10 dolog, amit a Taiko dobokról talán csak kevesen tudnak

A taiko nem csupán egy hangszer – a japán kultúra, szellem és ritmus megtestesítője. A látványos dobolás sokaknak ismerős lehet fesztiválokról vagy filmekből, de most hoztunk 10 érdekességet, amit még a rajongók közül is kevesen tudnak.

A szó jelentése egyszerűen „nagy dob”, ám Japánban sokféle dobot hívnak taikónak – nem csak azt a látványos, hatalmas verziót, amit a koncerteken látunk. A pontos neve a nagydobnak például odaiko.

A taiko dobot eredetileg harctéren is használták: jeleket adtak vele a katonáknak, ösztönözték a harci szellemet, sőt, a dobolás ritmusa összhangba hozta a mozgást a csatában.

A klasszikus japán zenei hagyományban nem léteztek zenekar-szerű dobcsoportok. A kumi-daiko, vagyis taiko együttes formációját csak az 1950-es években találták ki – elsősorban látványos színpadi előadásokhoz.

A legnagyobb odaikók egyetlen fatörzsből készülnek, és a mesterek hónapokon át szárítják, faragják, húrozzák, míg a hangszer elkészül. Egy igazi mestermű ára akár több millió jen is lehet.

A taiko-játékosok testtartása, mozdulatai, sőt az edzéseik is sokban hasonlítanak a harcművészetek gyakorlásához. A mozdulatok dinamikája, erőnléte, fegyelme olyan, mintha katát dobolnának végig.

A bachi lehet fa, bambusz vagy akár műanyag – a különböző méretű dobokhoz eltérő típusokat használnak. A bachi gyakran nehezebb, mint gondolnánk, hogy erőteljesebb hangzást adjon.

A taiko dobegyüttesek világszerte terjednek – Amerikában, Európában és még Brazíliában is. A legismertebb taiko zenekar a Kodo, akik már 1981 óta turnéznak világszerte.

A dobolás közben hallható „kiai”-ok (energiakiáltások) nemcsak hangulatot adnak, hanem a zenészek közötti ritmikai és energetikai kapcsolatot is erősítik. A taiko „táncolt dob”: test, hang és ritmus egybeforr.

Nem improvizálnak: minden mozdulatot, ütésszöget, testtartást pontosan betanulnak – a dobosok szinte „harcművészekként” edzenek. A gyakorlás évekig tart, mire valaki színpadra állhat.

A hagyományos forma mellett ma már léteznek fusion-irányzatok is – elektronikus zenei aláfestéssel, modern színpadi fényekkel, vagy épp harcművészeti performanszokkal ötvözve.

Hirdetés

Hirdetés

Legújabb híreink

Megtekintés: 23 A második sztorim természetesen Apuval kapcsolatos és nagyon jól leírja kettőnk kapcsolatát. 14 éves lehettem, amikor részt vehettem […]

Megtekintés: 78 Második rész Szabó Franciska nemcsak a tatamin bizonyított. Európa-bajnoki aranyérem, világszínvonalú eredmények, emberpróbáló döntések és mély magánéleti küzdelmek […]

Megtekintés: 14 A 2023/2024-es tanévben nyújtott kimagasló tanulmányi- és sportteljesítményéért a Magyarország jó tanulója, jó sportolója címet kapta Őri Panna […]

Megtekintés: 12 A sportág történetében először lett vegyes csapatversenyben világbajnok Georgia válogatottja, korábban minden alkalommal Japáné lett ez a cím. […]

Események

A ringek királyait láthatjuk Debrecenben

Megtekintés: 207 2025. május 24-én egy felejthetetlen sporteseményre invitálunk mindenkit!A Bázis Kick-Box Ring Magyar Bajnokság Döntője egy egész napos rendezvény,

Május elején jön a 3. Okinawai Napok

Megtekintés: 113 Ahogy tavaly és tavalyelőtt, Harsányi László főszervezőnek és csapatának köszönhetően idén is autentikus okinawai karate mesterektől tanulhatnak a

Menütérkép

Riportok

Partnerek

Hirdetés

Látogatók száma: 82209
Scroll to Top