Ha a koreai történelem hőseit említjük, Sejong király neve kiemelkedően magas rangon szerepel. Ő volt az a vezető, aki a 15. században nem csupán hatalommal, hanem elképesztő intellektussal formálta népe sorsát. Sejong a bölcs uralkodó archetípusa – aki felismerte, hogy az igazi erő a tudásban rejlik.

Szedzsong 1397. május 7-én született, Thedzsong király harmadik fiaként. Tizenkét évesen lett koronaherceg. Későbbi uralma alatt az ország tudományos, katonai, gazdasági és kulturális értelemben is virágzásnak indult. Nem hódítóként vált legendává, hanem olyan vezetőként, aki felismerte: ha a nép nem érti a törvényeket és írásokat, sosem válhat önállóvá.
Uralkodása alatt megerősítette a konfuciánus politikát és jelentős jogi módosításokat hajtott végre. Sejong legnagyobb öröksége a hangul, a koreai írásrendszer megalkotása. Korábban Kínai karaktereket (hanja) használtak, amelyeket csak a művelt elit értett. Sejong célja az volt, hogy a közemberek is olvasni tudjanak – így tudósok egy csoportjával együtt létrehozott egy logikus, egyszerűen tanulható ábécét. Ezzel a lépéssel forradalmasította a kommunikációt és a tudás terjedését az országban. Ma is ezt az ábécét használják az országban, és nemzeti büszkeségként tekintenek rá.

„A kínai karakterek egy tőlünk idegen néptől származnak, így nem képesek teljesen megragadni és kifejezni a mi sajátos, koreai gondolatvilágunkat. Köznépem számára ezért nem adatott meg a lehetőség, hogy maguk is írásban tudják kifejezni mondanivalójukat és érzéseiket. Teljes szívemből átérzem az ő nehézségeiket, ezért létrehoztam egy 28 betűből álló írást. Ezeket a betűket nagyon könnyű megtanulni, és az én hőn áhított vágyam az, hogy általuk minden ember élete jobb legyen” – Nagy Szedzsong király
A hangult 1443-ban fejezték be és 1446-ban adták ki a 33 oldalas Hunmindzsongummel együtt, mely a betűk mögött rejlő filozófiai elméleteket és indokokat magyarázza. A Hunmindzsongum azt állította, hogy akárki meg tudja tanulni a hangult néhány napon belül. Azok az emberek, akik előzőleg nem ismerték a hangult, jellemzően pontosan ki tudták ejteni a koreai szöveget néhány óra tanulás után.
E mellett fejlesztette a technológiát és növelte az ország területét, valamint folyamatosan igyekezett növelni a jómódot. Katonai hadjáratot indított északra és lefektette a Samin politika alapjait, hogy telepeseket vonzzon a régióba. Délen leigázta a japán kalózokat és elfoglalta Cusima szigetét.
Sejong uralkodása (1418–1450) alatt a tudás és a tudomány páratlan támogatást kapott. Nemcsak mecénásként állt az értelmiség mögé – ő maga is tanult, kutatott, kérdezett és gondolkodott. Számos új intézményt hozott létre, köztük a híres Hall of Worthies (Jiphyeonjeon) tudományos tanácsadó testületet, ahol tudósokat gyűjtött maga köré, hogy közösen dolgozzanak a nemzet javán.
Kevésbé köztudott, de Sejong udvarában fejlesztették ki a világ első esőmérőjét, a cheugugi-t – 1441-ben, jóval az európai találmányok előtt. Ez az eszköz lehetővé tette a csapadékmennyiség pontos mérését, ami forradalmasította a mezőgazdaságot és a termelési előrejelzéseket. Szintén az ő uralkodása alatt jelentek meg a vízórák és a fejlettebb napórák is. Ezeket nem csupán a napi élet ritmusának szabályozására használták – segítettek a csillagászati megfigyelésekben és a mezőgazdasági naptár pontosításában is.

A koreai csillagászok az ő támogatásával fejlesztettek ki új csillagászati műszereket, például a honcheonui-t (égbolt-gömb) és különféle armilláris szférákat, melyekkel nemcsak a bolygók mozgását figyelték, hanem naptárreformokat is megalapoztak.
Sejong nemcsak a tudósokat, hanem a földműveseket is támogatta: mezőgazdasági kutatásokat finanszírozott, javította az öntözési rendszereket, és részletes szójegyzékeket, szakkönyveket íratott a gazdáknak. Ráadásul elrendelte a legelső koreai népszámlálást, hogy pontos képet kapjon a lakosság helyzetéről és igényeiről.
Szedzsong a diabétesz szövődményei miatt megvakult, végül 1450-ben életét vesztette. A Jong mauzóleumban hamvasztották el. Arcképe megtalálható a 10 000 vonos bankjegyen, azokkal a tudományos eszközökkel együtt, amiket uralkodása idején találtak fel.

Tetszett az írás?
Egy kattintás Neked, hatalmas segítség nekünk!
Oszd meg, hogy másokhoz is eljusson, és támogasd a katanamagazin.hu-t!