Sumo EB 2025 Szigetszentmiklós
Május 23–25. között Magyarország adott otthont a 2025-es Sumo Európa-bajnokságnak, amely komoly nemzetközi érdeklődést váltott ki. A versenynek a Szigetszentmiklósi Sport- és Rendezvénycsarnok adott otthont, ahol három napon keresztül folytak az izgalmas küzdelmek. A kontinensviadalon több mint 200 versenyző vett részt, 17 különböző országból. A magyar válogatott is szép számmal képviseltette magát, a hazai szurkolók legnagyobb örömére.
A rendezvényen több elismert sportember is jelen volt, köztük Rovnyai János, korábbi Európa-bajnok, világbajnoki bronzérmes birkózó, akit sokan a hazai szumó egyik megteremtőjeként tisztelnek. Jelenléte nemcsak szakmai súlyt, hanem érzelmi jelentőséget is adott a versenynek.
A bajnokság után pár nappal lehetőségünk nyílt rövid interjút készíteni Dr. Ancsin Lászlóval, a Magyar Sumo Szakszövetség elnökével, aki értékelte az eseményt, és megosztotta velünk gondolatait a magyar versenyzők teljesítményéről is.
– Kedves Elnök Úr! Hogyan értékeled a szumó Európa-bajnokság lebonyolítását és szervezését?
Kiválóan rendeztük meg az Európa-bajnokságot. Mondhatom ezt azért, mert a verseny utolsó napján megtartott közgyűlésen az országok képviselői mondták ezt, és a verseny vége óta is számos dicsérő levelet kaptunk.
-Milyen visszajelzéseket kaptatok a résztvevőktől és a nemzetközi szövetségtől?
Olyan, magas színvonalú szállodákban lettek elszállásolva a versenyzők, mint a Danubius Hotel Aréna, az ibis & Tribe Budapest Stadium, IBIS Citysouth. Mindegyik nívós szálloda, a versenyzők és a vezetők maximálisan elégedettek voltak. A versenyzők fogadása és szállítása kifogástalan volt. A csarnok méltó helye volt az Eb-nek. A munkatársak mindent megoldottak.
– Milyen kihívásokkal szembesültetek a verseny előkészítése során, különösen a mintegy 300 versenyző és a hozzájuk tartozó hivatalos személyek elszállásolása és szállítása terén?
Rengeteg variálás volt néhány nemzet tekintetében. Jellemző néhány országra, hogy nem a szövetség intézi a nevezéseket, utaztatást, hanem a versenyző klubja. Ez tud anomáliákat okozni, illetve ugyanezen országok nem tudnak, nincs lehetőségük utalni, igy készpénzzel érkeznek.
– Milyen eredményeket ért el a 37 fős magyar válogatott a különböző korosztályokban és kategóriákban? Mely versenyzők teljesítményét emelnéd ki?
25 érem, ebből két arany, négy ezüst 19 bronzérem. Szép teljesítmény. A sok bronzéremből látszik, hogy mennyi elődöntőt veszítettünk el. Viszont a versenyzőink elszántságát mutatja, hogy a bronzmérkőzést 19 megnyerte. Kiemelném Berta Mikét (Érdi Spartacus) a felnőtteknél, de nemcsak azért mert aranyérmes lett, hanem mert kimondottan érett, látványos birkózást mutatott be, ami élményszámba ment. Gyuricza Marcell (Tököli Birkózó SE) 4 érmet szerzett két nap alatt. Marcell birkózása is nagyszerű izgalmakat és látványt nyújtott. Szilágyi Erik küzdelmei olyan látványosak voltak, hogy aki eddig nem figyelt fel a szumó sport szépségére, az most biztosan felkapta a fejét. Erik open kategóriában mit Dávid győzte le az óriásokat, de nem távolról parittyával, hanem puszta kézzel, magyar virtussal. Sok ellenfele nála 80 kilóval is nehezebb volt., Szeretném megemlíteni még Kaszás Elza teljesítményét, aki a tavalyi év női szumó birkózója lett, és ezt a formát erre az évre is átmentette. Higgadtan, kiegyensúlyozott versenyzést mutatott, így tartva az aranyérmet itthon.
