyik legjobb nehézsúlyú birkózója vett a szárnyai alá, és minden segítséget megkaptam tőle, például nagyon hamar kaptam birkózó szerelést is. Valószínűleg tehetségem is lehetett ehhez a sporthoz, mert hamarosan már el is indulhattam az első versenyemen, ahol mindjárt a II. helyen végeztem. A következő versenyen már első lettem. A gyors eredmények még jobban meghozták a kedvemet, és még intenzívebben edzettem. Volt, aki miattam hagyta abba a birkózást, mert nem értette, hogyan lehet, hogy egyből szinte mindenkit legyőzök.
De aztán az örömbe egy kis üröm is vegyült, mert az egyik versenyen sikeresen eltörtem e könyökömet, és egyből 13 felé.

– Mondhatni nagyon egyszerű volt. Tulajdonképpen az ellenfelemet mentettem meg, az ő érdekében tört el e könyököm. az történt, hogy egy akció befejezésekor észleltem, hogy az ellenfelem rosszul fog földet érni, és könnyen megsérülhet a gerince. Én pedig alá tettem a karomat, így a srác megmaradt, de a könyököm szétment.  Egyből kórházba vittek, és bár elaltattak a műtétre, sok mindent hallottam. Többek közt azt is, amikor az volt a téma, hogy a könyököm már nem fog mozogni többet. Nem akartam elfogadni, amit az orvosok mondtak, és nagyon keményen dolgoztam azon, hogy újra mozogjon a könyököm. Egy hónap elteltével már újra edzettem. Az azért hozzátartozik a teljes igazsághoz, hogy a sérült karomat nem tudtam teljesen kinyújtani, de mozgott és nem akadályozott a sportban.

– Támogatásként csak szerelést kaptunk, semmi többet. A tagdíjat ugyanúgy fizetni kellett, ami akkoriban 5 Ft volt. És milyen volt az életünk? Nagyon jó! Jó közösség voltunk, nagyon jó és erős barátságok alakultak ki, és számíthattunk egymásra bárhol és bármikor.

– Pontosítanék, csak a versenyzést fejeztem be. Egyszerűen kiöregedtem belőle. 35 évesen hagytam abba, bár utána még elindultam kisebb versenyeken. 1982-ben, 31 évesen a várnai Európa-bajnokságon több kategóriában is sikerült nagyon előkelő helyezéseket elérnem: szabadfogás, +100 kg ezüstérem, szambó, +100 kg bronzérem. Ez utóbbi nagy meglepetést okozott mindenkinek (nekem is), hiszen számomra egy teljesen ismeretlen szabályrendszerben értem el dobogós helyezést. Mindenki agyba-főbe dicsért és csak úgy dülledt a mellkasom. 

– Szóval a sumo. Elek Sándor sportriporter Hegedűs Csabával (kötöttfogású olimpiai bajnok birkózó) együtt kezdte el idehaza, aztán szóltak nekem, mint nehézsúlyú birkózónak, hátha érdekes lehet számomra. Az volt. Kiderült, hogy amikor Sanyiék jöttek haza a prágai VB-ről, és az ottani japánok javasolták nekik, indítsák el itthon is a sumo-t. Igen ám, de tulajdonképpen semmit nem tudtunk sem magáról a sportról, sem a szabályokról, a technikákról. Aztán a szerencse mellénk szegőd9tt. Vitray Tamásnak volt akkoriban (is) műsora, melyben vendégként meghívott egy bizonyos Hiroe Tomohiko nevű japán sumo harcost. Másnap felkerestük Vitrayt, hogy ismertessen össze a japán sráccal, akiről gyorsan kiderült az is, hogy Magyarországon is él, így hamar összejött a találkozó. Tomi nagy örömmel fogadta a megkeresést és onnantól sínen is volt a dolog.

– Mindenképpen a sumo Európa bajnoki aranyérmem és dobogós helyezésem, melyet 48 évesen szereztem meg. Ezekre vagyok a legbüszkébb.

