A hadsereg tábornoka, a harcművészetek újítója, a hagyomány és a modernitás hídképzője – Ma Liang neve talán kevesek számára ismerős, mégis kulcsszereplője volt a kínai wushu megújulásának. 1923. május 17-én Sanghajban több mint ezer harcművész gyűlt össze egy jótékonysági bemutatóra az ő vezetésével – egy eseményre, amely nemcsak látványos volt, de mérföldkő is a kínai harcművészetek nemzetközi útjára lépésében.

Ma Liang (más néven Ma Zizhen) 1875-ben született Hebei tartományban, Baoding városában. Fiatal korában katonai pályára lépett, és a Beiyang Katonai Akadémián tanult, amely a korabeli Kína egyik legjelentősebb katonai intézménye volt. Később oktatóként szolgált a Shanxi–Zhili gyalogos iskolában. Katonai karrierje során a határvédelmi erők parancsnokává vált, és jelentős befolyással bírt a hadsereg fizikai kiképzésének reformjában.
Ma Liang felismerte, hogy a kínai harcművészetek nemcsak fizikai, hanem szellemi nevelésre is alkalmasak. 1911-ben kiadott egy négykötetes oktatási anyagot, amely a következőket tartalmazta:
- Kínai ökölvívás (Quan Jiao Ke)
- Kínai birkózás (Shuai Jiao Ke)
- Kétélű kard használata (Jian Shu Ke)
- Hosszú bot kezelése (Gun Shu Ke) Zhongguo Wu Xue
Ezt a programot „Zhonghua Xin Wushu”, azaz „Új Kínai Harcművészetek” néven ismerték. Célja az volt, hogy a hagyományos harcművészeteket modern, egységesített formában tanítsák az egész országban.
Az 1923-as sanghaji wushu bemutató
1923 májusában Ma Liang egy nagyszabású harcművészeti bemutatót szervezett Sanghajban, amelyen több mint 1000 harcművész vett részt Kína különböző részeiről. Az esemény célja az volt, hogy bemutassa a kínai harcművészetek sokszínűségét és elősegítse azok modernizációját. A bemutatón különféle stílusokat és fegyveres gyakorlatokat mutattak be, hangsúlyozva a technikai precizitást és az esztétikát. Az esemény hozzájárult a kínai harcművészetek nemzetközi elismeréséhez és elősegítette azok modernizációját.
Ma Liang munkássága jelentős hatással volt a kínai harcművészetek fejlődésére. Az általa kidolgozott oktatási programok és bemutatók hozzájárultak a harcművészetek modernizációjához és nemzeti szintű elismeréséhez. Munkássága előkészítette az utat a későbbi Guoshu mozgalom számára, amely a kínai harcművészetek állami szintű szabványosítását tűzte ki célul.
Liang tábornok öröksége ma is él a kínai harcművészetek gyakorlóinak körében, és munkássága alapvető fontosságú volt a tradicionális harcművészetek modern oktatási rendszerének kialakításában.