Párizsban a Diadalív, New Yorkban a Szabadságszobor, Vientiánban pedig ott magasodik a Patuxai – a laoszi nép büszkesége, amely nemcsak történelmi mérföldkő, hanem egy különös átmenet múlt és jelen, Kelet és Nyugat, hagyomány és modernitás között. Egy építmény, amelynek minden dísze beszél – és ha figyelünk, elmeséli egy egész nemzet történetét.

A Patuxai, vagyis „Győzelem Kapuja” a laoszi főváros, Vientián egyik legikonikusabb látványossága. 1957 és 1968 között épült, nem sokkal azután, hogy Laosz függetlenné vált a francia gyarmati uralom alól. Az építmény célja az volt, hogy méltó emléket állítson azoknak a laoszi hősöknek, akik az ország szabadságáért harcoltak – nemcsak a francia gyarmatosítók ellen, hanem később a polgárháborúk viharában is.
A történet különös fordulata, hogy az építkezéshez használt cementet eredetileg egy új repülőtér építésére küldte az Egyesült Államok, de végül a kormány a Patuxai felépítésére használta fel. Ezért a helyiek sokáig csak „a függőleges kifutópályaként” emlegették gúnyosan a monumentális kaput.
Az emlékművet a laoszi „katona, egykori újságíró és autodidakta szobrász”, Tham Sayasthsena tervezte. 1957-ben terveit a Közmunkaügyi Hivatal, a Hadmérnöki Hivatal és számos magánépítész által benyújtott tervek közül választották ki. Tham 30 000 kipet kapott munkájáért. Az építési költséget 63 millió kipre becsülték.
Első pillantásra a Patuxai könnyen összetéveszthető a párizsi Diadalívvel – de közelebbről szemlélve azonnal feltűnnek a különbségek. A masszív forma laoszi motívumokkal van tele: buddhista mitológiai lények, sárkányok, virágdíszek, valamint a hagyományos laoszi templomépítészet elemei díszítik a homlokzatokat.
Az emlékmű öt tornyából áll, amelyek a világ nemzetei közötti együttélés öt alapelvét jelképezik . Emellett az öt buddhista alapelvet is képviselik: „a figyelmes kedvesség, a rugalmasság, az őszinteség, a becsület és a jólét”.
Az emlékmű négy oldalán kapuk találhatók, amelyek a négy égtáj felé néznek. Minden kapu előtt egy tó található. A négy tó egy lótuszvirág nyitott szakaszát jelképezi (ami a laosziak tiszteletét jelképezi a nemzet bátor harcosai iránt). A kapuk négy sarkát egy Naga király (Laosz mitikus szimbóluma) szobrai díszítik, amelyeken egy vízsugár permetezése (a természetet, a termékenységet, a jólétet és a boldogságot jelképezi) a földön lévő tavakba.

A belső tér is különleges: spirálisan csavarodó lépcső vezet a felső kilátóba, ahonnan 360 fokos panoráma nyílik Vientiánra. A kupolában buddhista freskók díszítik a plafont, a parkban pedig esti fények teszik hangulatossá a látványt. Az első emeleten főként az emlékmű vezetőségének irodái találhatók; a turisztikai kellékeket (műtárgyakat, szuveníreket és frissítőket) árusító kioszkok is ezen az emeleten kaptak helyet. A második emelet egy fontos terület, ahol egy múzeum található, amely az ország ikonikus hőseinek és hősnőinek szobrait és képeit mutatja be. A tető kialakítását az indiai Taj Mahal is ihlette.
A következő szint egy nyitott tér, ahol négy torony épült a négy sarkon. A templomszerű díszítéssel ellátott kis tornyok laoszi stílusban készültek és csúcsokkal rendelkeznek. A négy saroktorony mellett van egy másik központi, nagyobb torony is ezen az emeleten, amelynek szintén van egy lépcsője, amely a legfelső emeletre vezet, ahol egy kilátóplatform található, ahonnan panorámás kilátás nyílik Vientiane-ra.

Az építmény ma már nem csak történelmi emlékhely: turisták és helyiek kedvelt találkozóhelye, esküvői fotózások és nemzeti ünnepek színtere, ahol a múlt öröksége és a jelen élete találkozik. A körülötte elterülő park, a szökőkutak és a gondosan ápolt növényzet igazi közösségi térré teszi, ahol esténként fiatalok sportolnak, idősek sétálnak, és a gyerekek önfeledten játszanak.

A Patuxai nem csupán egy „laoszi Diadalív”. Ez az építmény egy ország belső útkeresésének szimbóluma. Egy nemzeté, amely próbálja megőrizni mély kulturális gyökereit egy gyorsan változó világban. Aki egyszer a kapu árnyékában áll, megérti: Laosz története nem harsány – de annál mélyebb, és kövein keresztül is beszél.
Tetszett az írás?
Egy kattintás Neked, hatalmas segítség nekünk!
Oszd meg, hogy másokhoz is eljusson, és támogasd a katanamagazin.hu-t!