Egy kantoni bordélyházból a Dél-kínai-tenger rettegett királynőjévé válni? Ching Shih története nem mese, hanem a történelem egyik legkülönlegesebb fejezete. Egy asszony, aki több tízezer kalózt irányított, legyőzte a birodalmak flottáit – és még békében is halt meg. Ismerd meg a világ leghírhedtebb kalóznőjének igaz történetét!

Ching Shih eredeti neve Shi Xianggu volt. Valószínűleg 1775 körül született Kína déli részén, Guangdong tartományban. Fiatalkoráról kevés adat maradt fenn, de annyi bizonyos, hogy fiatal lányként egy kantoni bordélyházban dolgozott, ahol a helyi elit és tengerészek is megfordultak.
A sorsa 1801-ben vette drámai fordulatot, amikor Zheng Yi, a hírhedt kalózkapitány – aki már akkor is a Vörös Zászlós Flotta vezére volt – megkérte a kezét. Az sem kizárt, hogy ő maga kérte Zheng Yitől, hogy a házasság mellé társvezetői jogokat is kapjon. Azt tudta, mit akar – és azt is, hogyan érheti el.
Zheng Yi és Ching Shih házassága nemcsak személyes, hanem politikai szövetség is volt. A nő gyorsan átlátta a kalózélet politikáját, és valós társa lett férjének a flotta irányításában. Zheng Yi halála (1807) után azonban új korszak kezdődött: Ching Shih átvette a hatalmat, és megkezdődött a kínai kalózkodás aranykora.
A Vörös Zászlós Flotta királynője
Zheng Yi halála után sokan azt hitték, a birodalom összeomlik. De Ching Shih másként gondolta. Ügyes politikai manőverekkel – többek között férje örökbefogadott fiával, Chang Paóval való szövetséggel (később házassággal) – megszilárdította a hatalmát, és kb. 70 ezer fős hadiflottát irányított, ami több mint 1 800 hajóból állt.

Törvényei szigorúak és halálosak voltak:
- A zsákmány egy részét mindig be kellett szolgáltatni.
- A nőket meg kellett védeni – a nemi erőszakért halál járt.
- A parancsmegtagadást vagy lopást kegyetlenül megtorolták.
Flottájával szinte teljes ellenőrzést gyakorolt a Dél-kínai-tenger felett – kalózbázisokat épített ki, sőt kikötővárosokat zsarolt meg.
A kínai császári flotta, brit és portugál hajók évekig próbálták leverni Ching Shih-t – de sikertelenül. A flotta mozgékony, jól szervezett volt, és a vezetés vasfegyelemmel működött.
Béke és boldog öregkor
Tíz évnyi alapvetően egy hadsereg vezetése után azonban Ching Shih úgy döntött, itt az ideje valami újnak. Talán belefáradt abba, hogy állandóan támadják, vagy talán csak le akart telepedni. További befolyásoló tényező lehetett az is, hogy 1800 hajóval és százezer emberrel a flotta hatalma kezdett széttöredezni – egyszerűen túl nagy volt, és a lojalitás és a vélemények megosztottá váltak. Elfogadta tehát a császár által felajánlott amnesztiát, és 1810-ben kegyelmet kapott. Ching Shih megnyitotta saját kaszinóját és bordélyházát.
Akárcsak korai éveit, nyugdíjba vonulását is nagyrészt rejtély övezi, mivel csendes életet élt, vezette vállalkozását és családját, majd 68 évesen békésen álomra szenderül és meghalt.
Kevés olyan nő élt a történelem során, akinek nevét rettegéssel suttogták a kínai, portugál és brit tengerészek is. Ching Shih, a legendás kínai kalóznő azonban kivétel. Egy kantoni bordélyházból indulva vált a világ egyik legnagyobb és legszervezettebb kalózbirodalmának vezetőjévé. A története túlélte az évszázadokat – és még ma is inspirációként szolgál azoknak, akik hisznek benne, hogy a sorsot maguk alakíthatják.
Tetszett az írás?
Egy kattintás Neked, hatalmas segítség nekünk!
Oszd meg, hogy másokhoz is eljusson, és támogasd a katanamagazin.hu-t!