– Meg fogsz lepődni, de valójában az kellemetlen élményként maradt meg benem. Az a része nagyon tetszett, hogy kimehettem és együtt edzhettem a japán sumo-sokkal és komolyan sokat is tanultam tőlük. A szállásunk a dojoban volt. Amikor beléptem és körbe néztem, leültem a meglepetéstől, aztán ahogy a többiek is bejöttek ők is.  Olyan mérhetetlen kosz és igénytelenség volt ott, hogy azt elmondani nem lehet. Az ágynemük mosatlanul, beazonosítható és beazonosíthatatlan foltokkal tarkítva hevertek az ágyakon vagy éppen mellettük a földön. Nekem az akkor nagy csalódás volt, hiszen mindenhol azt lehetett hallani, mennyire tiszta nép a Japán. Hamarosan intéztek számunkra rendes szállást, megmentve ezzel a kint tartózkodásunkat.

– Visszagondolva, szerintem nem ütköztünk komolyabb nehézségekbe. Az elején mindenki örömmel és érdeklődéssel fogadta, de sajnos később ez ellaposodott.

– Ma talán úgy mondanánk, a divat áldozata lett. Olyan sok klub nyílt, hogy egymásba értek a végén, és klubonként olyan kevés tag volt, hogy nem tudta eltartani a klubot. Míg Tar Misi élt (1953–2023 sportvezető, a Magyar Szumó Szakszövetség társelnöke. A szerk.) nem volt probléma. Misi halála után minden megváltozott és nem volt visszaút.

– Ez érdekes időszak volt. A női birkózást követően hamarosan a sumo-ban is szerették volna kipróbálni magukat a lányok. Engem kértek fel, hogy tartsak nekik edzéseket. Legnagyobb meglepetésemre nagyon sokan jelentkeztek az edzésekre, és többen a hölgyek közül nagyon szép eredményeket értek el.

– Szerintem a lányokkal. Valahogy jobban akartak bizonyítani, ugyanakkor a csibészségért őket sem kellett a szomszédba zavarni. De ez így volt jó, mert egy bizonyos fokú csibészség minden sportba kell, anélkül rendkívül nehéz előrébb jutni.

– Köszönöm kérdésed, mostanában nem a legjobban. Letapadtak az izmaim, így mozgásomban eléggé korlátozva vagyok, de már rajta vagyok a dolgon. Továbbra is járok versenyekre, sumo és birkózóra egyaránt.  

– Amikor a birkózást elkezdtem, mintha hiányzott volna az emberekből az irigység.  Mára pedig olyan irigyek lettek az emberek a másik elért eredményeire, hogy az el sem mondható. Persze ők abszolút csak a végeredményt látják, de a belefeccölt munkát, verítéket, lemondásokat kihagyják. De ez nemcsak a sportra igaz.

– Most beletrafáltál. Sajnos nem túl régen 3 nagyon kedves barátom is eltávozott, és hatalmas űrt hagytak a szívemben. A legjobban talán Tar Misi elvesztése fáj, mert vele minden, de valóban mindent meg tudtunk beszélni. Nélküle annyira egyedül maradtam… Nagyon hiányzik a barátsága, a jelenléte… Sok közös programot, edzést is csináltunk. Aztán egyszer csak pár nap alatt több, mint 40 kilót lefogyott. Nagyon rossz volt betegen látni…
Az a helyzet, bele kell törődni ebbe, mert én sem vagyok már fiatal és a barátaim sem azok.

– Nincs ilyen érzésem, úgy gondolom, mindent megtettem, amit szerettem volna, és amit lehetett.

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 24 Második rész Szabó Franciska nemcsak a tatamin bizonyított. Európa-bajnoki aranyérem, világszínvonalú eredmények, emberpróbáló döntések és mély magánéleti küzdelmek […]

Megtekintés: 2 A 2023/2024-es tanévben nyújtott kimagasló tanulmányi- és sportteljesítményéért a Magyarország jó tanulója, jó sportolója címet kapta Őri Panna […]

Megtekintés: 3 A sportág történetében először lett vegyes csapatversenyben világbajnok Georgia válogatottja, korábban minden alkalommal Japáné lett ez a cím. […]

Megtekintés: 36 A ring még üres. Két versenyző egymással szemben áll, szinte mozdulatlanul, tekintetük összefonódik. Nincs ütés, nincs rúgás, mégis […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 204 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 111 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 80319
Scroll to Top