– Hogyan befolyásolta a válogatott szereplését, hogy két világbajnokunk, Elekes Enikő és Végh Richárd nem tudtak részt venni a versenyen birkózói elfoglaltságaik miatt?
Ők már bizonyítottak, hiszen világbajnokok szumóban. Úgy gondolom, hogy két biztos éremtől, akár aranyéremtől estünk el, ami nem csak a szumónak hiányzik, hanem az egyetemes magyar sportnak is.
Ezen felül megemlítem, hogy számos sportolónk nem tudott részt venni az U23-as küzdelmekben, mert birkózásban OB-n vettek részt. Így pár érem más országba került.
– Milyen hatással lehet a hazai rendezésű Európa-bajnokság a szumó sportág népszerűségére Magyarországon?
Nagyon sokan most szembesültek vele, hogy van egyáltalán ilyen sport Magyarországon. Még a japán nagykövetség munkatársai sem tudtak erről. Sokat tettünk azért, hogy ahol csak lehet, megjelenjünk a sajtóban. Remélem ezzel nagyon sok sztereotípiát el tudtunk oszlatni a sportolóinkról.
– A Magyar Sumo Szakszövetség idén ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. Milyen jelentőséggel bír ez az esemény a szövetség és a sportág számára?
Nem is a szövetség, hanem maga a sportág ünnepli fennállásának 30. évfordulóját, hiszen 1995-ben már három fővel ott voltunk a világbajnokságon japánban, viszont a szövetség 1997-ben alakult meg, hivatalosan akkor jegyezték be. Szerettünk volna egy nagyot közösen ünnepelni, de annyi volt a tenni valónk, és a hivatalos programok, hogy inkább őszre halasztottuk ezt. Addigra jobban fel tudunk készülni.
– Személy szerint Te milyen élményekkel gazdagodtál az Európa-bajnokság során?
A közös munka, melyet a szövetség elnöksége, és a kisszámú önkéntes segítők tettek bele a rendezésbe, nagy büszkeséggel tölt el. Mindenki átérezte annak a súlyát, hogy most a megszokottól egy magasabb színvonalat adunk a kontinensbajnokságnak. Ez mindenkin érződött, akik tevékenyen részt vettek a szervezésben. A sok dicséret pedig amit kaptunk az országok vezetőitől, nagy elégedettséggel töltött el személy szerint engem, és a jövőre nézve minden kontinensbajnokságot ehhez fognak mérni.
– Milyen hosszú távú célkitűzéseitek vannak a következő évtizedre vonatkozóan?
Szeretnénk minél több küzdősporttal foglalkozó klubot, szövetséget bevonni a köreinkbe, megértetni velük, hogy nem elvenni akarjuk a versenyzőiket, hanem együttműködni szeretnénk velük. Az olimpiai sportágakban csak egy utazó ember van, de akiknek nem sikerül ezt elérni, sokszor a mi sportágunkban tud utazóvá, éremszerzővé válni. Ez nagyon fontos, hiszen azok a sportolók, akik ugyanannyit dolgoznak, mint azok, akik képviselhetik a magyar színeket, de saját sportágukban nem lesznek első emberek, sikerélményt élnek át nálunk szumóban, így saját sportágukban is hosszabb távon ott tudnak maradni.
-Nagyon köszönöm a beszélgetést, Elnök Úr! A 2025-ös szumó Európa-bajnokság nemcsak sportszakmai szempontból volt kiemelkedő, hanem közösségi és kulturális élményként is mély nyomot hagyott mind a résztvevőkben, mind a nézőkben. A magyar csapat teljesítménye, a szervezés színvonala és a sport iránti elkötelezettség egyértelművé tették: a szumó valóban otthonra talált hazánkban. Harminc év távlatából visszatekintve ez az esemény méltán tekinthető a magyar szumó történetének egyik mérföldkövének – és egy új korszak ígéretes kezdetének is. Sok sikert kívánok Önnek a további munkához, a szövetség vezetésének és sportolóinak pedig eredményes, örömteli és sérülésmentes felkészülést a jövő kihívásaira!