Akebono Tarō neve örökre beíródott a szumó történetébe. Ő volt az első nem japán származású harcos, aki elérte a legmagasabb rangot, jokozuna lett. De ki volt valójában ez a Hawaii szigetéről származó óriás, akit egy egész nemzet kezdett tisztelni? Gyerekkori álmai, katonai múltja, sportkarrierje, családi élete és a szorítón kívüli küzdelmei mind egy olyan ember portréját rajzolják meg, aki több volt, mint pusztán bajnok: ő egy legendává vált emberi történet hőse lett.

Akebono Tarō (született Chad George Ha’aheo Rowan; 1969. május 8. – 2024. április) a hawaii-i Waimanalo városában nőtt fel, ahol már fiatalon kitűnt fizikai adottságaival. A Henry J. Kaiser Középiskolában kosárlabdázott, és All-Star centerként ismerték el. Bár nem játszott amerikai futballt, méreteinek köszönhetően mégis ösztöndíjat ajánlottak neki a Hawaii Egyetemre. Végül a Hawaii Pacific University-n tanult, de az első évben nem lépett pályára, mivel a sumo iránti érdeklődése egyre nőtt.
1988-ban, egy családi ismerős révén találkozott Azumazeki oyakatával (korábbi Takamiyama), aki szintén hawaii származású volt. Bár kezdetben aggályai voltak Akebono magassága és lábhossza miatt, végül elfogadta őt tanítványának. Így került be az Azumazeki istállóba, és 1988 márciusában debütált a sumoban. Kezdetben a Taikai nevet viselte, majd a következő tornán vette fel az Akebono (jelentése: „hajnal”) nevet, amelyet pályafutása végéig megtartott.
A yokozuna cím elérése és sikerei
A 2,03 méter magas és 225 kilogrammos sportoló ereje és technikája révén hamar a rajongók kedvencévé vált, ráadásul gyorsan haladt előre a ranglétrán. Miután 1992 novemberében és 1993 januárjában egymást követő yusho vagy tornabajnokságot nyert, történelmet írt azzal, hogy ő lett az első nem japán születésű birkózó, aki elérte a jokozunát , a szumó legmagasabb rangját. A jokozuna rangon eltöltött nyolc éve alatt Akebono további nyolc tornabajnokságot nyert, így összesen tizenegyet szerzett, és tizenhárom további alkalommal második helyezést ért el, annak ellenére, hogy több súlyos sérülést is elszenvedett.

Élet a sumo után
2001-ben, sorozatos térdsérülései miatt visszavonult a versenyzéstől. Ezután edzőként tevékenykedett, majd 2003-ban áttért a K-1 kick-box és MMA világába. Bár ebben a műfajban kevés sikert ért el, jelenléte továbbra is figyelemfelkeltő volt. 2005-ben a WWE WrestleMania 21 eseményén legyőzte a Big Show-t, és később Japánban is aktív szereplője lett a profi birkózásnak, többek között az All Japan Pro Wrestling szervezetnél. Megnyerte a 2015-ös Champion Carnival versenyt is . 2017-ben egészségügyi problémák miatt vonult vissza a profi birkózástól.

Magánélet és örökség
Akebono 1996-ban japán állampolgárságot szerzett, és hivatalosan is felvette a Tarō nevet. 1998-ban feleségül vette Christine Kalinát, akivel három gyermeket neveltek. 2024 áprilisában, 54 éves korában szívmegállás következtében hunyt el Tokióban. Halála után számos tisztelgés érkezett, kiemelve szerepét a japán és amerikai kultúra összekapcsolásában.
Érdekességek
- Akebono 1998-ban részt vett a naganói téli olimpia megnyitó ünnepségén, ahol hagyományos sumo ceremóniát mutatott be.
- Szerepelt az „Ocean’s Thirteen” című filmben, ahol önmagát alakította.
- Nevét és alakját megörökítették egy 2013-ban megjelent képregényben, amely a sumokarrierjét dolgozza fel.
Akebono Tarō öröksége túlmutat a sport világán; ő volt az, aki hidat épített kultúrák között, és példát mutatott kitartásból, alázatból és elkötelezettségből.
Tetszett az írás?
Egy kattintás Neked, hatalmas segítség nekünk!
Oszd meg, hogy másokhoz is eljusson, és támogasd a katanamagazin.hu-t!